REKLAMA
 
REKLAMA

Nowa farma fotowoltaiczna w zachodniopomorskim

Nowa farma fotowoltaiczna w zachodniopomorskim
fot. Elmont

Zakończyła się budowa farmy fotowoltaicznej w Lubanowie, w województwie zachodniopomorskim. Inwestycję zrealizował Elmont, a inwestorem jest spółka Energix, globalny deweloper energii odnawialnej, prowadzący działalność w USA, Polsce i Izraelu. 

Zakres tego przedsięwzięcia obejmował montaż 25 776  paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 11,86 MW na konstrukcjach wsporczych, budowę trzech kontenerowych stacji transformatorowych z centralnym falownikiem, budowę złącza kablowego SN z rozdzielnicą SN wraz z systemami telemechaniki oraz nadzoru wizyjnego i sensorycznego elektrowni.

Inwestycja objęła także przeprowadzenie linii kablowych niskiego napięcia (AC i DC) i linii kablowych SN z kanalizacją światłowodową. Całość przedsięwzięcia uzupełniła budowa pozostałej infrastruktury technicznej, tj. dróg wewnętrznych, ogrodzenia oraz systemu ochrony technicznej i wizyjnej.

REKLAMA
REKLAMA

Do budowy farmy fotowoltaicznej wykorzystano cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne amerykańskiej firmy First Solar Series 6 Plus TSM-DEG19C.20 o mocy 460 Wp każdy.

Energix Renewables i First Solar

Energix Renewables podpisał z First Solar zamówienie na dostawę kolejnych cienkowarstwowych modułów o mocy 5 GW na lata 2026-2030. Cienkowarstwowe moduły z tellurku kadmu (CdTe) będą wykorzystywane w realizowanych projektach w Izraelu, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Zamówienie obejmuje także umowę z działem recyklingu First Solar na obsługę modułów wycofanych z eksploatacji. Usługa recyklingu obejmie odzyskiwanie półprzewodników w obiegu zamkniętym do wykorzystania w nowych modułach, a także odzyskiwanie innych materiałów, w tym aluminium, szkła i laminatów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA