Moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 13 GW. Niezły wynik w pierwszym kwartale

Moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 13 GW. Niezły wynik w pierwszym kwartale
Pixabay

Na koniec marca w naszym kraju działały elektrownie fotowoltaiczne o mocy wynoszącej już ponad 13 GW. Zdecydowanie największy udział w tym potencjale miały instalacje fotowoltaiczne należące do prosumentów.

Z najnowszego raportu Agencji Rynku Energii (ARE) wynika, że moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec marca 2023 roku wyniosła 13 021,2 MW, rosnąc w marcu o 276,9 MW.

W całym pierwszym kwartale 2023 roku wzrost mocy elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniósł 832,1 MW.

REKLAMA

Jeśli takie tempo instalacji zostanie utrzymane w kolejnych miesiącach, w 2023 roku Polska powinna ponownie znaleźć się w czołówce największych rynków fotowoltaicznych w Europie pod względem zrealizowanych inwestycji.

W ubiegłym roku w naszym kraju powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 4,5 GW – ten wynik był efektem głównie wzmożonych inwestycji w fotowotlaikę w segmencie prosumenckim, które zostały odnotowane w pierwszym kwartale zeszłego roku, gdy wygaszany był system opustów. Prosumenci zgłaszający przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku mogli wejść już tylko do nowego systemu net-billingu.

Prawie 50 tys. nowych prosumentów w pierwszym kwartale

Największy udział w zainstalowanej mocy fotowoltaiki w Polsce ma segment prosumencki, do którego zaliczane są mikroinstalacje PV o maksymalnej mocy 50 kW.

REKLAMA

Na koniec marca w naszym kraju było w sumie 1,241 mln mikroinstalacji fotowoltaicznych, których łączna moc wynosiła 9350,28 MW. To daje udział w ogólnej mocy PV w Polsce na poziomie 71,8 proc.

Według danych ARE moc mikroinstalacji wyłącznie w marcu wzrosła o 185,13 MW, natomiast w całym pierwszym kwartale br. zwiększyła się o 576,37 MW (w tym czasie w Polsce przybyło 48,5 tys. prosumentów).

Dominacja fotowoltaiki na polskim rynku OZE

Pod względem zainstalowanej mocy fotowoltaika jest zdecydowanym liderem krajowego rynku odnawialnych źródeł energii. Na koniec marca moc wszystkich OZE w Polsce wynosiła 23 847,4 MW, a udział PV w tym wyniku wynosił 54,6 proc.

Mniejszą łączną zainstalowaną moc miały elektrownie wiatrowe (8573,7 MW), hydroelektrownie (977,8 MW), elektrownie na biomasę (908,1 MW) oraz biogazownie (282,2 MW). ARE odnotowuje także pojawienie się instalacji zaliczonych do kategorii „hybrydowe” – ich łączna moc na koniec marca wynosiła 23,8 MW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.