Za tyle energię sprzedał właściciel farm fotowoltaicznych z GPW

Za tyle energię sprzedał właściciel farm fotowoltaicznych z GPW
Photon Energy

Deweloper elektrowni fotowoltaicznych Photon Energy przekazał średnie ceny, po jakich sprzedawała energię w ubiegłym miesiącu.

Działalność Photon Energy skupia się na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka jest obecna na polskiej giełdzie, chociaż w naszym kraju nie zbudowała jeszcze znaczącego portfela aktywów.

Fotowoltaika z magazynem energii. Pierwszy projekt w Polsce

W ostatnim raporcie finansowym Photon Energy znajdziemy informację o uzyskaniu w Polsce warunków przyłączenia dla pierwszej elektrowni PV o mocy 900 kWp mającej współpracować z magazynem energii o mocy 230 kW (brakuje informacji o pojemności baterii). Photon liczy, że w przyszłości ten projekt zostanie wykorzystany do świadczenia usług związanych ze stabilizowaniem sieci elektroenergetycznej.

REKLAMA

Photon Energy przygotowuje w naszym kraju projekty farm fotowoltaicznych o mocy ponad 300 MW. Do tego planuje bateryjne magazyny energii o pojemności szacowanej na 628 MWh. Z projektami magazynów spółka chce wystartować w aukcjach mocowych, aby zabezpieczyć dla nich przychody z rynku mocy.

Spółka informuje ponadto o sprzedaży w naszym kraju terenu pod farmę fotowoltaiczną. Na tej transakcji miała zarobić 120 tys. euro.

Za ile energię z fotowoltaiki sprzedawał Photon?

Photon Energy posiada kilkadziesiąt elektrowni fotowoltaicznych w Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech. Wywodząca się z Czech firma ma też w swoim portfelu trzy elektrownie fotowoltaiczne w Australii.

Ceny energii uzyskane w ubiegłym miesiącu z farm fotowoltaicznych Photona bardzo się różnią w zależności od kraju i przyjętego modelu rozliczeń. Energia z większości farm fotowoltaicznych Photona jest sprzedawana na rynku giełdowym. Dzięki temu spółka była beneficjentem ubiegłorocznego wzrostu cen energii na europejskich giełdach, jednak taki sposób rozliczeń naraża ją jednocześnie na dużą zmienność przychodów. Ten model rozliczeń obejmuje nawet 87 proc. portfela wytwórczego Photon Energy liczącego obecnie 123,4 MWp. Pozostałe farmy PV podlegają rozliczeniom w publicznych systemach wsparcia.

Zdecydowanie najwięcej na sprzedaży energii w październiku Photon zarabiał w Czechach. Jego czeski portfel farm fotowoltaicznych (łącznie 14,9 MWp) jest objęty bardzo korzystnym rządowym systemem wsparcia, do którego można było wejść ponad dekadę temu. Dzięki niemu uzyskane przez Photona w Czechach średnie ceny energii w październiku wynosiły nawet 700 euro/MWh jak w przypadku projektu Mostkovice o mocy 926 kWp. Dla pozostałych ośmiu farm PV osiągnięto średnią cenę rzędu 604-605 euro/MWh.

Niższe przychody Photon Energy w zeszłym miesiącu uzyskał na Słowacji, gdzie posiada elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 10,4 MWp. W październiku średnie ceny wyniosły tam przeciętnie 259-271 euro/MWh. We wrześniu ceny uzyskane przez Photona na Słowacji były na zbliżonym poziomie.

Po jeszcze niższych cenach energia została sprzedana na Węgrzech. Tam Photon dysponuje portfelem elektrowni PV o mocy 51,8 MWp. Spółka uzyskała na Węgrzech różne ceny z uwagi na różne warunki rozliczeń oferowane przez węgierskie władze, gdy poszczególne projekty były oddawane do użytku. Elektrownie fotowoltaiczne Photona na Węgrzech są relatywnie nowe i nie mogły załapać się na oferowane wcześniej z reguły wyższe stawki za energię – jak w Czechach.

REKLAMA

Średnie ceny sprzedaży energii w październiku wyniosły tam przeciętnie od 21 euro/MWh do 105 euro/MWh. Tymczasem miesiąc wcześniej na Węgrzech Photon sprzedawał energię przynajmniej po 82 euro/MWh, a najwyższa cena wyniosła 104 euro/MWh.

Średnio po 104 euro/MWh Photon sprzedał energię w ubiegłym miesiącu z kilku uruchomionych w ostatnim czasie farm fotowoltaicznych w Rumunii (łącznie 31,4 MWp). Miesiąc wcześniej średnia cena z rynku rumuńskiego wyniosła 100 euro/MWh.

Natomiast bardzo zróżnicowane ceny spółka osiągnęła z farm fotowoltaicznych w Australii. Energię z małej elektrowni fotowoltaicznej Symonston o mocy 144 kW sprzedano średnio nawet za 209 euro/MWh, a w przypadku pozostałych dwóch farm PV o mocy po 7,2 MW uzyskana w październiku cena wyniosła średnio 35-36 euro/MWh.

Średnia cena energii elektrycznej z całego portfela farm fotowoltaicznych Photon Energy w ubiegłym miesiącu wyniosła 146 euro/MWh. Jest to niższa cena od średniej ceny energii uzyskanej przez spółkę miesiąc wcześniej. We wrześniu uzyskała ona przeciętnie 157 euro/MWh, a w sierpniu średnia cena za energię wyniosła 155 euro/MWh.

Tymczasem jeszcze przed rokiem – w środku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego w Europie – dzięki oparciu sprzedaży o rynek spot Photon Energy uzyskał we wrześniu przeciętną cenę energii wynoszącą nawet 388 euro/MWh, a w październiku ub.r. zarabiał na produkcji energii przeciętnie 240 euro/MWh.
.

.

Rok na minusie

W pierwszych trzech kwartałach tego roku Photon Energy miał 59,4 mln euro przychodów, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku dzięki wyższym cenom energii wypracował przychody rzędu 67,78 mln euro.

W okresie styczeń-wrzesień 2023 r. spółka miała 10,9 mln euro straty, podczas gdy przed rokiem wypracowała zysk rzędu 6,35 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.