Uwaga na fałszywe moduły fotowoltaiczne!

Uwaga na fałszywe moduły fotowoltaiczne!
fot. iStock

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię słoneczną, sukcesywnie zwiększa się popyt na moduły fotowoltaiczne. Niestety, wraz ze wzrostem zainteresowania na rynku pojawiła się cała gama podróbek, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjną i tańszą alternatywą dla oryginalnych modułów. Korzystanie z nich może jednak nieść za sobą poważne konsekwencje dla całej instalacji i doprowadzić do utraty wielu korzyści, które wynikają z kupna oryginalnych modułów. W tym artykule przedstawiamy wam potencjalne wady nieoryginalnych paneli oraz sposoby, jak je rozpoznać, aby uchronić się przed ich zakupem.

Nieoryginalne moduły fotowoltaiczne możemy podzielić na takie, które sprzedawane są pod marką kompletnie nieznanych producentów i nie mają konkretnego źródła pochodzenia oraz panele od znanych firm, importowane poza oficjalną dystrybucją. Często tego typu produkty nie mają żadnej informacji o składzie i parametrach. Z tego powodu nie posiadają też ważnych certyfikatów, badań oraz gwarancji, która jest niezwykle ważna dla klienta końcowego.

Jakie zagrożenia niosą ze sobą podrobione moduły?

Pierwszym zagrożeniem związanym z podróbkami modułów fotowoltaicznych jest ich jakość. Często są one wykonane z tanich materiałów i stosowane są mniej restrykcyjne standardy produkcji. To prowadzi do mniejszej wydajności i skrócenia żywotności modułu. Niska jakość może też prowadzić do awarii systemu fotowoltaicznego jako całości, co z kolei zwiększa ryzyko strat finansowych i braku oczekiwanych korzyści ekonomicznych zarówno dla klienta końcowego, jak i instalatora (np. w przypadku konieczności wymiany nieoryginalnych modułów na nowe).

Podróbki modułów fotowoltaicznych często nie spełniają również niezbędnych norm bezpieczeństwa i nie posiadają certyfikatów jakości. To oznacza, że mogą być bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, przegrzania czy pożary. Tego rodzaju ryzyko jest szczególnie niebezpieczne, gdy moduły fotowoltaiczne są zainstalowane na dachach budynków mieszkalnych lub komercyjnych, gdzie stanowią potencjalne zagrożenie dla życia i mienia. Zwiększona rezystancja nieoryginalnych ogniw krzemowych skutkuje również większą tendencją do występowania tzw. hot-spotów. Objawiają się one pojawieniem się na waflu krzemowym punktu, który ma znacznie większą rezystancję, co przejawia się wystąpieniem znacznie wyższej temperatury. A to może w bezpośredni sposób doprowadzić nawet do samozapłonu modułu.

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest brak gwarancji i wsparcia technicznego przy zakupie paneli niewiadomego pochodzenia.

 

fot. Greto

Spójrzmy, jak wygląda sytuacja na przykładzie zdjęć termowizyjnych wielkopowierzchniowej farmy fotowoltaicznej, gdzie po lewej stronie zastosowano oryginalne moduły PV, a po prawej nieoryginalne. Czerwony kolor wskazuje na to, że panele są nagrzane, co jest dowodem na to, że pracują ze zdecydowanie wyższą temperaturą oraz po bliższym przyjrzeniu się, widać tzw. hot-spoty, których brak po lewej stronie.

Dlaczego warto stawiać na moduły ze sprawdzonych źródeł?

Inwestycja w oryginalne moduły fotowoltaiczne od autoryzowanego dystrybutora ma wiele korzyści. Po pierwsze, można mieć pewność co do jakości i niezawodności produktu. Oryginalne moduły są wykonane z wysokiej jakości materiałów, spełniają najwyższe normy produkcyjne i są objęte testami jakościowymi. Dzięki temu można być pewnym, że będą działać optymalnie przez długie lata, co jest ważne szczególnie dla klienta końcowego.

Po drugie, producenci oryginalnych modułów fotowoltaicznych dają długoterminową gwarancję na swoje produkty. Oznacza to, że w przypadku awarii lub zmniejszenia wydajności można liczyć na wsparcie producenta w zakresie naprawy lub wymiany modułu. Gwarancja daje również pewność, że inwestycja w panele słoneczne jest chroniona i możliwe jest odzyskanie kosztów w przypadku jakichkolwiek problemów.

Po trzecie, korzystanie z oryginalnych modułów fotowoltaicznych wpływa pozytywnie na efektywność energetyczną i oszczędność finansową. Wysoka jakość modułów zapewnia wyższą wydajność i dłuższą żywotność, co przekłada się na większą produkcję energii elektrycznej.

Jak rozpoznać podrobione moduły fotowoltaiczne?

Nieoryginalne moduły na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, ponieważ bardzo często nie różnią się wyglądem od pozostałych. Niektórzy producenci, aby zapobiegać temu procesowi, wprowadzili rozwiązania, które mają uchronić użytkownika. Przykładem może być niemiecki producent modułów AE Solar, który w odpowiedzi na rosnącą ilość podróbek tych modułów krążących po rynku postanowił to ukrócić i wprowadził specjalną aplikację mobilną, która ma opcję sprawdzenia oryginalności modułu. Działa to w następujący sposób: skanujemy numer seryjny, a następnie przykładamy telefon do chipu NFC modułu i w ten sposób możemy sprawdzić informacje o dacie produkcji, parametrach oraz w razie potrzeby uzyskać pomoc techniczną.

Moduły fotowoltaiczne AE Solar zyskały w ostatnich latach sporą popularność na rynku polskim. Instalatorzy oraz klienci końcowi docenili je za wieloletnią gwarancję 15/30 lat, wysoką wydajność, stabilność oraz pionierskie rozwiązania, jak np. dedykowana aplikacja, odporność na hot-spoty i inne. Działania zostały docenione przez konsumentów, dzięki czemu moduły AE Solar znajdują się na liście TIER1. W Polsce można je znaleźć w dystrybucji firmy Greto Polska z Gdyni.

 

fot. Greto

Oprócz wybierania producentów, którzy wprowadzili rozwiązania chroniące przed podróbkami warto pamiętać, aby zawsze kupować moduły u zaufanego autoryzowanego dystrybutora danego produktu oraz zapytać sprzedawcę o certyfikaty jakości, takie jak certyfikat ISO, certyfikat CE (oznaczenie zgodności z normami europejskimi) oraz inne ważne certyfikaty branżowe. Warto również zapoznać się z warunkami gwarancji oraz należy zachować ostrożność, kupując moduły, które oferowane są w podejrzanie niskiej cenie.

Kontakt

e-mail: biuro@greto.com.pl

 

artykuł sponsorowany