Ropczyce z własną farmą fotowoltaiczną

Ropczyce z własną farmą fotowoltaiczną
ZM Ropczyce

Producent materiałów ogniotrwałych ZM Ropczyce właśnie uruchomił farmę fotowoltaiczną o mocy 1,7 MW. Wyprodukowana energia będzie w całości zużywana na własne potrzeby produkcyjne. Spółka zapowiedziała kolejne inwestycje w OZE. 

Firma podkreśla swoje zaangażowanie w działania, które prowadzą do jak najmniejszej ingerencji w środowisko naturalne. Jednym z tego typu przedsięwzięć jest uruchomiona farma fotowoltaiczna o mocy 1,7 MW na terenie zakładu w Ropczycach. Koszt inwestycji to 1,1 mln euro.

Średnioroczna szacowana produkcja energii z farmy fotowoltaicznej wyniesie około 1700 MWh, co według szacunków spółki pozwoli na pokrycie około 9 proc. zapotrzebowania energii przez zakład w Ropczycach w ciągu roku.

REKLAMA

Energię z farmy fotowoltaicznej w całości zużywamy na własne potrzeby produkcyjne. Przy średnim dziennym zapotrzebowaniu zakładu na energię elektryczną farma pozwala na chwilowe – 50-70-proc. pokrycie zużycia – wskazuje Józef Siwiec, prezes zarządu ZM Ropczyce SA.

REKLAMA

Jak podkreśla Józef Siwiec, inwestycja we własną farmę fotowoltaiczną przyczynia się do spadku emisji gazów cieplarnianych, jednocześnie poprawiając efektywność wykorzystania energii poprzez zagospodarowanie na własne potrzeby produkowanej energii elektrycznej bez strat przesyłowych. Dodatkowo maleją koszty zakupu  i zwiększa się bezpieczeństwa dostaw energii dla firmy.

Ropczyce inwestują w kogenerację

W 2021 roku spółka uruchomiła instalację wysokosprawnej kogeneracji do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła o całkowitej mocy na poziomie 2,3 MWe. Dzięki temu poprawiła się efektywność gospodarki energetycznej oraz zmniejszyły się koszty operacyjne w obliczu wysokich cen energii elektrycznej.

Na realizację tej inwestycji spółka uzyskała w 2020 roku dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z budżetu UE na lata 2014-2020 (POIŚ 1.6.1 Wysokosprawna kogeneracja). Całkowity koszt budowy instalacji kogeneracyjnej wyniósł 11,7 mln zł brutto, a unijne dofinansowanie sięgnęło 3,8 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.