Pożyczki na farmy fotowoltaiczne z NFOŚiGW

Pożyczki na farmy fotowoltaiczne z NFOŚiGW
Zen Solar

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał pieniądze na budowę pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 13 MW.

Największa z farm fotowoltaicznych, na które środki przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚiGW), powstanie na terenie gminy Szprotawa w województwie lubuskim. Jej moc wyniesie 8 MW. Tę inwestycję realizuje PGE Energia Odnawialna, która na ten cel otrzyma 18,9 mln zł pożyczki przy całkowitym koszcie inwestycji rzędu 22,23 mln zł.

Finansowanie otrzyma też spółka Metropolis Energia 1, która zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 0,99 MW w Boruni Nowej w województwie wielkopolskim. Spółka otrzyma 2,47 mln zł pożyczki. Koszt inwestycji ma wynieść 2,94 mln zł.

REKLAMA

Pieniądze trafią też do spółki PVT, która planuje uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy 2 MW w Wałczu z województwie zachodniopomorskim. Pożyczka wynosi 5,52 mln zł, a koszt budowy tej farmy PV ma wynieść 6,51 mln zł.

Wśród beneficjentów jest także krakowska firma Inwestycje PV, która planuje budowę elektrowni PV o mocy do 1 MW na terenie miejscowości Kolonia Józefina w województwie łódzkim. Pożyczka wyniesie 2,84 mln zł, a koszt inwestycji to 4,19 mln zł

Piątym beneficjentem środków z NFOŚiGW jest spółka PV Instalacje IV, która planuje budowę elektrowni PV o mocy 0,95 MW na terenie gminy Stoczek Łukowski w województwie lubelskim. Pożyczka wyniesie 2,72 mln zł, a koszt tej inwestycji jest szacowany na 3,2 mln zł.

REKLAMA

Finansowanie fotowoltaiki z Energii Plus

Dofinansowanie na farmy fotowoltaiczne pochodzi z programu Energia Plus. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez wsparcie inwestycji realizowanych przez przedsiębiorców.

Wcześniej pieniądze z Energii Plus trafiły do innych inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych. Umowy w tym zakresie zostały podpisane m.in. przez Energetykę Cieplną Opolszczyzny SA oraz Cegielnię Podborze SC.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA wybuduje w Opolu elektrownię fotowoltaiczną złożoną z 2,6 tys. paneli fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 370 Wp, które w skali roku mają wytwarzać około 1024 MWh energii elektrycznej. Koszt budowy instalacji fotowoltaicznej w Opolu wyniesie 3 mln zł, a wartość preferencyjnej pożyczki z Energii Plus wyniesie 2,5 mln zł.

Z kolei Cegielnia Podborze SC zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 0,99 MW w Podborzu w województwie podkarpackim. Na instalację ma się złożyć ponad 1,8 tys. modułów o jednostkowej mocy 530 Wp, które będą ustawione w kierunku południowym pod kątem 25 st., a także 16 falowników o jednostkowej mocy 60 kW. Koszt farmy fotowoltaicznej w Podborzu ma wynieść 2,3 mln zł, a na jej realizację firma pozyskała preferencyjną pożyczkę w wysokości 1,6 mln zł.

Obie farmy fotowoltaiczne miały być gotowe jeszcze w 2023 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.