REKLAMA
 
REKLAMA

Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne w zimie?

Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne w zimie?
10&10, flickr cc

Za oknem pojawił się już pierwszy śnieg, a w ślad za tym u posiadaczy instalacji fotowoltaicznych może rodzić się pytanie, czy w związku ze zmianą aury należy podjąć szczególne kroki, aby przygotować swój system PV na zimowe warunki pracy.

Każdy posiadacz instalacji fotowoltaicznej powinien mieć świadomość, że nadchodzący okres zimowy nie będzie sprzyjał wysokiej wydajności systemu PV. Najbliższe miesiące – do marca – upłyną raczej pod znakiem obniżonej produkcji energii, chociaż produkcja z PV w mroźne, słoneczne dni potrafi zaskakiwać, a niskie temperatury sprzyjają wydajności fotowoltaiki.

Mimo wszystko warto wiedzieć, czy w tym okresie należy podejmować jakieś szczególne kroki w kierunki prawidłowego utrzymania systemu fotowoltaicznego zimą. O porady w tym zakresie portal gramwzielone.pl poprosił przedstawicieli czołowych firm instalujących fotowoltaikę w Polsce.

REKLAMA

W jak największym stopniu samoobsługowa

Koncepcja montażu i późniejszej eksploatacji instalacji PV (szczególnie prosumenckich) jest taka, że powinien to być system samoobsługowy. Raz zainstalowany – przy zachowaniu wszelkich niezbędnych norm bezpieczeństwa i dobrych praktyk – powinien zostać oddany do użytku i nie wymagać od właściciela okresowego włączania/wyłączania czy specjalnych czynności w związku z utrzymaniem instalacji.

Zasada ta nie zmienia się również zimą i nawet kiedy na dachu obserwujemy śnieg, najczęściej bardziej rozsądnym pomysłem jest przeczekać, aż samoistnie stopnieje i zsunie się z dachu, niż na własną rękę starać się go usunąć.

Michał Kopyść, kierownik Działu Szkoleń Sieci Sprzedaży w Columbus Energy, informuje, że paneli zamontowanych na dachu pod kątem 30-40 st., czyli tych najczęściej stosowanych w instalacjach domowych w Polsce, w ogóle nie trzeba odśnieżać.

Prace na wysokości są niebezpieczne, wymagają specjalnych uprawnień i sprzętu, dlatego odradzamy wykonywanie tych czynności samodzielnie. Nie opłaca się również wynajmować do tego celu specjalnej ekipy, ponieważ nasłonecznienie w zimie jest niewielkie, a zatem niski jest też poziom produkcji energii – ocenia Michał Kopyść.

Jeżeli jednak podejmiemy decyzję o odśnieżaniu na własną rękę, to według eksperta np. w przypadku instalacji naziemnych, gdzie dostęp do paneli jest łatwy i bezpieczny, należy to zrobić za pomocą szczotki z miękkim włosiem, aby nie uszkodzić paneli. – Ważne, aby unikać wszelkich ostrych narzędzi, jak łopata czy metalowa szczotka, które mogą zarysować powierzchnię modułu – dodaje Michał Kopyść.

Zgodnie z sugestią eksperta z Columbus Energy niesprzyjająca aura (krótkie dni, opady śniegu, częste zachmurzenie) obniża potencjał fotowoltaiki w zimie, w związku z czym wysiłek związany z usuwaniem pokrywy śnieżnej okaże się niewspółmierny z osiągniętym efektem.

Także w sytuacji gdy na panelach po sezonie jesiennym zauważymy zabrudzenia czy przyklejone fragmenty liści i chcemy je przed zimą usnąć, to podczas prac należy zachować szczególną ostrożność.

– Jeśli panele są zasypane liśćmi lub igłami, ponownie zalecamy użycie szczotki z miękkim włosiem. Warstwę kurzu można delikatnie przemyć wilgotną tkaniną. Sugerujemy jednak zaangażować do tych czynności profesjonalne ekipy serwisowe, które dysponują odpowiednim sprzętem i narzędziami – wyjaśnia Michał Kopyść.

Czy wykonywać specjalny przegląd?

Część z właścicieli instalacji fotowoltaicznych zastanawia się również, czy ich system fotowoltaiczny wymaga specjalistycznego przeglądu przed okresem zimowym. Otóż co do zasady instalatorzy i producenci urządzeń stosowanych do budowy instalacji PV nie wymagają, aby szczególnie przed okresem zimowym takie działania podejmować. Warto jednak – niezależnie od pory roku – pamiętać o dokonywaniu niezbędnych przeglądów okresowych.

REKLAMA

– Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, tak i przy instalacjach fotowoltaicznych należy dokonywać okresowych przeglądów, które mają na celu ocenę stanu technicznego, wykrycie potencjalnych nieprawidłowości oraz wyczyszczenie powierzchni modułu. Każda instalacja, w zależności od budynku, na którym się znajduje, powinna być serwisowana minimum raz na 5 lat, a w niektórych przypadkach nawet co roku – wyjaśnia Kopyść.

Potwierdza to Olga Muras, dyrektor ds. realizacji w Sunday Polska, która podkreśla, aby również w tym obszarze skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Należy pamiętać, że przegląd instalacji fotowoltaicznej powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowanego technika lub specjalistę z zakresu fotowoltaiki. Podczas takiego przeglądu ważne jest wykonanie pomiarów elektrycznych oraz sprawdzenie wszystkich elementów instalacji, w tym w szczególności mocowania konstrukcji i modułów – mówi Olga Muras.

Falownik na zewnątrz przetrzyma zimę?

W założeniu zarówno moduły fotowoltaiczne, jak i falowniki (inwertery) są projektowane i tworzone tak, by były zdolne do pracy w szerokim zakresie temperatur i wilgotności. Przykładowo operacyjny zakres temperatury dla falownika SolarEdge SE10K wynosi od -20 do +60 st. C. Z kolei falownik Huawei SUN 2000-10KTL-M1 – również często wykorzystywany w instalacjach prosumenckich – może pracować w zakresie temp. od -25 do +60 st. C.

Z pewnością nie zaszkodzi jednak zastosować kilku praktycznych wskazówek, aby wydłużyć eksploatację falownika (również mając na uwadze trudne warunki okresu zimowego).

– Aby zabezpieczyć falownik fotowoltaiczny, który pracuje na zewnątrz, należy umieścić go w miejscu zadaszonym w celu uchronienia falownika przed kontaktem z deszczem czy śniegiem. Należy także pamiętać, aby nie montować falownika na ekspozycji południowej – wyjaśnia Olga Muras.
.

.
Niekiedy na forach pojawiają się pytania o to, w jaki sposób zabezpieczyć przed wpływem mroźnej aury okablowanie, które zwisa spod paneli i niekiedy dotyka połaci dachu. W tym wypadku jest jedna właściwa odpowiedź.

- Zwisające spod paneli fotowoltaicznych okablowanie, które dotyka połaci dachowej, jest wykonaniem niepoprawnym i z biegiem czasu z całą pewnością będzie miało negatywny wpływ na pracę instalacji PV. W przypadku uszkodzeń paneli lub problemów z elektrycznością konieczna może być naprawa lub wymiana uszkodzonych elementów - komentuje Olga Muras.

Wartościową poradę daje również Michał Kopyść: - W prawidłowym montażu stosowane są odpowiednie opaski elektryczne i taka sytuacja nie występuje. Jeśli zauważyliśmy taki fakt, to niezwłocznie należy wezwać instalatora do usunięcia usterki. Warto dodać, że okablowanie, które jest narażone na bezpośrednie promienie słoneczne, należy prowadzić w specjalnych peszlach, odpornych na promieniowanie UV.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A po co?

Pierw trzeba odśnieżyć rusztowanie! Potem panele

Ja jedyne co jak było sucho. Wysmarowalalem panele ” niewidzialna wycieraczka” w płynie. Umyłem panele i wypolerowalem z tym płynem.
Żeby śnieg i inne opady swobodniej spływały.
Odradzam tego zabiegu w okresie wiosna/ lato
Płyn jest oleisty i pył z powietrza się obkleja panele

Wasz ulubiony klijent 26-11-2023 21:29

Kolumbus pierw nauczcie się montować potem się wypowiadajcie

dużo info powinni przekazać w firmie, która montuje panele 😉 nam wszystko wyjaśnili, jak coś jest kontakt do przedstawiciela. ale po hymon mogłem się tego spodziewać, profesjonaliści

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA