REKLAMA
 
REKLAMA

Panel fotowoltaiczny o rekordowej sprawności trafi do sprzedaży

Panel fotowoltaiczny o rekordowej sprawności trafi do sprzedaży
Maxeon SunPower

Ostatnie tygodnie obfitują w informacje dotyczące coraz wyższych sprawności paneli fotowoltaicznych. Teraz jeden z producentów paneli poinformował o opracowaniu modułu o najlepszej sprawności na rynku. Doskonały wynik ma być między innymi zasługą udoskonalenia ogniw wykonanych w technologii IBC.

Maxeon Solar Technologies, który w Europie sprzedaje swoje moduły fotowoltaiczne pod marką SunPower, poinformował, że jego najnowsza seria paneli Maxeon 7 osiąga rekordową sprawność 24,7 proc.

Doskonalenie IBC

Z niewielu opublikowanych jak dotąd informacji wiemy, że, Maxeon osiągnął tak dobry wynik dzięki ciągłym procesom doskonalenia technologii IBC (ang. interdigitated back contact), którą od kilku lat stosuje przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.

REKLAMA

Technologia ta polega na umieszczeniu elektrod na tylnej stronie ogniwa w postaci cienkiej siatki, co ma za zadanie m.in. zwiększyć efektywność gromadzenia się i transportu ładunku. Ponadto ułożenie elektrod z tyłu powoduje, że przednia jego strona jest zupełnie pozbawiona dodatkowych elementów, przez co może całą swoją powierzchnią absorbować promieniowanie słoneczne. Dodatkowo, ukrycie elektrod z tyłu zwiększa żywotność całego modułu, a także poprawia estetykę urządzenia.

Rekordowa sprawność 24,7 proc. dla panelu fotowoltaicznego serii Maxeon 7 została potwierdzona przez amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (National Renewable Energy Laboratory, NREL). Nie znamy na ten moment większej ilości szczegółów technicznych dotyczących nowego produktu.

Większa produkcja Maxeon 7

Obecnie Maxeon posiada pilotażową linię montażową modułów Maxeon 7 na Filipinach, jednak firma z siedzibą w Singapurze ogłosiła, że zamierza niebawem zwiększyć zdolności produkcyjne swojego nowego modułu do mocy 500 MW w skali roku.

Oprócz nowej serii Maxeon 7, SunPower informuje również, że wprowadza udoskonalenia dla swoich starszych serii, i tak panele Maxeon 6 o wyższej sprawności 23 proc. są obecnie wysyłane do Europy, a pierwsze instalacje w oparciu o nie są już w toku. Pojawi się również nowa wersja paneli Maxeon 3 o sprawności 24 proc., której dystrybucja jest przewidziana na czwarty kwartał 2023 r.

Maxeon zaprezentował najnowsze moduły fotowoltaiczne na odbywających się w zeszłym tygodniu w Monachium targach Intersolar Europe.

REKLAMA

SunPower w TOP 3

Mimo nacisku chińskiej konkurencji w sektorze energii słonecznej, SunPower w ostatnich miesiącach nie schodzi z podium najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych na świecie, które są dostępne w sprzedaży. W najnowszym rankingu prowadzonym przez serwis TaiyangNews, SunPower Maxeon 6 utrzymał się na trzecim miejscu, ustępując modułom opracowanym przez chińskie firmy Aiko oraz Longi.

Moduł SunPower Maxeon 6 osiąga moc nominalną 440 W i sprawności 22,8 proc. (obecnie odświeżona wersja będzie już mieć sprawność 23 proc.). Moduł ma wymiary 1032 x 1872 mm i waży 21,8 kg. SunPower oferuje na swój moduł aż 40-letnią gwarancję produktową oraz wydajnościową. Po 40 latach pracy jego wydajność ma wynosić wciąż przynajmniej 88,25 proc.
.

.
Sprawność najnowszego modułu serii Maxeon 7 na ten moment bije dotychczasowy rekord ustanowiony przez chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych Aiko aż o 0,9 pkt proc. co może okazać się wystarczającą przepustką, aby objąć pozycję lidera po spełnieniu warunków brzegowych TaiyangNews, niezbędnych do zakwalifikowania się do rankingu.

Więcej na temat paneli fotowoltaicznych z największą sprawnością, które są obecnie dostępne w sprzedaży, w artykule: Zmiany w TOP 3 najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Zgodnie z najnowszym rankingiem Taiyangnews sprzed 10 dni, rekordowe ogniwo Chińczyków osiąga 24%, więc różnica to 0,7% a nie 0,9%. To oczywiście doskonał wynik, więc miło widzieć kogoś, kto chce przełamać chińską dominację. Szkoda tylko, że Maxeon jest niemal dwa razy droższy na wat niż chińskie produkty.

To jest jak z kupowaniem iPhone. Chcesz wykonywać ładne zdjęcia Smartfonem to kupujesz Huawei P60 Pro a jak lubisz przepłacać to kupujesz iPhone. Podatki w Anglii czy Unii Europejskiej są tak wysokie bo politycy lubią dużo zarabiać i mieć kasę na nierobów. Dlatego miedzy innymi samochód elektryczny w Chinach potrafi kosztować 100 tysięcy złotych a w Anglii ten sam prawie 200 tysięcy złotych. Niestety pasibrzuchy politycy mają ogromny apetyt na okradanie ludzi oraz darmową kasę dla nierobów z dalekiego południa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA