REKLAMA
 
REKLAMA

Chiński producent paneli fotowoltaicznych nadal numerem jeden

Chiński producent paneli fotowoltaicznych nadal numerem jeden
Fot. AikoSolar

Panel fotowoltaiczny chińskiego producenta AikoSolar od kilku miesięcy utrzymuje pozycję lidera w rankingu najwydajniejszych dostępnych w sprzedaży paneli PV. Zmianie uległa pozycja trzecia, którą do tej pory przez sześć miesięcy zajmował moduł marki SunPower.

Serwis TaiyangNews co miesiąc aktualizuje ranking najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych dostępnych w sprzedaży. Przy kwalifikacji do zestawienia brane są pod uwagę takie wymagania jak minimalna sprawność modułu powyżej 21,5 proc., dostępność w sprzedaży oraz obecność kompletnej karty katalogowej modułu na oficjalnej stronie internetowej producenta.

Oznacza to, że w rankingu TaiyangNews nie zobaczymy paneli, które pozostają w fazie wdrażania do sprzedaży lub są prototypami.

REKLAMA

AikoSolar siódmy raz na pozycji lidera

Na pierwsze miejsce w rankingu TaiyangNews panel fotowoltaiczny AikoSolar trafił w marcu tego roku. Był to moduł o mocy 610 W i 23,6 proc. sprawności. W kwietniu i maju chiński producent utrzymał pozycję lidera z niezmienionym modułem. W czerwcu Aiko kolejny raz zajął pierwsze miejsce, ale z nowym modułem fotowoltaicznym o mocy 620 W i sprawności 24 proc.

Od czerwca do września, czyli do momentu publikacji ostatniej aktualizacji rankingu, AikoSolar plasuje się na pierwszej pozycji z tym samym modułem. Zwycięstwo we wrześniowej odsłonie czyni chińskiego producenta siedmiokrotnym liderem z rzędu w kolejnych tegorocznych rankingach TaiyangNews.

Przypomnijmy, że najwydajniejszy moduł fotowoltaiczny AikoSolar o mocy 620 Wp ma sprawność wynoszącą aż 24 proc. Wymiary panelu ważącego 28,2 kg to 2278 x 1134 x 35 mm. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 53,69 V, prądu zwarciowego (Isc) jest równa 14,16 A, a współczynnik temperaturowy mocy ma wartość -0,29 proc./st. C. Panel został wykonany na bazie ogniw typu N o wymiarach 182 x 182 mm z wykorzystaniem technologii ABC (All Back Contact).

Longi nadal mocne

Warta uwagi jest druga pozycja rankingu, którą od siedmiu miesięcy zajmuje innych chiński producent – Longi. Zaczęło się w marcu tego roku, kiedy to moduł Longi o mocy 590 W i sprawności 22,8 proc. uplasował się na drugim miejscu w rankingu (w lutym ten moduł pozwolił zająć Longi fotel lidera). Następnie ten sam moduł zagwarantował Longi drugą pozycję w kwietniu. Także w maju chiński producent utrzymał tę samą pozycję, ale już z mocniejszym modułem – o mocy 600 W i sprawności 23,2 proc. Ten produkt przez kolejne miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień) utrzymuje Longi na drugiej pozycji.

Mowa o panelu fotowoltaicznym Longi LR5-72HTH-600M z serii Hi-MO 6. Ten moduł o mocy 600 W ma wymiary 2278 x 1134 x 35 mm i waży 27,5 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 52,81 V, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 14,46 A. Producent udziela na nowy moduł 15-letniej gwarancji produktowej oraz 25-letniej gwarancji na wydajność, która po wspomnianym okresie ma wynosić 88,9 proc.

REKLAMA

Zmiana na trzeciej pozycji

Po sześciu miesiącach zajmowania trzeciego miejsca w rankingu amerykański SunPower musiał oddać we wrześniu miejsce chińskiemu producentowi Huasun, który wprowadził bifacjalny moduł z serii Himalaya HS-210-B132DS o mocy 715 W i sprawności 23,02 proc. Produkt ten wyprzedził moduł SunPower Maxeon 6 o mocy 440 W i sprawności 22,8 proc.,

Wymiary modułu fotowoltaicznego Huasun to 2384 x 1303 x 35 mm, a jego masa wynosi 38,7 kg. Panel jest wykonany na bazie ogniw w technologii HJT 2.0 o wymiarach 210 x 105 mm. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 50,59 V, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 17,61 A. Wartość współczynnika temperaturowego mocy określono na -0,26 proc./st. C.

Huasun oferuje na moduł fotowoltaiczny 15 lat gwarancji produktowej oraz 30 lat gwarancji na wydajność, która ma wynosić nie mniej niż 88 proc. na koniec wspomnianego okresu.

Ciekawe jest, że w dostępnej na stronie producenta karcie katalogowej mowa jest również o module z tej samej serii, ale o większej mocy (720 W) i wyższej sprawności (23,18 proc.). Być może ten konkretny model pojawi się w kolejnych odsłonach rankingu.

Chińskie produkty górą

Pozostała stawka za podium w dużej mierze składa się z tych samych modułów jak w ostatnich miesiącach, jedynie z kilkoma przetasowaniami i zmianą modeli producentów. Zwraca uwagę fakt, że ranking TaiyangNews zawiera coraz więcej chińskich producentów, którzy zaczynają mocniej napierać na pozostałych wytwórców, np. na SunPower.

Amerykański producent może jednak niebawem ogłosić premierę nowego modułu fotowoltaicznego, o którym pisaliśmy parę miesięcy temu, a o którym wciąż niewiele wiadomo. Z udostępnionych informacji wiemy, że ma to być moduł z serii Maxeon 7 o sprawności wynoszącej aż 24,7 proc., oparty na ogniwach wykonanych w technologii IBC (ang. Interdigitated Back Contact).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Na rekordowy nowy moduł SunPower był póki co nie liczył. SunPower ma dość poważne problemy finansowe. Niedawno ogłosili, że będą ciąć zatrudnienie. Poza tym ich moduły są zintegrowane z mikrofalownikami, więc są bardzo drogie. Chińska konkurencja natomiast w ostatnim roku dokonała wielkiego postępu. Z jednej strony mocno poprawili parametry a z drugiej mocno obniżyli koszt modułów przeliczając na 1W. ——————————————————————————————————————
Co do samego rekordowego modułu AikoSolar to 24% to na prawdę świetny wynik. Minusem jest tylko dość wysoki współczynnik temperaturowy (-0,29%/st. C). Taki moduł aż się prosi o zbudowanie modułu hybrydowego (PVT – fotowoltaika i kolektor słoneczny), gdzie wytwarzamy zarówno prąd jak i ciepło. W tym przypadku poprawa wytwarzania energii elektrycznej będzie znaczna.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA