Ogromna farma fotowoltaiczna zasili kopalnię diamentów

Ogromna farma fotowoltaiczna zasili kopalnię diamentów
fot. Rio Tinto

To będzie największa elektrownia solarna w północnej Kanadzie. Inwestor wykorzysta ponad 6,6 tys. paneli solarnych. Szacowana generacja energii częściowo pokryje zapotrzebowanie kopalni diamentów. 

Ogromną elektrownię fotowoltaiczną zbuduje Rio Tinto – przedsiębiorstwo brytyjsko-australijskie, jeden z największych koncernów wydobywczych na świecie. Należy do niego kopalnia diamentów Diavik, której operatorem jest Diavik Diamond Mines z siedzibą w Yellowknife, spółka zależna Grupy Rio Tinto. Kopalnia już częściowo korzysta z energii wiatru, a od przyszłego roku ma być zasilana również energią słoneczną. W tym celu Rio Tinto postawi największą w północnej Kanadzie elektrownię słoneczną.

Słońce i śnieg w służbie PV

Instalacja fotowoltaiczna ma się składać z ponad 6,6 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych, które będą produkować energię nie tylko z bezpośredniego światła słonecznego, ale też ze światła odbitego od śniegu. Na obszarze Diavik śnieg leży bowiem przez większą część roku (to zapewni wysoki współczynnik odbicia światła – tzw. albedo – dzięki czemu panele z tylnej strony będą produkować więcej energii).

REKLAMA

Według szacunków farma fotowoltaiczna po pełnym uruchomieniu, planowanym na pierwszą połowę 2024 r., wyprodukuje rocznie około 4,2 GWh energii elektrycznej. Pozwoli to na pokrycie około 25 proc. zapotrzebowania kopalni.

Jak wylicza inwestor, projekt zmniejszy zużycie oleju napędowego w zakładzie o około 1 mln litrów rocznie i ograniczy emisję o 2,9 tys. ton ekwiwalentu CO2.

Do kompletu z instalacją hybrydową

Planowana elektrownia słoneczna będzie rozszerzeniem produkcji energii odnawialnej w Diavik. Kopalnia wdrożyła już bowiem hybrydową instalację wiatrowo-dieslową o mocy 55,4 MW, która zasila obiekt.

REKLAMA

Projekt budowy ogromnej farmy fotowoltaicznej otrzymał wsparcie w wysokości 3,3 mln dolarów kanadyjskich z programu dotacji inwestycyjnych dla dużych emiterów gazów cieplarnianych, realizowanego przez rząd Terytoriów Północno-Zachodnich. Ponadto inwestor uzyska 600 tys. dolarów kanadyjskich z ulgi podatkowej dla inwestycji w czystą energię, wprowadzonej przez rząd Kanady.

Jestem zachwycona, że ​​znacząco zwiększymy produkcję energii odnawialnej dzięki największej elektrowni słonecznej na północnych terytoriach Kanady w kopalni diamentów Diavik. Dzięki swojej hybrydowej elektrowni wiatrowo-dieslowej Diavik jest już liderem w technologii odnawialnych źródeł energii w zimnym klimacie, a ten ważny projekt wzmacnia nasze zaangażowanie w zmniejszenie naszego śladu węglowego – skomentowała Angela Bigg, prezes i dyrektor ds. operacyjnych kopalni Diavik.

Zamknięcie kopalni

Rio Tinto zamierza ostatecznie zamknąć działalność kopalni Diavik do początku 2029 r. Produkcja ma być zakończona na początku 2026 r. Powstająca elektrownia słoneczna dostarczy energię elektryczną wspierającą prace zmierzające do wygaszenia działalności.

Jak podaje Rio Tinto, lokalne władze współpracują z partnerami społecznymi, aby ustalić, w jaki sposób region będzie mógł wykorzystać infrastrukturę OZE po zamknięciu kopalni.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.