Udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym wzrósł do 17 proc.

Udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym wzrósł do 17 proc.
Unsplash

W czerwcu polska fotowoltaika pracowała na pełnych obrotach, jednak rekordu miesięcznej generacji z PV nie było. Miesiąc wcześniej bowiem elektrownie PV wprowadziły do sieci więcej energii. W czerwcu fotowoltaika zaliczyła jednak rekord pod względem udziału w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Polsce.

W ubiegłym miesiącu polskie elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały znacznie więcej energii niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku. W poprzednich latach czerwiec był najlepszym miesiącem w roku pod względem generacji z PV w Polsce. Tym razem jednak rekordu nie było.

W czerwcu tego roku działające w naszym kraju elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci 1869,3 GWh energii elektrycznej. To wynik znacznie lepszy niż osiągnięty w czerwcu zeszłego roku, kiedy elektrownie PV w naszym kraju przekazały do systemu elektroenergetycznego 1332,1 GWh.

REKLAMA

Najwięcej energii instalacje fotowoltaiczne produkowały w ubiegłym miesiącu w południe 3 czerwca. Pracowały wówczas z odnotowaną przez operatora systemu przesyłowego mocą 8821,2 MW. Miesiąc wcześniej polska fotowoltaika pracowała z rekordową mocą – 8789,00 MW – w południe 28 maja.

W maju więcej prądu z fotowoltaiki

Ostatni miesiąc nie był jednak rekordowy pod względem łącznego wolumenu wyprodukowanej energii z fotowoltaiki. Lepszy okazał się maj br.

W rekordowym maju elektrownie fotowoltaicznej dostarczyły do sieci kilkanaście GWh więcej energii niż w czerwcu. Było to w sumie 1881,5 GWh. Natomiast ogólna produkcja energii w kraju wyniosła 11 796,4 GWh. Oznacza to, że udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania w maju był na poziomie 16 proc.

 

Produkcja energii z fotowoltaiki w Polsce do czerwca 2023 r.
Produkcja energii z fotowoltaiki w Polsce do czerwca 2023 (w GWh). Źródło: Fraunhofer ISE/ENTSO-E

Fotowoltaika na trzecim miejscu w polskim miksie energetycznym

W czerwcu br. mimo nieznacznie niższej produkcji względem maja – na poziomie 1869,3 GWh – udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej okazał się wyższy ze względu na niższą ogólną produkcję energii w Polsce (10 979,8 GWh). W ten sposób fotowoltaika osiągnęła miesięczny udział w krajowym miksie wytwarzania na poziomie 17 proc.

REKLAMA

W czerwcu fotowoltaika okazała się trzecim największym źródłem pod względem ilości wytworzonej energii w Polsce.

Więcej energii wytworzyły w skali miesiąca jedynie elektrownie na węgiel kamienny (4401,1 GWh) oraz elektrownie na węgiel brunatny (2461 GWh). Z kolei na czwartym miejscu były elektrownie wiatrowe (892 GWh), a na piątym elektrownie gazowe (846,7 GWh).

 

Produkcja energii w Polsce w czerwcu 2023 r. z podziałem na źródła wytwarzania
Produkcja energii w Polsce w czerwcu 2023 z podziałem na źródła wytwarzania (w MW). Źródło: Fraunhofer ISE/ENTSO-E

Udział, jaki fotowoltaika osiągnęła w krajowym wytwarzaniu energii elektrycznej, robi jeszcze większe wrażenie, gdy uwzględnimy fakt, że w przypadku PV brana jest pod uwagę generacja tylko wprowadzona do sieci. Operatorzy sieci nie uwzględniają natomiast generacji, która podlegała autokonsumpcji, a ta w przypadku fotowoltaiki może być całkiem spora. Aż 73,4 proc. z zainstalowanej ogółem mocy fotowoltaiki w Polsce to mikroinstalacje należące do prosumentów. Produkują one energię, z której część jest zużywana na miejscu i nie trafia do sieci elektroenergetycznej.

Prosumenci dominują w fotowoltaice

Według stanu na koniec kwietnia 2023 roku zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 12,88 GW. W tym w ciągu 12 miesięcy do kwietnia br. zainstalowane zostały elektrownie PV o mocy 3,23 GW.

Moc instalacji fotowoltaicznych należących do prosumentów wynosiła 9,47 GW i wzrosła w ciągu 12 miesięcy o 1,92 GW. Na koniec kwietnia w Polsce było już ponad 1,253 mln właścicieli prosumenckich systemów PV.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.