Montaż tej konstrukcji fotowoltaicznej sprowadza się do kliknięcia

Montaż tej konstrukcji fotowoltaicznej sprowadza się do kliknięcia
voestalpine Automotive Components Schwäbisch Gmünd

Niemiecki producent opracował konstrukcję fotowoltaiczną do instalacji na dachach płaskich. Jego rozwiązanie zostało docenione na tegorocznych targach Intersolar w Monachium.

Konstrukcja montażowa o nazwie iFIX, opracowana przez niemieckiego producenta voestalpine Automotive Components Schwäbisch Gmünd, jest przeznaczona do montażu fotowoltaiki na dachach płaskich (do 3 st. nachylenia). Umożliwia zamontowanie systemu w kierunku południowym oraz w konfiguracji wschód-zachód. Zamieszczony na konstrukcji moduł nachylony jest pod kątem 10 st. i nie ma możliwości jego regulacji. To wynika m.in. z maksymalnego uproszczenia konstrukcji w celu redukcji ilości wykorzystywanych materiałów, skrócenia czasu potrzebnego na montaż i obniżenia późniejszych kosztów utrzymania.

Każdorazowo przy planowaniu budowy instalacji z wykorzystaniem systemu iFIX należy też obliczyć ilość wymaganego dodatkowego balastu układanego na stalowych elementach.

REKLAMA

Montaż na kliknięcie

Jedną z głównych zalet, jakie wskazuje producent, jest to, że iFIX składa się tylko z jednego komponentu. Jest nim element wykonany ze stali, która spełnia szereg norm, w tym DIN EN ISO 12944-2. Cały komponent odpowiada ponadto wymaganiom norm DIN EN 1991 i DIN EN 1993.

Wymiary systemu iFIX wynoszą 1271 x 367 x 227 mm przy masie 3,71 kg. Można go montować także na dachach wyposażonych w attykę. Nawierzchnia dachu może być pokryta folią, papą, betonem, żwirem lub trawą. Wysokość zabudowy, na której system ma powstać, nie powinna przekroczyć 25 metrów. Inwestor musi pamiętać o sprawdzeniu, w której strefie wiatrowej znajduje się budynek, ponieważ producent dopuszcza montaż tylko w wybranych strefach.

Producent zapewnia, że komponent montażowy iFIX wyposażony jest we wszystkie niezbędne otwory potrzebne do zamocowania odpowiedniego modułu. Należy zwrócić jedynie uwagę na rozmiar modułu i zaopatrzyć się w dodatkowe elementy i narzędzia niezbędne do jego zamontowania, tj. klemy środkowe i końcowe, wkrętarkę i klucz imbusowy.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o wymagania co do samych modułów, to ich minimalny wymiar powinien być nie mniejszy niż 1640 x 990 mm. Maksymalny z kolei może wynosić 2100 x 1145 mm, a wysokość ramy powinna mieścić się w przedziale 30-40 mm.

System iFIX montuje się, łącząc poszczególne komponenty ze sobą na zasadzie „klik-klik”. Nie ma potrzeby dodatkowego cięcia elementów, co ogranicza do minimum ilość odpadów, które powstają w procesie instalacji systemu. Jak tłumaczy producent, niesie to ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim można skrócić czas montażu systemu nawet o 50 proc., a także zaangażować w prace mniejszą liczbę personelu. Co więcej – same elementy konstrukcyjne są lekkie i można je transportować jeden na drugim, oszczędzając miejsce i czas.

Oprogramowanie do planowania

Voestalpine Automotive Components Schwäbisch Gmünd udostępnia również oprogramowanie w wersji przeglądarkowej bez konieczności pobierania programu na własny komputer. Dzięki temu można łatwo stworzyć profesjonalny projekt fotowoltaiczny dla swojego dachu płaskiego, wykorzystując iFIX.

Narzędzie iFIX bazuje na oprogramowaniu Solar.Pro.Tool firmy Levasoft GmbH. Oprogramowanie jest zintegrowane z mapami Google oraz Bing Maps.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.