REKLAMA
 
REKLAMA

Zielona energia w formule ESCO zasili warszawski biurowiec

Zielona energia w formule ESCO zasili warszawski biurowiec
Warsaw UNIT/ Tomasz Kubica, wikimedia cc-by-4.0

ESCOlight sfinansowało projekt kilkunastu farm fotowoltaicznych w modelu zdalnym. Instalacje dostarczą zieloną energię dla stołecznego biurowca Warsaw UNIT.

Farmy fotowoltaiczne rozlokowane na terenie całej Polski, o mocy 10,05 MW, zasilą Warsaw UNIT – biurowiec, którego właścicielem jest Ghelamco, międzynarodowa firma specjalizująca się w budownictwie usługowym i mieszkaniowym. Zastosowanie zielonej energii pozwoli deweloperowi na zredukowanie emisji CO2 o połowę w globalnym cyklu użytkowania budynku.

Inwestycję wykonała firma Revolt Energy należąca do grupy Blachotrapez.

REKLAMA

Zdalne farmy fotowoltaiczne w abonamencie

ESCOlight to dostawca rozwiązań redukujących koszty energii i poprawiających efektywność energetyczną biznesu w modelu ESCO, a więc bez początkowych nakładów po stronie odbiorcy energii. Swoją usługę dekarbonizacji ESCOlight dostarcza w modelu zdalnym, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą korzystać z energii odnawialnej, także wówczas, gdy nie dysponują wystarczającą przestrzenią lub nie mają odpowiednich warunków do zainstalowania paneli fotowoltaicznych na własnym terenie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachu lub gruncie nieruchomości zdalne farmy fotowoltaiczne buduje się bowiem w znacznej odległości od siedziby firmy czy przedsiębiorstwa. Ich lokalizację wybiera się z uwagi na dobre warunki do produkcji energii ze słońca. Energię wytworzoną przez farmy fotowoltaiczne rozlicza koncesjonowany podmiot odpowiedzialny za bilansowanie (POB).

Warsaw UNIT, wieżowiec Ghelamco przy rondzie Daszyńskiego, jest pierwszym biurowcem w Polsce, który zasilili pozyskana w ten sposób zielona energia.

Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland podkreśla, że z uwagi na realizowanie celów zrównoważonego rozwoju projekt ten wpisuje się w firmową strategię osiągnięcia neutralności energetycznej. – We wcześniejszych latach kupowaliśmy zieloną, certyfikowaną energię, więc własne farmy solarne stanowią odważny krok naprzód w kierunku zeroemisyjności.

REKLAMA

Ghelamco zapewnia, że ponad 200-metrowy biurowiec Warsaw UNIT jest jednym z najbardziej ekologicznych biurowców na świecie. Jako pierwszy wieżowiec w Polsce otrzymał certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie – Outstanding. Każdego dnia 40 tys. czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego Building Energy Management System dba o optymalizację zużycia energii w budynku.

ESCO także dla modelu zdalnego

Do tej pory finansowanie ESCO było dostępne tylko dla tradycyjnych instalacji zlokalizowanych w najbliższej okolicy nieruchomości należących do odbiorcy energii. Finansowanie ESCO także dla modelu zdalnego otwiera dla przedsiębiorców nowe możliwości w zakresie transformacji energetycznej.

Klient, kupując naszą usługę dekarbonizacji, zapewnia sobie status producenta zielonej energii, dostęp do źródeł odnawialnych, redukuje ślad węglowy i obniża koszty – mówi Bartosz Radkowiak z ESCOlight.

Przykład warszawskiego biurowca pokazuje, że transformację energetyczną firmy mogą przeprowadzać, nie dysponując wkładem własnym. W takim modelu to klient – bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych – jest producentem zielonej energii. Po wygaśnięciu abonamentu farmy fotowoltaiczne stają się jego własnością, dalej generując zyski.

Ghelamco w Polsce

Belgijska Grupa Ghelamco jest deweloperem i inwestorem nieruchomości komercyjnych, działającym na rynku mieszkaniowym, biurowym, handlowym, rekreacyjnym i logistycznym. Wśród projektów spółki są stołeczne drapacze chmur, m.in. Warsaw Unit, Warsaw Spire iWarsaw Hub.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA