EKO Prime buduje największą elektrownię fotowoltaiczną w układzie wschód-zachód w Polsce

EKO Prime buduje największą elektrownię fotowoltaiczną w układzie wschód-zachód w Polsce
Eko Prime

Projekt budowy największego w Europie zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych w Zawierciu na Śląsku wchodzi w kolejną fazę. Na terenie zakładu powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 12 MW w układzie wschód-zachód. Na mocy podpisanej umowy z ELEMENTAL Strategic Metals Sp. z o.o. generalnym wykonawcą projektu została firma Eko Prime INWESTYCJE Sp. z o.o., która z powodzeniem od ponad 12 lat zajmuje się odnawialnymi źródłami energii i ma na koncie niespełna 200 komercyjnych realizacji. Eko Prime INWESTYCJE Sp. z o.o. zatrudnia obecnie ponad 50 pracowników – w tym architektów, inżynierów i elektryków. Do dyspozycji klienci posiadają również konsultantów i project managerów, którzy dbają o przebieg prac.

Elemental Strategic Metals należy do Grupy Kapitałowej Elemental Holding zajmującej się recyklingiem i urban miningiem. Grupa należy do światowych liderów  w odzyskiwaniu platynowców – (palladu, platyny i rodu) ze zużytych katalizatorów samochodowych. Jest także europejskim liderem w pozyskiwaniu m.in. koncentratu złota, srebra i miedzi ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz złomu metali nieżelaznych. Spółki tworzące Grupę Elemental Holding działają w 35 krajach na trzech kontynentach.

Elemental Strategic Metals obecnie realizuje projekt budowy jednego z największych w Europie zakładów recyklingu baterii litowo-jonowych oraz odzyskiwania z nich strategicznych pierwiastków, w tym metali z grupy platynowców. Zakład powstaje w Zawierciu na Śląsku i jest realizowany w ponad 90% ze środków zewnętrznych pozyskanych w formie dofinansowania z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Słoneczne megawaty w Zawierciu

Tuż obok zakładu recyklingu baterii Li-Ion powstanie również elektrownia fotowoltaiczna o mocy 12 MW w układzie wschód-zachód, a jej generalnym wykonawcą będzie firma EKO Prime, której twórcy zdobywali doświadczenie w jednej z największych firm z branży OZE w Europie. Dzięki ich wieloletniej działalności w Niemczech oraz w Polsce EKO Prime jest w stanie sprostać każdemu zleceniu, posiada niezbędny sprzęt, kadrę inżynierów oraz doświadczonych monterów instalacji fotowoltaicznych.

Jako firma EKO Prime od wielu lat zajmujemy się budowaniem elektrowni słonecznych. Cieszymy się, że teraz będziemy wykonawcą farmy fotowoltaicznej dla ELEMENTAL Strategic Metals Sp. z o.o. Ta inwestycja to najlepszy przykład ekologicznych działań zarówno pod kątem recyklingu elektrośmieci, jak ograniczenia emisji spalin poprzez wytwarzanie własnej zielonej energii elektrycznej, zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne dla całego przedsiębiorstwamówi Bartłomiej Susik, prezes EKO Prime.

Cały projekt jest niezwykle innowacyjny i nietypowy ze względu na połączenie elektrowni fotowoltaicznej i zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych oraz zastosowanie magazynu energii w procesie recyklingu. Łączy w sobie elektrownię fotowoltaiczną z zakładem recyklingu baterii litowo-jonowych, co umożliwia wykorzystanie energii zebranej przez panele słoneczne do zasilania procesów recyklingu.

Jednak ważną kwestią w tym projekcie jest również ukierunkowanie modułów, które zostało bardzo starannie zaplanowane i opracowane przez zespół ekspertów. Pracownicy EKO Prime przeprowadził wiele analiz projektowanego profilu zużycia energii, aby w pełni wykorzystać zdolności produkcyjne elektrowni, a tym samym „wypłaszczyć” krzywą produkcji.

 

Farma fotowoltaiczna Kolno o mocy 1,85 MW. Realizacja: Eko Prime.
Farma fotowoltaiczna Kolno o mocy 1,85 MW. Realizacja: EKO Prime.

Ostatecznie, dzięki sugestiom EKO Prime, Inwestor zdecydował się na układ, który pozwoli na wykorzystanie energii w sposób jak najbardziej efektywny. Projekt ten jest wynikiem ciężkiej pracy i zaangażowania całego zespołu.

Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca. Będzie to kolejny ekologiczny projekt w naszej firmie, ale zyski idą dużo dalej. Elektrownia fotowoltaiczna będzie dla nas nie tylko źródłem energii, ale także ułatwi procesy w naszym zakładzie. Dzięki temu, że każdy kWh energii zostanie skonsumowany, a nie wprowadzony do sieci energoelektrycznej, zmniejszymy koszty naszych operacji i będziemy bardziej niezależni energetyczniepodkreśla Michał Zygmunt, prezes ELEMENTAL Strategic Metals Sp. z o.o.

Projekt elektrowni fotowoltaicznej został właśnie tak zaprojektowany, aby cała wyprodukowana energia była wykorzystywana na potrzeby zakładu litowo-jonowych oraz odzyskiwania z nich strategicznych pierwiastków. Instalacja zostanie przystosowana do pracy z magazynem energii o pojemności 10 MWh, który jest niezbędnym elementem ściśle wykorzystywanym w procesie recyklingu ogniw bateryjnych.

 

Farma fotowoltaiczna Gaile o mocy 1 MW
Farma fotowoltaiczna Gaile o mocy 1 MW. Realizacja: EKO Prime.

Projekt farmy fotowoltaicznej w Zawierciu został tak dostosowany, aby w pełni wykorzystać moc wyprodukowanej energii na potrzeby własnej zakładu recyklingu baterii Li-Ion. Oznacza to pracę w systemie zero-export, czyli każda wyprodukowana kWh energii zostanie skonsumowana, a nie wprowadzona do sieci energetycznej. Ponadto projekt elektrowni dostosowaliśmy również tak, aby w pełni wykorzystać moc wyprodukowanej energii na potrzeby recyklingu ogniw bateryjnych. Dlatego też instalacja zostanie wyposażona w magazyn energii o pojemności 10 MWh, oraz mocy 5 MW, który umożliwi efektywną pracę zakładu mówi Bartłomiej Susik, prezes EKO Prime.

Elektrownia fotowoltaiczna zajmie obszar 9 hektarów i składać się będzie z ponad 18 000 modułów. EKO Prime zapowiada jednak, że farma fotowoltaiczna o mocy 12 MW to nie koniec inwestycji, ponieważ ELEMENTAL Strategic Metals Sp. z o.o. już teraz przygotowuje się do kolejnych inwestycji w odnawialne źródła energii zlokalizowanych na przyległych terenach.

Cały projekt jest jedną z najbardziej nietypowych oraz wymagających inwestycji w Polsce, nie tylko ze względu na jej wielkość, ale i poziom automatyzacji. Planowany termin uruchomienia zarówno elektrowni, jak i zakładu, to koniec 2023 roku. Budowa elektrowni fotowoltaicznej w Zawierciu rozpoczęła się w kwietniu br.

 

Farma fotowoltaiczna Stoczek Łukowski o mocy 1 MW
Farma fotowoltaiczna Stoczek Łukowski o mocy 1 MW. Realizacja: Eko Prime.

 

artykuł sponsorowany