REKLAMA
 
REKLAMA

Nowe moduły fotowoltaiczne dla BIPV. Jaka cena?

Nowe moduły fotowoltaiczne dla BIPV. Jaka cena?
Fot. 3S Swiss Solar Solutions AG

Nowe moduły fotowoltaiczne będą dostępne w czterech wariantach mocowych, sprzedawane łącznie z dedykowanym systemem montażowym. Ich dystrybucja ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2024 r. W planach producenta jest uruchomienie kolejnej fabryki.

Mowa o szwajcarskim producencie 3S Swiss Solar Solutions AG, który specjalizuje się w produkcji modułów fotowoltaicznych do integracji z budynkami (BIPV, Building-Integrated Photovoltaics) – przystosowanych do montażu na dachach, elewacjach budynków, a także na balustradach balkonowych i carportach.

TeraSlate

Najnowsza seria modułów TeraSlate będzie przeznaczona do instalacji na dachach i/lub elewacjach. Moduły będą dostępne w czterech wersjach mocowych: 110, 150, 165 oraz 225 Wp. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) dla najsłabszego modułu wynosi 16,6 W, a prąd zwarciowy (Isc) wynosi 8,1 A. Dla modułu o mocy 225 Wp wymienione wyżej parametry to odpowiednio 33,1 V oraz 8,1 A. Sprawność modułu o mocy 110 W wynosi 18,8 proc, a tego o mocy 225 W – 19,6 proc.

REKLAMA

Do produkcji modułów z serii TeraSlate wykorzystano ogniwa G12 wykonane w technologii PERC. Wymiary poszczególnych modułów to: 875 x 720 x 6,5 mm (masa 9,1 kg) dla modułu 110 Wp, 875 x 935 x 6,5 mm (masa 11,8 kg) dla modułu 150 Wp, 1300 x 720 x 6,5 mm (masa 13,3 kg) dla modułu 165 Wp oraz 1300 x 935 x 6,5 mm (masa 17,7 kg) dla modułu o mocy 225 Wp.

Co ważne, moduły z serii TeraSlate będą dostępne w wariancie CREA, co oznacza odmianę modułów przystosowanych do wymagających dachów o nieregularnych kształtach wykonywanych pod danego klienta. W ramach CREA dostępne będą dwie odmiany modułów: CREA MZ, czyli moduły aktywne (pracujące), oraz CREA BZ, czyli moduły niepracujące, pełniące funkcję atrapy, zapewniające estetyczny wygląd dachu słonecznego.

Moduły BIPV z serii TeraSlate są objęte 10-letnią gwarancją produktową oraz 25-letnią gwarancją na wydajność, która po wspomnianym okresie ma wynosić nie mniej niż 80 proc. wartości początkowej. Na stronie producenta widnieje informacja, że moduły powinny być instalowane wyłącznie przez wyspecjalizowanych autoryzowanych partnerów.

REKLAMA

Ceny modułów fotowoltaicznych BIPV

Jak zapowiada 3S Swiss Solar Solutions AG, produkcja modułów TeraSlate ma się rozpocząć już w grudniu tego roku, a pierwsze dostawy zaplanowano na przełom stycznia i lutego 2024 r.

Na podstawie danych opublikowanych w portalu „PV Magazine” wiemy, że ceny modułu mają się wahać od 280 do 390 euro/m2 (od 1250 do 1750 zł/m2) łącznie z dedykowanym systemem montażowym (do dachu/do elewacji). Na stronie producenta nie podano dokładnych cen w odniesieniu do określonych modeli TeraSlate.

Obecnie zakład produkcyjny 3S znajduje się na terenie szwajcarskiego miasta Gwatt, lecz jak wskazuje firma na swojej stronie internetowej, w najbliższych miesiącach nastąpi otwarcie kolejnej fabryki w Worb (około 30 km od Gwatt). Na terenie nowego zakładu będą produkowane m.in. moduły fotowoltaiczne z serii TeraSlate.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA