REKLAMA
 
REKLAMA

Fabryka ultralekkich modułów PV powstanie we Francji

Fabryka ultralekkich modułów PV powstanie we Francji
Fot. Heliup

Francuska firma Heliup może się pochwalić własnym patentem, do tego obecnie rozwija dwie technologie ultracienkich modułów fotowoltaicznych i pozyskała pierwsze miliony na budowę fabryki. Planowana moc produkcyjna zakładu to nawet 300 MW.

Fabryka ultralekkich modułów fotowoltaicznych, którą zamierza postawić Heliup, zlokalizowana będzie na terenie Francji (nie podano dokładnej lokalizacji). Ambicją firmy jest wybudowanie w pierwszej fazie megafabryki o rocznych zdolnościach produkcyjnych rzędu 100 MW. W kolejnych latach natomiast, wraz ze zwiększającym się popytem, moc produkcyjna może wzrosnąć nawet trzykrotnie – do 300 MW.

Zakończenie pierwszego etapu wstępnie planowane jest już na 2024 r.

REKLAMA

Zaufanie inwestorów

Jak dotąd Heliup pozyskał na budowę pierwszego zakładu 10 mln euro (około 44 mln zł). Wśród inwestorów znajdują się m.in. EIT InnoEnergy, BNP Paribas Développement, grupa deweloperska Idec i BPIFrance, zrzeszeni w grupie pod przewodnictwem Starquest Capital.

Jak zapewnia przedstawiciel Starquest w wypowiedzi dla „PV Magazine”, Heliup to projekt, który ma bardzo dużą szansę na osiągnięcie rynkowego sukcesu i zapełni niszę powstałą wśród producentów ultracienkich modułów fotowoltaicznych. Zdaniem przedstawiciela funduszu zapotrzebowanie na tego typu produkty liczone w metrach kwadratowych można oszacować na kilkaset milionów.

Moduły Stykon i Lighton

Obecnie w portfolio Heliup znajdują się dwa produkty. Pierwszy z nich – Stykon – to ultracienki moduł fotowoltaiczny przeznaczony do płaskich dachów pokrytych membraną. Odznaczać się ma prostym i szybkim montażem, polegającym na przyklejeniu modułu bezpośrednio do przygotowanej uprzednio powierzchni dachu. Moduł jest o 60 proc. lżejszy od dostępnych na rynku modułów konwencjonalnych o podobnej charakterystyce pod kątem wymiarów i mocy.

Wspomniane wymiary w tym przypadku wynoszą 1624 x 739 x 3 mm, a masa to 4,9 kg/m2. Maksymalna moc pojedynczego modułu fotowoltaicznego Stykon wynosi 215 W (urządzenie dostępne jest również w wariantach mocowych 205 i 210 W). Przód modułu jest pokryty opatentowaną powłoką zbudowaną dzięki połączeniu folii polimerowych oraz ultracienkiego szkła.

Producent oferuje 12 lat gwarancji na produkt i 25 lat gwarancji na jego wydajność, która po wspomnianym okresie ma wynosić nie mniej niż 80 proc. wartości początkowej.

Z kolei drugi z oferowanych przez Francuzów modułów – Lighton – to ultracienki moduł PV przeznaczony do pochyłych połaci dachowych. Na razie wiadomo o nim dużo mniej niż o Stykonie. Na stronie producenta nie jest dostępna karta katalogowa produktu. Wiemy, że ponownie zostanie zastosowane ultracienkie szkło, a gramatura Lightona nie przekroczy 6 kg/m2. Premiera tego modelu planowana jest na 2025 r.

REKLAMA

Opatentowana technologia

Uwagę inwestorów może przykuwać to, że Heliup mocno stawia na rozwój własnego działu R&D. Potwierdzeniem tego jest otrzymany w maju br. patent (nr certyfikatu: IEC651215/61730) na technologię CEA, którą firma przez trzy lata rozwijała razem z instytutem INES.

Technologia  ta bazuje na wykorzystaniu ultracienkiego szkła (<1 mm) oraz innowacyjnej koncepcji montażu poprzez bezpośrednie połączenie modułu z membraną hydroizolacyjną.

Maxeon Air

Należy dodać, że Heliup nie jest jedyną firmą, która dostrzega potrzebę produkcji ultracienkich modułów fotowoltaicznych, które mogą być świetnym rozwiązaniem dla dużych dachów. Zauważył to również dużo bardziej znany na rynku fotowoltaicznym SunPower, który na swojej stronie internetowej zamieszcza informacje na temat ultracienkiego modułu Maxeon Air.

Jak opisuje SunPower, moduł fotowoltaiczny Maxeon Air ma być o około 50 proc. lżejszy w porównaniu z konwencjonalnymi modułami. Jest pozbawiony ram i innych elementów służących do przymocowania go do powierzchni dachu.

Moduł ma być instalowany w trybie „odklei i przyklej” z wykorzystaniem fabrycznie zintegrowanej warstwy klejącej. Można również zastosować inny klej przeznaczony do mocowania modułów.

Obecnie na stronie SunPower nie jest dostępna karta katalogowa Maxeon Air. Wiemy, że grubość tego modułu ma nie przekroczyć 4 mm oraz że do jego budowy zostaną wykorzystane znane z bardzo wysokiej jakości i sprawności ogniwa Maxeon.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Panele sunmann mają wydajność po 540w przy tej samej technologi a tutaj piszecie o panelach 200 parę wat ja sam brałem elastyczne panele 360w po 600zl za sztukę więc jakiejś nowości wcale niema z ich strony

Przeliczając moc na powierzchnię wychodzi, że ten lżejszy moduł ma sprawność ok. 17,9% czyli niewiele. Jako że nie ma jeszcze nawet fabryki i w zasadzie wszystko jest w powijakach to ich moduły na rynku zobaczymy pewnie za dwa lata. Do tego czasu Chińczycy będą już masowo produkować moduły o sprawności ponad 25% przy znacznie niższej cenie za Wat. Z klejonymi modułami dochodzi jeszcze jeden problem. Klasyczne moduły muszą mieć pustkę wentylacyjną między nimi a dachem, co pozwala na ich chłodzenie. Dzięki temu ich sprawność nie spada tak drastycznie w upalny dzień. Jeśli te cienkie moduły nakleimy na nowoczesny dobrze zaizolowany dach to może się okazać, że realnie nie osiągniemy nawet 15% sprawności. Do tego przy tak małych mocach okablowanie ich będzie o wiele bardziej skomplikowane a miejsc potencjalnych awarii znacznie więcej. Moim zdaniem takie super cienkie moduły sprawdzą się najlepiej w elektromobilności, bo tam waga i grubość jest kluczowa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady