REKLAMA
 
REKLAMA

Były szef VW buduje fabrykę paneli. Wybrał producenta

Były szef VW buduje fabrykę paneli. Wybrał producenta
Fot. Pixabay - Solar Panel Dealer

Herbert Diess, były dyrektor generalny niemieckiego giganta samochodowego Volkswagen, wybrał producenta modułów fotowoltaicznych do wspólnego postawienia fabryki modułów w Niemczech w ramach spółki joint venture.

W rozmowie z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel” Herbert Diess powiedział, że planuje stworzenie konsorcjum, w którym największym udziałowcem będzie chiński producent paneli fotowoltaicznych JA Solar.

Na siedzibę konsorcjum wybrano Niemcy, ale na liście międzynarodowych lokalizacji, w których planowana jest aktywność spółki, znajdują się także Węgry i Hiszpania. Spółka złożyła już wniosek o finansowanie zabezpieczenia kapitału początkowego. W zapewnieniu wsparcia we wdrażaniu do produkcji najnowszych technologii fotowoltaicznych pomoże Fraunhofer Institute for Solar Systems ISE (Fraunhofer ISE), niemiecki instytut badawczy zajmujący się energią słoneczną.

REKLAMA

Przewaga Chin

Herbert Diess podkreślił, że analizując oferty przedstawione w przetargu, postawił na rozległą wiedzę specjalistyczną Chin w zakresie produkcji ogniw i modułów PV. W przetargu wzięło udział kilka innych europejskich firm i spółek joint venture, m.in. szwajcarski producent ogniw i modułów Meyer Burger oraz niemieckie konsorcjum producenta modułów Heckert, dystrybutora Wattkraft i producenta szkła Interfloat.

Diess powiedział, że ta inwestycja ma umożliwić europejskiemu przemysłowi fotowoltaicznemu dogonienie Chin i poprawę wyników dzięki innowacjom technologicznym. Były szef VW powiedział, że do 2035 r. branża fotowoltaiczna będzie większa niż światowy przemysł samochodowy i dlatego warto „uczestniczyć w tym tworzeniu wartości”.

REKLAMA

Herbert Diess zwrócił uwagę, że wielu chińskich producentów samochodów próbuje się przedostać się do Europy z ofertą samochodów elektrycznych, a czołowi niemieccy producenci samochodów nawiązują współpracę z chińskimi firmami samochodowymi. Na przykład VW wspólnie z chińskim producentem pojazdów elektrycznych XPeng rozwija obecnie popularne samochody oparte na chińskiej technologii.

Na koniec 2022 r. chiński JA Solar osiągał roczną zdolność produkcyjną modułów na poziomie 50 GW. Do końca 2023 r. firma zamierza zwiększyć moce linii produkcyjnych modułów do 95 GW. Przy tym do końca roku moc produkcyjna wydajnych ogniw słonecznych typu N ma przekroczyć 57 GW. W pierwszym półroczu 2023 r. JA Solar zanotował 43,5-proc. roczny wzrost przychodów. Firma ogłosiła także plany zainwestowania 2,7 mld RMB (350 mln euro) w uruchomienie fabryki ogniw słonecznych o mocy 5 GW w Wietnamie.

Herbert Diess współpracujący w przeszłości z BMW Group i VW jest obecnie przewodniczącym rady nadzorczej niemieckiego producenta półprzewodników Infineon Technologies.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA