REKLAMA
 
REKLAMA

Grupa Figene pozyskała 30 mln euro na farmę wiatrową

Grupa Figene pozyskała 30 mln euro na farmę wiatrową
fot. Robert Gramner/Unsplash

Grupa energetyczna Figene Capital buduje swoją największą farmę wiatrową. Instalacja powstaje na Dolnym Śląsku. Firma podpisała term sheet dotyczący finansowania dłużnego projektu w wysokości do 30 mln euro.  

Możliwe finansowanie dłużne inwestycji Figene Capital zadeklarowała firma Cordiant, globalny zarządca funduszy infrastrukturalnych, inwestujący w infrastrukturę związaną z transformacją energetyczną, infrastrukturę cyfrową oraz w sektor agro i wytwarzanie żywności.

Na podstawie term sheet fundusze zarządzane przez Cordiant mogą udzielić do 30 mln euro pożyczki na realizację projektu lądowej farmy wiatrowej Unio Verde Gromadka (UVG). Będzie to instalacja o łącznej mocy 57,4 MW, zlokalizowana na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Możliwość pozyskania kapitału od jednego z wiodących na świecie inwestorów infrastrukturalnych jest potwierdzeniem atrakcyjności naszego modelu biznesowego. To również ważny krok w procesie pozyskania finansowania dla całego naszego portfela inwestycyjnego. Unio Verde Gromadka jest naszym największym projektem farmy wiatrowej. Łączne nakłady niezbędne do realizacji tego projektu szacujemy na około 100 mln euro – informuje Janusz Petrykowski, prezes zarządu Figene Capital.

Udzielenie finansowania ma być poprzedzone badaniem due diligence projektu UVG. Ustalone zasady finansowania nie odbiegają od warunków stosowanych dla tego typu umów.

Projekt z pozwoleniami

Na potrzeby projektu Unio Verde Gromadka mamy zabezpieczone wszelkie pozwolenia i warunki przyłączenia do sieci oraz umowę przyłączeniową. Ze względu na skalę tej inwestycji jej realizacja jest dla nas zadaniem priorytetowym – podkreśla Petrykowski.

Prezes zarządu Figene Capital informuje, że farma Unio Verde Gromadka może produkować rocznie ponad 150 GWh energii elektrycznej. – Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, może przełożyć się to na ponad 100 mln zł wyniku EBITDA w pierwszym pełnym roku po uruchomieniu produkcji – dodaje.

REKLAMA

Unio Verde Gromadka to spółka celowa Figene Capital realizująca projekt farmy wiatrowej na Dolnym Śląsku. Instalacja składać się będzie z co najmniej 14 turbin Vensys, o łącznej mocy 57,4 MW.

Czas niezbędny na wybudowanie farmy Figene szacuje na około 18 miesięcy.

120 MW w projektach OZE

Figene Capital podaje, że portfel firmowych projektów OZE gotowych do budowy, z wszelkimi pozwoleniami i warunkami przyłączenia do sieci, ma łączną moc 120 MW. Firma podkreśla, że realizacja tych projektów jest niezależna od zapisów ustawy odległościowej. Ich całkowity roczny potencjał produkcji energii wynosi prawie 340 GWh.

Długoterminowym celem grupy jest produkcja energii z elektrowni wiatrowych o mocy 500 MW oraz elektrowni fotowoltaicznych o mocy 200 MW.

Grupa Figene wybudowała farmę Take The Wind o mocy 3,5 MW uruchomioną w grudniu 2022 roku. Od początku bieżącego roku realizuje dostawy energii elektrycznej do obiektów spółki LPP SA na podstawie długoterminowej umowy PPA.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA