Jakie są obecne trendy rynkowe dla mikroinwerterów w Europie?

Jakie są obecne trendy rynkowe dla mikroinwerterów w Europie?
APSystems

Systemy mikroinwerterów są tradycyjnie znane z tego, że przynoszą wiele korzyści budynkom mieszkalnym. Eliminujemy problemy z zacienieniem, zyskujemy na elastyczności instalacji, maksymalizujemy produkcję energii, a użytkownik może polegać na bezpiecznym systemie. I jeszcze jedna ważna zaleta: użytkownik naprawdę wybiera system Plug and Play. Ta ostatnia zaleta sprzyjała również rozwojowi nowych zastosowań u osób pragnących wdrożyć własną produkcję energii w domu: jest to pojawienie się tego, co powszechnie nazywa się segmentem „Zrób to sam”.

Od systemów balkonowych w Niemczech…

Ta idea jest wspierana rosnącą świadomością, że od początku konfliktu między Ukrainą a Rosją w Europie mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu, już od zimy 2022 r. Wzrosła popularność instalacji balkonowych. Ten rodzaj zastosowania, dopuszcalny przez lokalne przepisy zezwalające na bezpośrednie wprowadzanie do domowej sieci elektrycznej do 600 watów energii, pozwala rodzinom obniżyć rachunki za prąd, pokrywając całość lub część związanych z tym potrzeb związanych z zasilaniem lodówki, klimatyzacji czy zmywarki. W ten sposób każda rodzina może teraz walczyć z niedoborami energii bez konieczności wcześniejszego ponoszenia znacznych inwestycji ze względu na bardzo małą instalację.

Mikroinwerter jest z natury idealny do tego typu zastosowań i obserwujemy bardzo duże zapotrzebowanie na nasze podwójne mikroinwertery do tego typu rozwiązań, szczególnie w Niemczech.

 

panale fotowoltaiczne na balkonie
APSystems

W oparciu o popyt na produkty typu „zrób to sam”, firma APsystems planuje również wprowadzić gamę jeszcze łatwiejszych w obsłudze mikroinwerterów ze zintegrowaną technologią WiFi, umożliwiającą bezpośrednie połączenie z routerem użytkownika, czy to w celu kontrolowania poprawności działania instalacji, czy przystąpienia do modernizacji sieci elektrycznej. Ta gama mikroinwerterów ma zostać wprowadzona na rynek niemiecki wiosną tego roku.

…do przełączenia 22 mieszkań zasilanych gazem na fotowoltaikę w Holandii

Napędzany przez zużycie własne, obecnie dobrze rozumiany przypadek zużycia energii, produkt, którego domagają się klienci na całym świecie- mikroinwerter jest nadal adoptowany przez właścicieli systemów do pokrywania dachów mieszkalnych i komercyjnych. Profesjonaliści nie wahają się już przy wyborze mikroinwerterów do większych projektów, łącząc dachy, a czasem okładziny, jak projekt o mocy 88 kWp, wykorzystujący 110 naszych mikroinwerterów DS3 i przeprowadzony w Holandii w celu przełączenia 22 mieszkań zasilanych gazem na czystą energię słoneczną, w tym ciepłą wodę i ogrzewanie.

 

mikroinwertery APSystems
APSystems

A co z parkingami solarnymi C&I lub parkingami supermarketów we Francji?

Przekształcenie niewykorzystanych miejsc parkingowych w supermarketach we Francji w stacje czystej energii za pomocą wiat garażowych zasilanych energią słoneczną doprowadziło tej jesieni do wielu debat w Zgromadzeniu Narodowym we Francji, które ostatecznie doprowadziły do ​​uchwalenia w grudniu zeszłego roku przepisów, zgodnie z którymi zewnętrzne parkingi o powierzchni ponad 1500 m² będą musiały być wyposażone w konstrukcji fotowoltaicznych do 2028 roku.

Gdy firma APsystems wprowadziła pod koniec zeszłego roku QT2, swoją drugą generację natywnych 3-fazowych poczwórnych mikroinwerterów, powyższy przykład we Francji ilustrował ewolucję segmentu energii słonecznej C&I, torując drogę dla nowej generacji dachowych systemów fotowoltaicznych, wykorzystując w przystępnej cenie najbardziej zaawansowane technologie komunikacji i konwersji wbudowane w mikroinwertery APsystems, takie jak właśnie QT2.

Niektóre biura projektowe, EPC lub deweloperzy rozważają zastosowanie mikroinwerterów na dużych dachach tylko wtedy, gdy pojawia się problem z zacienieniem. Pozostaje przekonanie, że jest to zbyt drogie w porównaniu z falownikiem stringowym, ale rzeczywistość jest zupełnie inna.

Natywny mikroinwerter trójfazowy, taki jak QT2, gwarantuje z jednej strony idealną równowagę faz przy podłączeniu 4 modułów o mocy 500 lub 600 watów na urządzenie. Dlatego w przypadku instalacji o mocy 100 kW należy rozważyć zainstalowanie tylko 25 mikroinwerterów. Te 25 mikroinwerterów gwarantuje uzyskanie optymalnej produkcji z każdego z modułów fotowoltaicznych niezależnie, bez jakiegokolwiek wpływu na znajdujący się obok panel.

 

panele fotowoltaiczne
APSystems

Szybko zrozumieliśmy, że koszty czyszczenia paneli, często potrzebnego w tego typu instalacjach z falownikami stringowymi, są teraz znacznie mniej istotne, ponieważ każdy panel działa niezależnie. Jest to zdecydowana korzyść dla właściciela projektu. Tak więc, ponieważ mikroinwertery wytwarzają więcej mocy przy minimalnych wymaganiach konserwacyjnych, niewielki koszt początkowy zostanie w dużej mierze zrekompensowany niższym uśrednionym kosztem energii (LCOE) przez cały okres eksploatacji systemu.

Mikroinwertery mają również wiele zalet, których nie może zaoferować falownik stringowy: między innymi większą elastyczność. Jeśli chodzi o dopasowanie dachu pod różnymi kątami lub orientacjami, uwzględnienie innych przeszkód dachowych lub ograniczonej przestrzeni, mikroinwertery upraszczają projektowanie. Bezpieczeństwo jest również maksymalne, ponieważ na dachu nie ma wysokiego napięcia prądu stałego, co jest ważnym problemem w przypadku budynku, takiego jak szkoła lub parking supermarketu.

Jest to również bardzo dobry sposób na zwiększenie wiedzy użytkowników na temat projektu, ponieważ monitorowanie produkcji każdego modułu jest dostępne online i bezpłatnie na portalu monitoringu w czasie rzeczywistym z możliwością obserwacji ekwiwalentu ton unikniętego CO2.

Niektórzy instalatorzy są już przekonani o zaletach naszych rozwiązań dla projektów komercyjnych. Tak jest w przypadku pana Levèque, szefa firmy instalacyjnej Energie Solaire 85 na zachodzie Francji, która zrealizowała kilka projektów o mocy 100 kW z wykorzystaniem mikroinwerterów APsystems. Wśród nich jest projekt o mocy 136 kW zrealizowany niedawno w Nantes we Francji. – Ta firma specjalizująca się w kosmetykach dla salonów fryzjerskich zdecydowała się na projekt fotowoltaiki na własny użytek z bezpiecznymi i wydajnymi rozwiązaniami z mikroinwerterami firmy APsystems – informuje szef firmy Energie Solaire.

 

montaż paneli fotowoltaicznych na dachu
APsystems

Wiele innowacji w dziedzinie Solar + Storage zostanie zaprezentowanych podczas targów Intersolar w Monachium. Ekipa APsystems będzie obecna na stoisku B3.650. Odwiedz nas !!

 

artykuł sponsorowany