Fotowoltaika jak origami. Włosi opracowali składane moduły PV

Fotowoltaika jak origami. Włosi opracowali składane moduły PV
Levante

Włoska firma Levante wprowadza moduły fotowoltaiczne składane na wzór origami, których sprawność ma nie odbiegać od sprawności klasycznych paneli słonecznych. Włosi odnotowali duży sukces, zbierając fundusze na rozwój swojego produktu.

Levante to rodzinna firma wywodząca się z Włoch, która pomysł do stworzenia swojego produktu zaczerpnęła z doświadczeń podróżniczych, zwłaszcza na otwartych wodach. Moduły fotowoltaiczne Origami Solar Module Levante są dość nietypowe przede wszystkim za sprawą nieregularnego kształtu i fizycznego łączenia poszczególnych jednostek za pomocą zamków błyskawicznych (suwaków).

Moduł fotowoltaiczny jest oferowany w dwóch wariantach mocowych.

REKLAMA

Parametry modułu o mniejszej mocy

Pierwszy moduł ma moc wyjściową do 330 W. Jego wymiary po rozłożeniu wynoszą 1800 x 1650 x 20 mm (wymiary po złożeniu: 1190 x 400 x 60 mm), a masa to 9 kg. Sprawność ogniw zastosowanych do budowy modułu ma wynosić 23,4 proc. (na stronie producenta nie zamieszczono informacji, w jakiej technologii zostały wykonane ogniwa).

Warto wspomnieć, że każda pojedyncza jednostka ogniwa, która wchodzi w skład całego modułu o mocy 330 Wp, zawiera dedykowaną skrzynkę połączeniową. Oprócz samego modułu i teleskopowego ramienia, który pozwala wyregulować kąt nachylenia konstrukcji (między 30 a 60 st.), zestaw zawiera również 3-metrowy kabel zakończony złączem MC4. Za jego pomocą którego użytkownik może stworzyć obwód połączony szeregowo – wówczas napięcie obwodu otwartego (Voc) jest równe 84,4 V, a prąd zwarciowy (Isc) wynosi 5,1 A. Można też wykorzystać kabel do utworzenia obwodu połączonego równolegle – wtedy wartość napięcia obwodu otwartego jest równa 42,2 V, a prąd zwarciowy to 10,2 A.

Levante wylicza, że za pomocą panelu fotowoltaicznego o mocy 330 W użytkownik może zasilić np. 16-krotnie laptop z baterią o mocy 60 Wh, 89-krotnie telefon z baterią o pojemności 11 Wh lub 15-krotnie dron z baterią o pojemności 100 Wh.

Parametry modułu o większej mocy

Druga wersja panelu fotowoltaicznego oferuje 500 W mocy. Jego wymiary wynoszą 2700 x 1650 x 20 mm po rozłożeniu (wymiary złożonej konstrukcji: 1190 x 400 x 75 mm), a waży on 13,5 kg. Do wykonania panelu wykorzystano ogniwa o tej samej sprawności jak w przypadku modułu o mocy 330 W.

Tak samo też jednostki wchodzące w skład modułu 500W można łączyć ze sobą szeregowo i równolegle. Przy połączeniu szeregowym uzyskujemy końcowo napięcie obwodu otwartego równe 126,5 V i prąd zwarciowy 5,1 A. W przypadku połączenia równoległego Voc wynosi 42,2V, a Isc jest równe 15,3 A. Cały zestaw z większym modułem składa się z tych samych elementów (moduł, kabel i teleskopowe ramię).

REKLAMA

 

Na stronie Levante czytamy, że oferowane moduły fotowoltaiczne są w 100 proc. produkowane we Włoszech. Ponadto mają być o 20 proc. lżejsze od podobnych, składanych rozwiązań oraz o 40 proc. bardziej kompaktowe niż inne składane moduły.

Fundusze z crowdfundingu

Na rozwój swoich produktów Włosi zorganizowali zbiórkę funduszy za pomocą platformy crowdfundingowej Kickstarter. Jak czytamy na stronie włoskiego start-upu, celem było zebranie 10 tys. dolarów na rozwój projektu. Zaledwie w ciągu godziny od uruchomienia zbiórki udało się osiągnąć ten cel, aby końcowo zebrać 94 022 dolarów (około 390 tys. zł).

Jak podkreślają założyciele firmy, tak duży sukces udało się Levante osiągnąć dzięki współpracy z influencerami ze środowiska podróżniczego (głównie prowadzący kanał Sailing Uma na YouTubie). Wypromowali oni Origami Solar Panel w swoich mediach społeczności i zachęcili użytkowników Kickstartera (głównie z USA) do finansowego wsparcia projektu.

Obecnie obydwie wersje modułów fotowoltaicznych od Levante można zamówić za pośrednictwem platformy Indiegogo. Zestaw z modułem o mocy 330 W kosztuje 4968 zł, a ten z większym modułem, o mocy 500 W – 7073 zł.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.