Fotowoltaika w modelu ESCO zainteresowała gminy. Zwrot w 2–3 lata

Fotowoltaika w modelu ESCO zainteresowała gminy. Zwrot w 2–3 lata
KAPE S.A.

Krajowa Agencja Poszanowania Energii przeprowadziła pilotaż, którego celem było przetestowanie inwestycji w fotowoltaikę realizowanej modelu ESCO w warunkach współpracy z samorządami terytorialnymi. Wzrost cen energii sprawił, że okres takiej inwestycji znacząco się skrócił.

Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) wdrożyła pilotaż polegający na montażu instalacji fotowoltaicznych na obiektach należących do samorządów w modelu ESCO.

Pilotaż został rozłożony na kilka projektów. Instalacje fotowoltaiczne powstały w szkole podstawowej w Trębkach w gminie Szczawin Kościelny, w szkole podstawowej w gminie Morzeszczyn oraz w szkole podstawowej w Dąbrówce Tczewskiej w gminie Tczew.

REKLAMA

Plusy i minusy ESCO

Realizacja instalacji fotowoltaicznej w modelu ESCO to szansa na obniżenie rachunków za energię bez większego obciążania gminnego budżetu. Jednak samorządy widzą też ryzyka związane z realizacją projektu w tej formule. Informuje o nich wójt gminy Szczawin Kościelny Barbara Stępniak.

Ryzykiem może być w naszej ocenie korzystanie z tego modelu we współpracy z firmą, która jednocześnie sprzedaje swoje technologie, ponieważ mogą one nie być optymalne dla potrzeb danej gminy. Ryzykiem mogłaby być również sytuacja, w której podmiot ESCO nie bierze na siebie pełnej odpowiedzialności za funkcjonowanie instalacji przez cały okres trwania umowy oraz nie gwarantuje w pełni produkcji energii z instalacji na określonym poziomie. Wadą rozwiązania może być to, że w prostym rachunku ekonomicznym wydaje się ono droższe niż tradycyjne formy kredytowania inwestycji. Jednak w praktyce przewagą modelu ESCO nad kredytem jest korzystniejsze ujęcie tego przedsięwzięcia z punktu widzenia budżetowego w gminie – ocenia Barbara Stępniak.

W powodu obaw związanych z wyborem takiego modelu inwestycji, gmina Szczawin Kościelny zdecydowała się na współpracę z Krajową Agencją Poszanowania Energii, której eksperci pomogli dobrać odpowiednią do potrzeb wielkość instalacji PV oraz wzięli na swoje barki wszystkie formalności związane ze współpracą z firmą wykonawczą. Formuła ESCO pozwoliła na montaż instalacji fotowoltaicznych przy minimalnym zaangażowaniu finansowym ze strony gminy.

 

Instalacja fotowoltaiczna w Szczawinie. Fot. KAPE S.A.
Instalacja fotowoltaiczna w Szczawinie Kościelnym. Fot. KAPE

Rachunki spadły o ponad połowę

Moc instalacji fotowoltaicznej wykonanej w gminie Szczawin Kościelny wyniosła 9,99 kWp i według początkowych założeń miała ona pokryć około 62 proc. zapotrzebowania na energię szkoły, na której została umieszczona. Przyjęto, że instalacja w skali roku będzie produkować około 8,9 MWh energii elektrycznej, jednak w pierwszym roku funkcjonowania wytworzyła prawie 11 MWh, co pozwoliło zmniejszyć rachunki za energię szkoły o około 55 proc.

Wartość całej instalacji wyniosła 46,5 tys. zł, przy czym jest to kwota, którą gmina zgodnie z umową ma spłacić w okresie 10 lat. Zgodnie z założeniami umowy, wysokość rat nie powinna przekroczyć średniomiesięcznych oszczędności wynikających z produkcji energii z tej instalacji.

Biorąc pod uwagę fakt, że wysokość rat nie przekracza oszczędności wygenerowanych przez instalację, to można powiedzieć, że inwestycja powstała bez dodatkowych obciążeń po stronie gminy  dodaje wójt gminy Szczawin Kościelny.

Pilotaże przekonały kolejne gminy

Realizacja instalacji fotowoltaicznych w pierwszych szkołach sprawiła, że w ciągu kilku miesięcy KAPE otrzymało kilkadziesiąt aplikacji od gmin zainteresowanych realizacją inwestycji fotowoltaicznych w modelu ESCO.

W ramach naszego pilotażu skoncentrowaliśmy się na podmiotach publicznych. Chcieliśmy przekonać się, czy gminy są zainteresowane realizacją inwestycji w modelu ESCO. Zainteresowanie, początkowo małe, przerosło nasze oczekiwania i również założenia, które przyjęliśmy do programu Słońce dla Gminy. Nic tak nie działa na wyobraźnię jak wykonana już inwestycja. Więc po pierwszych realizacjach mieliśmy wiele zapytań od sąsiadujących gmin – informuje Marcin Cichowicz, doradca zarządu ds. Rozwoju w KAPE SA.

REKLAMA

Jak tłumaczy Marcin Cichowicz, samorządy mają swoją specyfikę, do której należy dostosować model biznesowy. Istotne dla gmin okazały się nie tylko koszt, ale też pomoc w doborze optymalnych rozwiązań technologicznych oraz gwarancja produkcji energii na wskazanym poziomie.

Przygotowana przez KAPE oferta stała się atrakcyjna dla gmin m.in. dzięki zagwarantowaniu, że pod względem formalno-prawnym przyjęte rozwiązanie będzie wolne od konieczności ujmowania w kalkulacji wskaźnika zadłużenia JST. – Szczególnie perspektywa realizacji przedsięwzięcia w oparciu o rozwiązania prawne wykluczające z kalkulacji długu JST zobowiązanie umowne cieszyło się ogromnym zainteresowaniem gmin – podkreśla Marcin Cichowicz.

 

Instalacja fotowoltaiczna w Szczawinie. Fot. KAPE S.A.
Instalacja fotowoltaiczna w Szczawinie Kościelnym. Fot. KAPE

Rusza kolejna edycja

W tym roku KAPE planuje nową edycję programu, w której chce wykorzystać doświadczenia zdobyte podczas realizacji projektów pilotażowych.

Już teraz zbieramy listę potencjalnych projektów i zainteresowanie jest większe niż przy pilotażu. Wpływają na to z pewnością ceny energii, ale również fakt, że gminy poszukują aktywnie wszystkich rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów funkcjonowania administracji – ocenia Marcin Cichowicz.

Tworząc założenia swojego projektu, eksperci KAPE oszacowali, że w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej i jej kosztu klient może ją spłacić w okresie od 5 do 10 lat. Jednak przy rosnących cenach energii elektrycznej oszczędność wynikająca z wyprodukowanej energii z instalacji PV umożliwia spłatę instalacji już w okresie 2–3 lat.

Zwrot inwestycji bardzo się skrócił

Przystępując do realizacji pilotażu, kalkulowaliśmy, że w zależności od wielkości instalacji i jej kosztu klient może ją spłacić w okresie od 5 do 10 lat. Jednak przy rosnących cenach energii elektrycznej oszczędność wynikająca z wyprodukowanej energii z instalacji PV umożliwia spłatę instalacji już w okresie 2–3 lat.

Dla przykładu gmina Szczawin Kościelny zrealizowała instalację o mocy 10 kWp. Zaplanowano spłatę tej instalacji w okresie 10-letnim, która za cały ten okres wyniesie 46,5 tys. zł, czyli 4,66 tys. zł rocznie. Już w pierwszym roku instalacja wyprodukowała prawie 11 MWh energii, z czego w ramach autokonsumpcji i odbioru z magazynu w sieci gmina skonsumowała 9,5 MWh.

Instalacja była mała, więc może wynik nie robi wrażenia, ale oszczędności w pierwszym roku działania instalacji, jakie uzyskała gmina w oparciu o swój plan taryfowy, to kwota ponad 5 tys. zł. Więc widać, że płatność z tytułu instalacji w tym okresie w całości sfinansowana została z oszczędności wygenerowanych przez projekt, a gmina nie musiała wykorzystać ani złotówki ze środków własnych do obsługi umowy w modelu ESCO – informuje Marcin Cichowicz.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.