REKLAMA
 
REKLAMA

REC zaprezentuje nowy moduł fotowoltaiczny z serii Alpha

REC zaprezentuje nowy moduł fotowoltaiczny z serii Alpha
Fot. REC

Producent paneli fotowoltaicznych REC wprowadzi na rynek czwartą odsłonę modułu z serii Alpha. Moduł będzie miał dużą moc i zostanie wyposażony w ogniwa wykonane w zaawansowanej technologii.

Z informacji opublikowanych w portalu „PV Magazine” dowiadujemy się, że norweski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych REC planuje jeszcze w tym roku przedstawić czwartą odsłonę serii Alpha. Nowy moduł, przeznaczony głównie do domowych instalacji PV, ma mieć moc 470 Wp. Zostanie zbudowany na bazie ogniw wykonanych w technologii HJT, wykorzystywanych we wszystkich poprzednich seriach Alpha (każda kolejna seria miała ulepszone ogniwa).

Z aktualnych informacji wynika, że nowy panel fotowoltaiczny REC Alpha zostanie prezentowany na trwających właśnie w USA targach RE+2023. Producent nie ujawnił na razie szczegółów technicznych nowego produktu.

REKLAMA

Mocna Alpha

Każdy moduł z serii Alpha bazuje na ogniwach słonecznych HJT produkowanych przez REC. Pierwsza odsłona serii Alpha miała premierę w 2019 r. Następnie w 2021 r. wprowadzono serię REC Alpha Pure, która charakteryzowała się m.in. tym, że była dostępna jedynie w wariancie full-black. W 2022 r. REC wypuścił moduły z serii REC Alpha Pure-R, które były niejako aktualizacją serii Alpha Pure, polegającą m.in. na zwiększeniu mocy i sprawności modułu (utrzymano dostępność jedynie w wariancie full-black).

Obecnie dostępny, najmocniejszy produkt z serii Alpha to REC Alpha Pure-R o mocy 430 W i sprawności 22,3 proc. Warto zwrócić uwagę na wysoką gęstość mocy modułu na poziomie 223 Wp/m2, co jest wynikiem bardzo rzadko spotykanym w branży. Wymiary modułu to 1730 x 1118 x 30 mm, a jego masa wynosi zaledwie 21,5 kg.

Napięcie obwodu otwartego (Voc) jest równe 59,7 V, a wartość prądu zwarciowego wynosi 8,91 A. Na uwagę zasługuje również rzadko spotykana tak niska wartość współczynnika temperaturowego mocy, która w przypadku REC Alpha Pure-R wynosi -0,24 proc./st. C. Parametr ten określa spadek wydajności modułu powyżej 25 st. C temperatury jego pracy.

REKLAMA

Wszystkie moduły z serii Alpha są objęte 25-letnią gwarancją produktową, a także 25-letnią gwarancją na wydajność, która w przypadku Alpha Pure-R ma wynosić 92 proc. na koniec wspomnianego okresu. Dodatkowo REC oferuje 25-letnią gwarancję na pokrycie kosztów związanych z wymianą wadliwego modułu, o ile moduł został zainstalowany przez certyfikowanego instalatora REC (REC Pro Trust) i sumaryczna moc instalacji nie przekracza 25 kWp (w przedziale 25-500 kWp okres gwarancji wynosi 10 lat).

REC z certyfikatem PEP

Na dowód, że REC traktuje poważnie kwestie zrównoważonego rozwoju, warto wspomnieć, że w maju tego roku norweski producent uzyskał certyfikat PEP. Jest on wydawany na podstawie niezależnej oceny zewnętrznej dotyczącej surowców, procesów produkcyjnych, zużycia energii i wydajności produktów.

Certyfikat ten otrzymały bezołowiowe serie paneli fotowoltaicznych Alpha Pure oraz Alpha Pure-R. Posiadanie dokumentu otwiera REC drogę do rynku we Francji, gdzie regulacje zostały mocno zaostrzone w związku z chęcią poprawy standardów środowiskowych w zakresie wykorzystywanych produktów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA