Jak wykonywać inspekcje termowizyjne na farmach fotowoltaicznych?

Jak wykonywać inspekcje termowizyjne na farmach fotowoltaicznych?

Farma fotowoltaiczna to inwestycja, której cykl życia zakłada się na około 30 lat użytkowania. Niekiedy już na etapie realizacji inwestycji – w trakcie montażu lub z powodu wad fabrycznych pojawiają się defekty paneli. Według raportu Clean Energy Associates (CEA) będącym podsumowaniem 8 letnich badań dotyczących jakości paneli fotowoltaicznych stosowanych w 16 krajach od 2022 roku, w 2023 roku odnotowano wzrost uszkodzonych paneli o 47 proc. względem lat ubiegłych.

Nie zapominajmy, że są to urządzenia elektryczne, które codziennie są narażone na zmienne warunki atmosferyczne takie jak wiatr, deszcz, śnieg, wysoka oraz niska temperatura czy ekstremalne zjawiska takie jak np. gradobicia. Jak zatem utrzymywać farmę w należytym stanie technicznym? Okresowe inspekcje pozwolą nam na odpowiednio wczesne wykrycie defektów i podjęcie szybkich kroków w celu eliminacji większych awarii lub uszkodzeń instalacji. Jednym z elementów inspekcji, które dostarcza właścicielom farm fotowoltaicznych najwięcej informacji o kondycji całej instalacji jest wykonanie badania termowizyjnego z drona. Regularne badanie pozwala odpowiednio wcześniej wykryć defekty i podjąć kroki zaradcze.

Szczególnie istotne jest wykonanie inspekcji po ukończonych pracach oraz przed upływem terminów gwarancyjnych. W pierwszym przypadku mamy pewność, że nasza instalacja jest w 100 proc. sprawna, w drugim możemy zlecić naprawę gwarancyjną i wymienić wadliwe panele.

KP Drone wykorzystuje drony z kamerą termowizyjną do inspekcji, dzięki czemu inspekcja samym dronem na farmie o mocy 1 MW zajmuje tylko godzinę. Pełna dokumentacja po inspekcji dostępna jest w formie raportu z dokładnym opisem każdej wykrytej usterki. Dodatkowo zamawiający ma wgląd do zdjęć instalacji w wysokiej rozdzielczości oraz zdjęć termowizyjnych.

Jakie usterki na panelach wykrywa się przy użyciu drona z termowizją?

 

 

 • Hot-spoty – są to gorące punkty na panelu, które nagrzewają się bardziej niż pozostała jego część. W efekcie długotrwałego przegrzewania panel ulega uszkodzeniu i należy go wymienić. Ma to wpływ na bezpieczeństwo (temperatury hot-spotów często przekraczają 80-90℃), pracę instalacji oraz ilość generowanego prądu. Przyczyną powstawania hot-spotów mogą być między innymi mikropęknięcia, wadliwy montaż, uszkodzenia w transporcie, zabrudzenia czy stałe lub tymczasowe zacienianie.
 • Dioda bocznikująca – uruchomiona dioda informuje najczęściej o zasłonięciu części panelu oraz ograniczeniu jego pracy.
 • Rozklejenie panelu – powoduje zmniejszenie przezroczystości panelu, a co za tym idzie obniżenie wydajności panelu. Dodatkowo taki panel jest narażony na działanie wilgoci oraz uszkodzenie w dłuższym czasie.
 • Fizyczne uszkodzenia, przebarwienia panelu, pęknięcia i zarysowania – badanie termowizyjne pozwala określić czy pęknięcia mają istotny wpływ na bezpieczeństwo i pracę panelu.
 • Zacienienia – najczęściej pochodzące od roślinności lub elementów infrastruktury. Gdy na panele pada cień niemal zawsze powoduje to jego uszkodzenie. W miejscu zacienienia powstają hot-spoty, które były opisane wyżej.
 • Wyłączone panele – spowodowane mogą być fizycznym odpięciem lub uszkodzeniem.

 

Różnica temperatur na panelu z hot-spotem
Różnica temperatur na panelu z hot-spotem. Fot. KP Drone

Jak zatem efektywnie kontrolować instalację?

Właściciele farm i instalacji fotowoltaicznych oraz firmy z branży O&M mają możliwość wykonania inspekcji w kilku wariatach. Jednym z najbardziej opłacalnych dla nich rozwiązań jest współpraca z wyspecjalizowaną firmą taką jak KP Drone, gdzie po zleceniu wykonania inspekcji farmy fotowoltaicznej otrzymuje się w rezultacie gotowy raport, który zawiera m.in. takie informacje jak:

 • Wskazanie dokładnej lokalizacji uszkodzonych paneli
 • Skatalogowana ilość oraz rodzaj wykrytych usterek
 • Pełna mapa RGB farmy fotowoltaicznej
 • Zdjęcia termowizyjne oraz światła dziennego zawierające wykryte usterki wraz z analizą różnic temperatur

 

 

Dlaczego zlecenie inspekcji zewnętrznej firmie to najbardziej opłacalna opcja?

Przede wszystkim – ograniczanie kosztów związanych z utrzymaniem i przeszkoleniem personelu i wdrożeniem dronów. Od 01.01.2024 weszły w życie nowe, Unijne przepisy dotyczące między innymi szkoleń pilotów, zasad wykonywania lotów oraz samych bezzałogowców, które spowodowały masę nowych ograniczeń oraz wymagań zarówno dla pilotów jak i właścicieli dronów. Dodatkowo, aby móc wykonywać inspekcję szybko oraz prawidłowo, piloci zajmujący się inspekcjami powinni przejść szkolenie z wykorzystania dronów na farmach fotowoltaicznych chociaż nie jest to obligatoryjne. Najważniejsza jest jednak praktyka i posiadane doświadczenie w pracy z dronem, co powoduje, że pełna i wydajność związana z wykorzystaniem technologii dronowej, dostępna będzie dla nowego pilota dopiero po kilku/kilkunastu wykonanych badaniach.

W związku z powyższym w większości organizacji, łatwiej, taniej i szybciej jest zlecić wykonanie takich badań firmie specjalizującej się w inspekcjach termowizyjnych takiej jak KP Drone. To rozwiązanie okazuje się najkorzystniejsze kosztowo gdy do sprawdzenia jest pojedyncza farma fotowoltaiczna lub jest ich kilkanaście w skali roku.

Wdrożenia dronów termowizyjnych we własnej organizacji

Kolejną możliwością jest samodzielne wdrożenie bezzałogowców do firmy. Jest to szczególnie polecane przy posiadaniu w portfolio lub zarządzaniu większej ilości farm fotowoltaicznych. To głównie od ilości wykonywanych inspekcji rocznie można stwierdzić, który model działania będzie dla firmy najkorzystniejszy oraz jaki dron z termowizją spełni wszystkie wymagania przyszłego właściciela.

W firmie KP Drone można uzyskać pełne wsparcie w zakresie doboru i zakupu odpowiedniego sprzętu, przeszkolenia personelu oraz dostępu do oprogramowania ułatwiającego katalogowanie i zarządzanie farmami. Usługa analizy i potrzeb i przedsiębiorstwa jest darmowa i nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Zlecenie wykonania raportu – najnowsza oferta na rynku

Nową formą współpracy, na którą mogą zdecydować się piloci oraz firmy zajmujące się utrzymaniem farm jest zlecenie wykonania raportu z samodzielnie wykonanych nalotów nad farmą.

Firma KP Drone wychodzi naprzeciw oczekiwaniu rynku i oferuje nową usługę związaną z opracowywaniem raportów termowizyjnych. Cały proces został maksymalnie uproszczony do 3 prostych kroków:

 • Krok 1 – Przesłanie wykonanych zdjęć z drona według ustalonych parametrów
 • Krok 2 – Opłacenie usługi
 • Krok 3 – Pobranie gotowego raportu z inspekcji w mniej niż 24 godziny

Wykorzystanie doświadczenia firmy specjalizującej się w raportowaniu termogramów z farm fotowoltaicznych pozwala na wykorzystanie w pełni wszystkich słonecznych dni, które pozwalają na wykonywania lotów (jest ich tylko ok. 60 w ciągu roku), oszczędzenie czasu potrzebnego na stworzenie raportów oraz nie wymaga przeszkolenia związanego z procesem tworzenia podobnych raportów czy stosowania dodatkowego oprogramowania.

 

Inspekcje termowizyjne na farmach fotowoltaicznych – kontakt

Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami od wykonywania inspekcji termowizyjnych z drona oraz przeglądu pełnej oferty na stronie www.kpdrone.pl. Inspekcje termowizyjne wykonywane są na terenie całego kraju.

Rozwój firmy, w tym opracowanie oprogramowania i doprecyzowanie odpowiedniej metodyki pracy na farmach fotowoltaicznych, działania promocyjne i zakup sprzętu możliwy był dzięki pozyskaniu przez firmę środków z programu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej w ramach programu nr POPW.01.01.02-20-0093/21.

 


KP Drone – materiał sponsorowany