ABC system – takiej konstrukcji jeszcze nie było

ABC system – takiej konstrukcji jeszcze nie było
Fot. Nomiflex

Na rynku pojawił się game changer konstrukcji balastowych. Większość obecnie dostępnych systemów montażowych przeznaczona jest dla jednego rodzaju montażu paneli fotowoltaicznych pod z góry zadanym kątem nachylenia modułu. W przypadku dachów trudnych, z dużą liczbą kominów oraz innych przeszkód montaż na takim systemie jest skomplikowany, a czasem wręcz niemożliwy.

Rozwiązanie tych wszystkich problemów zaprezentowała polska spółka Nomiflex, oferując pierwszy modularny system balastowy ABC, który został przez nią opatentowany.

System montażu balastowego ABC cechuje się szeregiem innowacji europejskich. Wykonany jest on ze specjalnie modyfikowanego kompozytu o najwyższej możliwej odporności na promieniowanie UV.

Tylko trzy podstawy, aż dziewięć wariantów montażu

 

System balastowy do montażu modułów
Fot. Nomiflex

Trzy podstawy o różnej wysokości: A, B oraz najwyższa – C sprawiają, że system balastowy ABC jest w pełni uniwersalny oraz modularny. Umożliwiają one swobodną aranżację montażu aż w 9 wariantach.  Od montażu poziomego na krótszym i dłuższym boku modułu, przez montaż w pionie, aż po opcję kaskady, gdzie dwa moduły są umieszczone bezpośrednio nad sobą i mogą być ułożone w orientacji poziomej lub również pionowej. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym produktom i ich wadze, są one niezwykle łatwe oraz tanie w transporcie, co również przekłada się na końcowy koszt inwestycji.

Cztery różne kąty nachylenia – jeden system montażowy

 

System balastowy do montażu modułów
Fot. Nomiflex

We wspomnianych wariantach możemy uzyskać różne kąty nachylenia modułów fotowoltaicznych – od 10 do 20 stopni.

Warto również podkreślić, że minimalna wysokość modułu od powierzchni została zachowana na poziomie 14 cm, co zapewnia bardzo dobrą wentylację przestrzeni pod modułami.

Ta konstrukcja balastowa dociążana jest zwykłymi bloczkami fundamentowymi, co jest najtańszym i powszechnie dostępnym w każdym zakątku kraju balastem.

Należy również dodać, że obciążenie rozłożone jest na znacznie większej powierzchni, niż w przypadku innych konstrukcji balastowych, co przekłada się na mniejszy nacisk punktowy na dachu.

Uniwersalne rozwiązanie na długie lata

W tym miejscu wypada także wspomnieć o jedynym rozwiązaniu w Europie czyli ruchomej szynie montażowej, wykonanej ze wzmocnionego stopu aluminium. Półokrągła szyna montowana jest wewnątrz głowicy podstawy i dociskana zawleczką ze stali nierdzewnej. Szyna ta zawsze idealnie dopasowuje się do modułu, pracując w zakresie 30 stopni pochylenia.

Dla przykładu można podać, że do zerwania zawleczki z głowicy trzeba użyć siły około 500 kg. Moduł mocowany jest w czterech miejscach co oznacza, że do jego zerwania z konstrukcji należy wykorzystać siłę w okolicach nawet dwóch ton.

Całość systemu dopełniają uniwersalne klemy montażowe, zarówno klema środkowa, jak i końcowa, która dodatkowo dociska panel fotowoltaiczny z obu stron, a nie tylko od góry. Obie klemy są uniwersalne, pasują do każdej dostępnej na rynku grubości ramy – zakres ich regulacji wynosi od 28 do 40 mm.

Szerokie zastosowanie systemu ABC

Konstrukcja może być stosowana na wszystkich dachach płaskich, na których istnieje możliwość dociążenia dachu, a także na różnego rodzaju gruntach.

Jest to rozwiązanie montażowe bardzo łatwe i szybkie w montażu, a zarazem bardzo mobilne. Może być ono stosowane bez żadnych przeciwwskazań także na terenach niestandardowych.

Przykładowo, przy zakładanej budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW z założeniem ułożenia modułów w kierunku wschód-zachód, konstrukcja balastowa ABC potrzebuje tylko 0,65 ha powierzchni działki.

Bezpieczny system montażowy

Dzięki szerokim możliwościom dociążania systemu, może być on stosowany w różnych krajach, nawet w najbardziej narażonych na działanie siły wiatru strefach.

Przeprowadzone badania zniszczeniowe na Uniwersytecie Bydgoskim przez Wydział Inżynierii Materiałowej potwierdziły wysoką wytrzymałość podstaw na zrywanie i udarność.

Konstrukcja została przebadana na zgodność z eurokodem PN-EN 1991-1-3:2005 oraz PN-EN 1991-1-4:2008 w laboratorium jednostki certyfikującej – TÜV Rheinland Polska.

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie internetowej producenta, pod adresem www.abcsystem.eu.

Na wszelkie pytania techniczne wyczerpujących informacji udzielą Państwu przedstawiciele producenta pod numerami +48 736 200 500 oraz +48 736 200 700 lub pod adresem mailowym: info@abcsystem.eu.

 

System balastowy do montażu modułów
Fot. Nomiflex

 

artykuł sponsorowany