REKLAMA
 
REKLAMA

Google i EDPR zbudują „demokratyczne” elektrownie PV

Google i EDPR zbudują "demokratyczne" elektrownie PV
EDP Renewables

Google i EDP Renewables zawarły umowę  ramową na realizację rozproszonych elektrowni  słonecznych o łącznej mocy 500 MWac. Współpraca obu koncernów zakłada, że ich inwestycje w fotowoltaikę przyczynią się do obniżenia kosztów energii dla odbiorców posiadających niższe dochody.

Google i EDP Renewables (EDPR), która działa za pośrednictwem spółki EDPR NA Distributed Generation (EDPR NA DG), odpowiedzialnej za rozwój rozproszonej energetyki słonecznej w EDP Renewables North America, zawarły umowę ramową w sprawie przygotowania i realizacji ponad 80 inwestycji w rozproszone systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 650 MWp (500 MWac).

Według S&P Global i BloombergNEF (BNEF) jest to obecnie największe wsparcie korporacyjne dla energetyki rozproszonej udzielone na podstawie umowy między dwiema spółkami w USA. Ten kontrakt może również stać się największą w historii EDPR umową zawartą z klientem w sektorze energetyki rozproszonej.

REKLAMA

Pierwsze inwestycje w obiekty fotowoltaiczne są zaplanowane w stanie Ohio, gdzie Google utrzymuje kampus-centrum danych w New Albany oraz region Google Cloud w Columbus. Docelowo inwestycje będą realizowane w sześciu stanach USA. EDPR odpowiada za przygotowanie, budowę i eksploatację farm fotowoltaicznych. Pierwsze obiekty mają zostać oddane do eksploatacji pod koniec 2024 r.

Portfel aktywów będzie częściowo finansowany ze środków z przejęcia przez Google certyfikatów energii odnawialnej (REC) Impact. Jest to instrument poświadczający, że dany nabywca ma prawa do korzyści środowiskowych i społecznych płynących z energii odnawialnej wytwarzanej w instalacji OZE.

Demokratyczna energia

Współpraca Google z EDPR rozpoczęła się blisko dwa lata temu, a jej celem było opracowanie inicjatywy w sektorze czystej energii, która zmniejszy ciężar kosztów energii w ramach modelu transakcji „na otwartych księgach” – tzw. ImpactREC.

Umowa ma na celu demokratyzację dostępu do czystszej energii, dzięki czemu płynące z niej korzyści będą mogli odczuć ubożsi odbiorcy. Lokalne inwestycje pozwolą obniżyć rachunki za prąd dla blisko 25 tys. rodzin o niskich i średnich dochodach. Beneficjenci zostaną wskazani na późniejszym etapie, w miarę postępu prac nad realizacją projektów.

REKLAMA

Podobnie jak pozostałe certyfikaty REC, ImpactREC są generowane i uznawane na rynku energii. Formuła opracowana przez Google i EDPR certyfikuje jedynie bezpośrednie inwestycje w lokalnych społecznościach energetycznych, których celem jest zapewnianie wsparcia rodzinom o niskich i średnich dochodach.

Oprócz zakupu certyfikatów ImpactREC, współpraca Google i EDPR zakłada powstanie funduszu społecznego o wartości 12 mln USD. Fundusz będzie koncentrować się na inicjatywach zmniejszających ubóstwo energetyczne w społecznościach, w których realizowane są inwestycje.

EDPR podkreśla, że inwestycje w zdecentralizowane systemy energetyki słonecznej stanowią jeden z kluczowych obszarów rozwoju i inwestycji dla portugalskiej grupy na nadchodzące lata. Obecnie w portfelu koncernu znajdują się zdecentralizowane elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 1,4 GW. EDPR zakłada budowę kolejnych 3 GW mocy w latach 2023-2026.

W Stanach Zjednoczonych EDP Renewables prowadzi działalność poprzez EDPR NA Distributed Generation, w której portfelu znajdują się aktywa operacyjne o mocy ponad 220 MWp, na które składa się ponad 440 projektów w 20 stanach USA.

Podczas rozmów z liderami lokalnych społeczności ustaliliśmy, że nieproporcjonalnie wysokie obciążenie opłatami za energię stanowi główną barierę dla sprawiedliwej transformacji energetycznej. W partnerstwie z EDPR NA DG chcemy zmniejszyć ciężar kosztów energii w społecznościach, w których prowadzimy działalność, a jednocześnie dążyć do zrealizowania naszego celu korzystania z bezemisyjnych źródeł energii przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – komentuje Sana Ouji, Energy Lead w Google.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA