Firma od perowskitów ogłasza nowy rekord sprawności ogniwa PV

Firma od perowskitów ogłasza nowy rekord sprawności ogniwa PV
Oxford PV

Oxford PV poinformował o osiągnięciu światowego rekordu sprawności pełnowymiarowego ogniwa fotowoltaicznego. Brytyjska firma pracuje nad poprawą parametrów ogniw i modułów fotowoltaicznych dzięki zastosowaniu perowskitów.

Oxford PV to firma założona przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Rozwija swoje zdolności produkcyjne w zakładzie znajdującym się w mieście Brandenburg an der Havel koło Berlina.

Naukowcy z Oxford PV skupili się nad opracowaniem technologii umożliwiających zwiększenie sprawności tradycyjnych krystalicznych ogniw fotowoltaicznych poprzez nałożenie na nie warstwy perowskitu. Ten kierunek doprowadził ich do osiągnięcia sukcesu, jakim jest wyraźne poprawienie światowego rekordu sprawności ogniwa fotowoltaicznego. Co istotne, chodzi o pełnowymiarowe ogniwo, pochodzące z linii produkcyjnej.

REKLAMA

Testy Fraunhofer ISE

Badaniu sprawności poddano tandemowe ogniwo wykonane z warstwy krzemu i perowskitu o powierzchni 258,15 cm2. Testy ogniwa przeprowadził renomowany niemiecki instytut Fraunhofer ISE, który zmierzył sprawność wynoszącą aż 28,6 procent. To wynik wyższy o ponad 1,5 pkt proc. od dotychczasowego, zeszłorocznego rekordu.

Oxford PV podkreśla, że ogniwo przekazane do testów zostało wyprodukowane w zakładzie w Brandenburg an der Havel na tej samej pilotażowej linii, dla której uzyskano już niezbędną do komercjalizacji certyfikację i na której wytwarzane są ogniwa mające średnią sprawność na poziomie 27 proc.

Jest to pierwsza na świecie linia produkcyjna tandemowych, krzemowo-perowskitowch ogniw fotowoltaicznych.

REKLAMA

Wcześniej brytyjska firma osiągnęła sprawność ogniwa wykonanego z krzemu i perowskitu na wyższym poziomie 29,5 proc., jednak było to ogniwo „badawcze”, którego rozmiar był znacznie mniejszy.

Cel: ogniwo ponad 30-proc. w masowej sprzedaży

Realizacja strategii Oxford PV ma doprowadzić do osiągnięcia sprawności produkcyjnego ogniwa fotowoltaicznego na poziomie ponad 30 proc.

Celem Oxford PV jest opracowanie technologii, które pozwoli na seryjną produkcję pełnowymiarowych, tandemowych ogniw fotowoltaicznych, których sprawność będzie o 20 proc. wyższa od sprawności ogniw wykonanych wyłącznie z warstwy krzemowej.

Nowy rekord świata ogniwa pełnowymiarowego jest naszym drugim w ciągu dwóch lat i oznacza kolejny kamień milowy w rozwoju naszej technologii. Wprowadzając innowacje w naszej technologii perowskit-krzem w małych ogniwach słonecznych o rozmiarach badawczych, jednocześnie skupiliśmy się na ulepszaniu naszych ogniw o rozmiarach komercyjnych, zwiększaniu produkcji i współpracy z partnerami, aby przygotować je do wykorzystania w panelach fotowoltaicznych. W tym roku nasz zespół poczynił duże postępy, a nasze innowacyjne ogniwa są bliskie trafienia w ręce naszych klientów produkujących moduły – komentuje David Ward, CEO Oxford PV.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.