Zielona energia w formule PPA zasili muzeum na Podlasiu

Zielona energia w formule PPA zasili muzeum na Podlasiu
Fot. Unsplash - Red Zeppelin

Solare Energy i Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu podpisały umowę o współpracy. W jej wyniku utworzono wirtualną elektrownię.

Wirtualna elektrownia (Virtual Power Plant, VPP) to zintegrowane zestawienie rozproszonych geograficznie źródeł energii, takich jak elektrownie wiatrowe czy farmy fotowoltaiczne, oraz rozproszonych odbiorców. Od początku tego roku beneficjentem takiego rozwiązania jest z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Na początku roku Solare Energy zawarł kompleksową umowę Power Purchase Agreement (PPA) z ciechanowieckim muzeum. Inicjatywa ta umożliwi jednostce optymalizację zarządzania energią elektryczną wyprodukowaną w inwestycjach Solare Energy o łącznej mocy 170 kWp.

Łatwa koordynacja rozproszonych źródeł energii

Jak tłumaczy Dariusz Brzozowski, ekspert ds. energetyki w Solare Energy, koncepcja wirtualnej elektrowni, którą realizuje firma, umożliwi koordynację rozproszonych źródeł energii. To pozwoli nie tylko uzyskać oszczędności, ale także zagwarantuje stabilność dostaw energii, poprawi efektywność energetyczną i przyniesie korzyści dla środowiska.

REKLAMA

Wirtualna elektrownia stworzona przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu we współpracy z Solare Energy jest, jak podają obie firmy, jedną z niewielu działających w Polsce inicjatyw tego typu i kolejną już w portfolio Solare Energy. Dla muzeum oznacza to nie tylko możliwość obniżenia kosztów i bardziej efektywne wykorzystanie energii, lecz także zwiększenie poziomu zaangażowania w ochronę środowiska naturalnego.

REKLAMA

Muzeum ogrzewane pompami ciepła

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wprowadzało już nowatorskie rozwiązania prośrodowiskowe. Przykładem jest wybudowany kilka lat temu magazyn do przechowywania eksponatów ogrzewany pompami ciepła i wyposażony w specjalistyczne urządzenia, które dbają o utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

Zawarta pomiędzy Solare Energy a Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu umowa PPA stanowi kolejny krok w realizacji długoterminowych strategii obu instytucji. Skupiają się one na zmniejszaniu wpływu na środowisko naturalne i promowaniu zrównoważonego rozwoju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.