Hiszpański sąd podtrzymuje zasadność retrospektywnych cięć w FiT

Hiszpański sąd podtrzymuje zasadność retrospektywnych cięć w FiT
Fot. Poder Judicial Espana

Hiszpański Sąd Najwyższy wypowiedział się w sprawie wniosku skierowanego przez rodzimą branżę fotowoltaiczną, która domagała się rekompensaty w obliczu niekorzystnych, retrospektywnych cięć taryf gwarantowanych w rządowym systemie wsparcia dla OZE. 

Po serii retroaktywnych cięć w systemie wsparcia dla producentów energii w systemach fotowoltaicznych, którzy korzystali z taryf gwarantowanych (ang. feed-in tariffs – FiT), hiszpańska branża fotowoltaiczna skierowała do sądu zbiorowy pozew przeciw rządowym regulacjom, które wprowadzono w roku 2010 i które praktycznie wstrzymały rozwój hiszpańskiego rynku fotowoltaicznego i które oznaczały zmniejszenie zysków ze sprzedaży energii z PV także w przypadku inwestorów, którzy uruchomili swoje instalacje jeszcze przed wprowadzeniem niekorzystnych zmian.

Teraz hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że inwestorom, którzy zbudowali systemy fotowoltaiczne jeszcze w ramach systemu taryf gwarantowanych, nie należy się żadna rekompensata „w związku z modyfikacjami wynagrodzenia dla tych urządzeń, które wprowadzono w 2010 r.”.

REKLAMA
REKLAMA

Hiszpański sąd ocenił, że „zasadność szkód, które podlegałyby rekompensacie, nie musi być rozważana w kontekście całego okresu żywotności instalacji”, którą Tribunal Supremo ocenił na 30 lat, a „zmniejszenie przychodów w związku z ograniczeniem taryf zostało zrównoważone przez wcześniejsze korzyści, pozwalające na zapewnienie rozsądnego okresu zwrotu”.

Jako „rozsądny zwrot” hiszpański sąd uznał 8 proc. i ocenił, że taka wartość wyklucza wnioski o odszkodowania za szkody, które właścicielom instalacji fotowoltaicznych, miały przynieść retrospektywne cięcia taryf gwarantowanych.

Żądania odszkodowań, które skierowały hiszpańskie firmy z sektora solarnego, hiszpański Tribunal Supremo określił jako „bezprawne”. 

gramwzielone.pl