REKLAMA
 
REKLAMA

Trina chwali się sprawnością ogniw słonecznych w seryjnej produkcji

Trina chwali się sprawnością ogniw słonecznych w seryjnej produkcji
fot. Trina Solar

Chińska Trina Solar poinformowała, że seryjnie produkowane przez nią ogniwa fotowoltaiczne osiągnęły rekordową sprawność. Producent spodziewa się, że kolejne lata przyniosą nowe rekordy.

Masowo produkowane przez Trina Solar ogniwa fotowoltaiczne i-TOPCon (ang. Industrial Tunnel Oxide Passivated Contacts) typu N osiągnęły sprawność 26 proc. Producent twierdzi, że uzyskał taki wynik dzięki zastosowaniu zaawansowanych prostokątnych ogniw słonecznych 210R (R – prostokątny, z ang. Rectangular). Panele fotowoltaiczne zbudowane na bazie ogniw 210R są już dostępne w sprzedaży.

TOPCon podbija rynek

Coraz więcej producentów zaczyna budować swoje moduły fotowoltaiczne z wykorzystaniem ogniw TOPCon – należą do nich m.in. Jinko, JASolar, REC, Longi, QCells, Astroenergy. Niewątpliwie technologia TOPCon zaczyna wyprzedzać technologię heterozłączową (HJT), o której do niedawna mówiono, że ma szansę – na równi z TOPCon – wyprzeć najbardziej rozpowszechnione dotychczas ogniwa bazujące na technologii PERC.

REKLAMA

Technologia ogniw i-TOPCon zaczyna wkraczać na rynek dużych modułów fotowoltaicznych. Trina Solar zamierza wykorzystać swoje ogniwa słoneczne o sprawności 26 proc. przy produkcji modułów o mocy wyjściowej 700 W, które mają się pojawić w sprzedaży w 2024 roku.

Zdaniem chińskiego producenta postęp w badaniach i udoskonalaniu i-TOPCon może już niedługo przełożyć się na nowy rekord 27-proc. sprawności ogniwa. Co więcej, według przewidywań w przyszłości, dzięki kolejnym osiągnięciom techniki, sprawność ogniw i-TOPCon może przekroczyć nawet 30 proc.

Trina wśród najlepszych

Trina Solar w 2023 roku chce osiągnąć skumulowaną zdolność produkcyjną na poziomie 95 GW. Poszczególne moduły producenta znajdują się wysoko na listach najwydajniejszych dostępnych w sprzedaży modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Przykładem może być ostatni ranking portalu TaiyangNews, który co miesiąc zestawia najwydajniejsze moduły słoneczne dostępne w sprzedaży. W majowym wydaniu panel chińskiego producenta, model TSM-NEG9R.28 z serii Vertex S+, uplasował się na 11. miejscu, dzieląc je ex-aequo z modułami takich producentów jak norweski REC Group czy chiński Canadian Solar.

Model TSM-NEG9R.28 ma moc 445 W i składa się ogniw wykonanych w technologii TOPCon. Całkowita sprawność modułu wynosi 22,3 proc. Produkt ma wymiary 1762 x 1134 x 30 mm i waży 21 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 52,6 V, a prąd zwarciowy to 10,71 A. Wartość współczynnika temperaturowego mocy jest równa -0,24 proc./st. C.

Trina daje 15-letnią gwarancję produktową na swój moduł oraz 30-letnią gwarancję na jego wydajność, która po wspominanym okresie ma wynosić 87,4 proc. wartości początkowej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA