W Hiszpanii powstaje duża fabryka modułów TopCon N-Type (500MW/rok)

W Hiszpanii powstaje duża fabryka modułów TopCon N-Type (500MW/rok)
Exiom Group

Hiszpański producent modułów fotowoltaicznych należący do grona Tier1 – firma Exiom Solution i hiszpański gigant energetyczny Iberdrola zawarły strategiczne partnerstwo w celu wybudowania i uruchomienia jeszcze w 2023 roku, fabryki modułów fotowoltaicznych, zlokalizowanej w Hiszpanii. Zakład powstaje w Asturii w gminie Langreo i ma osiągać zdolności produkcyjne na poziomie 500MW w skali roku. Głównym produktem mają być moduły wykonywane w technologii TopCon N-type.

Celem przedsięwzięcia obu firm jest uczynienie z Hiszpanii lidera w sektorze produkcji paneli fotowoltaicznych w Europie. Inwestycja o wartości ponad 20 milionów euro przyczyni się do gospodarczej reaktywacji zagłębi górniczych w regionie, generując 115 miejsc pracy. Sama firma Exiom Solution, będąca w pełni hiszpańskim podmiotem, też wywodzi się z Asturii i jest jedną z niewielu europejskich firm, które znalazły się na prestiżowej liście producentów Tier 1 Bloomberg.

Otwarcie nowej fabryki w Europie jest odpowiedzią na zainteresowanie obu firm osiągnięciem konkurencyjnej produkcji na poziomie UE, skoncentrowanej w pierwszej fazie na modułach fotowoltaicznych z możliwością rozszerzenia zakresu działania również na inne elementy fotowoltaicznego łańcucha wartości.

Iberdrola to jeden z największych na świecie koncernów energetycznych. Firma zatrudnia globalnie ponad 25 tyś. pracowników. Koncern posiada szereg elektrowni wodnych, jądrowych i cieplnych, świadcząc usługi dla ponad 32 mln osób.

Zaangażowanie Iberdroli w zrównoważony model energetyczny jest częścią programu PERSEO promującego rozwój start-upów i innowacyjnych firm przemysłowych działających w nowych obszarach elektryfikacji oraz w sektorach trudnych do dekarbonizacji.

Za pośrednictwem Perseo Venture Builder na program PERSEO przeznaczono 40 milionów euro, w celu uruchomienia inicjatyw przemysłowych, które mają być rozwijane w dziedzinie transformacji energetycznej.

Od momentu powstania w 2008 roku, PERSEO zainwestowało 175 milionów euro w firmy rozwijające innowacyjne technologie, koncentrując się na tych, które poprawią zrównoważony rozwój sektora energetycznego poprzez dalszą elektryfikację i dekarbonizację gospodarki.

Exiom Group to grupa biznesowa zajmująca się energią fotowoltaiczną z ponad 14-letnim doświadczeniem w tym sektorze. Exiom produkuje obecnie moduły słoneczne w dwóch fabrykach w Chinach o łącznej mocy ponad 2 GW. Jej głównymi rynkami są Europa i Azja. W 2022 r. firma odnotowała obroty w wysokości około 200 mln euro i zatrudnia obecnie około 300 osób. Exiom jest jedną z największych firm EPC w Hiszpanii, ale zasięg jej działania wykracza poza granice tego kraju i moduły marki Exiom można spotkać w całej Europie, również w Polsce.

Tylko w ubiegłym roku Exiom zrealizował 650 projektów, zarówno w kraju, jak i za granicą, obejmujących rozwój fotowoltaiki, dystrybucję komponentów PV i samowystarczalność energetyczną.

Dzięki nowej fabryce, Exiom Solution stanie się wiodącym europejskim producentem modułów fotowoltaicznych o przemysłowej skali działalności. Pierwsze moduły Exiom Solution w technologii TopCon, mają opuścić europejską fabrykę, jeszcze w roku 2023.

Więcej informacji odnośnie nowej fabryki i aktualnej oferty firmy Exiom Solution można zasięgnąć pod adresem poland@exiomgroup.com

 

artykuł sponsorowany