REKLAMA
 
REKLAMA

QCells ma nową technologię poprawiającą sprawność ogniw PV

QCells ma nową technologię poprawiającą sprawność ogniw PV
Fot. Qcells

Cell Engineering, firma przejęta przez QCells, opracowała nową technologię o nazwie Laser Enhanced Contact Optimization. Ma ona być gotowa do wykorzystania w masowej produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Globalny producent ogniw słonecznych i modułów fotowoltaicznych QCells w ścisłej współpracy z Cell Engineering opracował technologię zwiększającą wydajność ogniw słonecznych. Z ujawnionych do tej pory informacji wynika, że Laser Enhanced Contact Optimization (LECO) ma powodować wzrost sprawności ogniw nawet o 0,2-0,5 proc., co potwierdziły badania. Proces ma się opierać na oszczędnej obróbce laserowej płytek krzemowych.

Nie ujawniono jeszcze bardziej szczegółowych informacji dotyczących technologii LECO poza tą, że będzie można stosować ją zarówno przy produkcji ogniw PERC, jak i TOPCon.

REKLAMA

QCells podkreśla, że przykłada dużą wagę do ochrony własności intelektualnej, aby zapewnić uczciwe i zgodne z prawem wykorzystanie LECO również przez konkurencyjne podmioty z rynku fotowoltaicznego, na co producent się nie zamyka.

Od kilku lat firma z Korei Południowej walczy w sądach o odszkodowania za nielegalne – jej zdaniem – wykorzystanie przez konkurencję technologii ogniw PERC chronionej patentem EP 689. Więcej na ten temat w artykule: QCells ma kolejne porozumienie ws. legalności wykorzystania ogniw PERC.

REKLAMA

Przejęcie partnera

Nad technologią LECO od 2017 r. pracowała firma Cell Engineering (CE), aby niedługo potem połączyć siły z QCells i przyspieszyć proces projektowy i wdrożeniowy. W ubiegłym roku producent ogniw i modułów fotowoltaicznych nabył 100 proc. udziałów CE i stał się  właścicielem firmy (w tym również właścicielem praw intelektualnych).

Jak wynika z komunikatu na stronie QCells, Cell Engineering dostrzegł konkretne korzyści wynikające z połączenia sił z QCells, co umożliwiło szybszy rozwój LECO i ma pozwolić na wdrożenie technologii do skali komercyjnej w kolejnych latach.

11 tys. modułów na holenderskie dachy

Oprócz ciągłego rozwoju w zakresie nowych technologii QCells notuje na swoim koncie duże zamówienia na realizację interesujących projektów. Jednym z nich jest zamówienie na ponad 11 tys. modułów z serii DUO BLK M-G11-S, złożone przez dewelopera Woonopmaat. Moduły zostaną zamontowane na 1,4 tys. domów budowanych w holenderskim mieście Heemskerk. Za budowę instalacji PV na tych obiektach odpowiedzialna będzie partnerska firma QCells – Sunergetic.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA