Rząd wykłada 450 mln zł na dotacje dla prosumentów

Rząd wykłada 450 mln zł na dotacje dla prosumentów
Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zwiększenie budżetu aktualnego naboru w programie Mój Prąd. Pula dotacji dla prosumentów w Moim Prądzie 5.0 wzrasta niemal dwukrotnie.

Tegoroczna, piąta edycja programu dotacji dla prosumentów Mój Prąd cieszy się dużym zainteresowaniem. Początkowo w naborze rozpoczętym w drugiej połowie kwietnia br. udostępniono na dotacje kwotę 100 mln zł. Wobec dużej liczby wniosków Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zwiększenie budżetu aż o 400 mln zł. Teraz resort klimatu ogłosił, że dołoży do piątej edycji programu Mój Prąd jeszcze więcej pieniędzy. Budżet zostanie zwiększony o 450 mln zł.

Dotacje z piątej edycji programu Mój Prąd można przeznaczyć na zakup i montaż kilku rodzajów urządzeń do produkcji i magazynowania energii elektrycznej oraz ciepła w domach jednorodzinnych.

REKLAMA

Kto może otrzymać dotację?

Dofinansowanie w Moim Prądzie 5.0 będzie udzielane wyłącznie właścicielom domów jednorodzinnych, którzy rozliczają się z produkowanej energii w systemie net-billing lub udokumentują przejście na ten system rozliczeń, jeżeli produkcja energii była rozliczana wcześniej w systemie opustów (net-meteringu). Fundusz podzielił wnioskodawców na trzy grupy.

Pierwsza grupa to wnioskodawcy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Ta grupa obejmuje więc prosumentów, którzy zgłosili wniosek o przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 r., a także prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie wcześniej, wchodząc do systemu opustów, ale później zdecydowali się przejść na rozliczenia w net-billingu.

Druga grupa to wnioskodawcy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów (net-meteringu), którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej i zdecydują się na przejście na rozliczenia w net-billingu.

Trzecia grupa to wnioskodawcy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów, którzy skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu Mój Prąd, pod warunkiem że:

 • mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie, została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów (od 1 lutego 2020 r.);
 • zmieniono system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej na net-billing;
 • do dofinansowania zostanie zgłoszone dodatkowe urządzenie z zakresu urządzeń wskazanych w programie Mój Prąd.

Jaka wartość dotacji?

Zgodnie z zasadami Mojego Prądu 5.0 dofinansowanie przyznane na poszczególne urządzenia nie może przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Obecnie w programie Mój Prąd można otrzymać dotacje na następujące urządzenia:

REKLAMA

 1. mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6000 zł (tylko grupa 1 i 2 wnioskodawców),
 2. mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:
  a) 7000 zł (grupa 1 i 2 wnioskodawców),
  b) 3000 zł (grupa 3 wnioskodawców).
 3. urządzenia dodatkowe:
  a) magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
  – magazyn ciepła: 5000 zł,
  – gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt-woda, woda-woda: 28 500 zł,
  – pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400 zł,
  – pompa ciepła powietrze-woda: 12 600 zł,
  – pompa ciepła powietrze-powietrze: 4400 zł,
  b) magazyn energii elektrycznej: 16 000 zł,
  c) system zarządzania energią HEMS/EMS: 3000 zł,
  d) kolektory słoneczne c.w.u.: 3500 zł.

Nabór wniosków w Moim Prądzie 5.0 będzie prowadzony do 22 grudnia br. lub do wyczerpania środków dostępnych w programie, które obecnie sięgają 950 mln zł.

Według informacji, które otrzymaliśmy z NFOŚiGW, do dzisiaj było złożonych ponad 49,9 tys. wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 468 mln zł.

Osoby zainteresowane otrzymaniem dotacji z Mojego Prądu 5.0 powinny zwrócić uwagę na dodatkowe warunki, których niespełnienie może wykluczyć możliwość dofinansowania. Więcej na ten temat w artykule: Nowe dotacje z Mojego Prądu. Takie będą zasady.
.

.

Ponad 2 mld zł dotacji

Ogłaszając zwiększenie budżetu piątej edycji Mojego Prądu, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że w dotychczasowych edycjach programu wypłacono prosumentom ponad 2 mld zł dotacji. Wypłaty objęły ponad 470 tys. złożonych wniosków.

Obecnie w Polsce działa już niemal 1,3 mln prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Ich łączna moc sięga 9,7 GW wobec całkowitej mocy elektrowni fotowoltaicznych wynoszącej w naszym kraju ponad 14 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.