QCells ma kolejne porozumienie ws. legalności wykorzystania ogniw PERC

QCells ma kolejne porozumienie ws. legalności wykorzystania ogniw PERC
QCells

Koreański producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Hanwha QCells porozumiał się z jedną z największych firm z niemieckiego rynku fotowoltaicznego. Dzięki zawartej umowie będzie ona mogła legalnie oferować moduły z ogniwami typu PERC – technologią opatentowaną przez QCells.

Kilka tygodni QCells ogłosił zawarcie porozumienia z chińskim producentem ogniw i paneli fotowoltaicznych Trina Solar. W ten sposób zakończono sądowe spory o prawa do korzystania z chronionej patentem technologii QCells stosowanej w produkcji ogniw typu PERC (Passivated Emitter and Rear Contact) – technologii, która w ostatnich latach zdominowała wytwarzanie ogniw PV na świecie.

Zawarta ugoda zakłada, że obie firmy będą mogły wykorzystywać swoje patenty i zakończą toczone dotychczas spory sądowe.

REKLAMA

Teraz QCells poinformował o porozumieniu z kolejnym producentem. Tym razem chodzi o Solarwatt. Na mocy porozumienia niemiecka firma będzie mogła sprzedawać panele fotowoltaiczne z ogniwami bazującymi na technologii QCells chronionej tym samym europejskim patentem (EP 689).

Sprawy sądowe w toku

Nierozstrzygnięte pozostają inne spory dotyczące technologii chronionej patentem EP 689, które Hanwha QCells toczy z czołowymi producentami ogniw i paneli fotowoltaicznych.

W 2019 roku koreańska grupa skierowała do sądu w Dusseldorfie sprawy o naruszenie jej patentu przez Jinko Solar, REC oraz Longi Solar. W 2020 roku sąd w Dusseldorfie zdecydował, że wszyscy trzej producenci wykorzystywali nielegalnie chronioną prawem patentowym technologię QCells.

REKLAMA

Natomiast pod koniec 2021 roku niemiecki sąd potwierdził, że Longi i REC są zobowiązane do wycofania naruszających prawo produktów i powinny skierować do swoich kontrahentów jednoznaczne żądanie ich zwrotu.

Sąd jednocześnie uznał, że zarówno Longi, jak i REC muszą przedłożyć QCells kopie wszystkich wysłanych listów lub spis ich odbiorców, aby umożliwić weryfikację wypełnienia obowiązku wycofania z rynku swoich produktów.

Podobne sprawy na wniosek QCells toczyły się także w sądach w innych krajach. Więcej na ten temat w artykule: Spór producentów paneli fotowoltaicznych. Jest porozumienie.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.