Energia z fotowoltaiki dla firm w modelu zdalnym. Jak to osiągnąć i sfinansować?

Energia z fotowoltaiki dla firm w modelu zdalnym. Jak to osiągnąć i sfinansować?
Bartosz Radkowiak, ESCOlight

Do tej pory finansowanie ESCO dostępne było głównie dla instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych w najbliższej okolicy nieruchomości należących do odbiorcy. Finansowanie ESCO także dla modelu zdalnego otwiera dla przedsiębiorców nowe możliwości w zakresie transformacji energetycznej. ESCOlight sfinansowało projekt kilkunastu farm fotowoltaicznych w modelu zdalnym. W rozmowie z portalem Gramwzielone.pl opowiada o tym Bartosz Radkowiak z firmy ESCOlight.

Katarzyna Poprawska-Borowiec, Gramwzielone.pl: Na czym polega dostawa energii z fotowoltaiki w modelu ESCO?

Bartosz Radkowiak, ESCOlight: Model ESCO to model abonamentowy. Oznacza to, że klient nie ponosi kosztów inwestycyjnych, tylko zobowiązuje się do spłaty z góry określonego abonamentu. Umowa może zostać zawarta na okres od 5 do maksymalnie 15 lat, a rozliczenie odbywa się w euro lub złotych.

REKLAMA

Jakie są korzyści, a jakie zobowiązania dla odbiorców energii w takim modelu?

Korzyści to przede wszystkim brak kosztów inwestycyjnych (capex) i brak ryzyka operacyjnego. Do tego należy dodać jeszcze status producenta zielonej energii, poprawę efektywności energetycznej oraz realizację założeń polityki zrównoważonego rozwoju. Po stronie zobowiązań mamy przede wszystkim miesięczny abonament, którego wysokość i okres spłat są z góry określone.

W tym modelu firma ESCOlight zrealizowała farmy fotowoltaiczne, które dostarczą energię potrzebną do zasilenia jednego z warszawskich biurowców firmy Ghelamco. Jak będzie wyglądało rozliczenie za dostarczona energię, a na jakich zasadach będzie odbywać się bilansowanie?

Energia z instalacji fotowoltaicznych jest odbierana przez podmiot odpowiedzialny za bilansowanie (POB). Następnie trafia ona do odbiorcy energii, czyli budynku Warsaw Unit. POB zajmuje się również dostawą niedoborów energii oraz zagospodarowaniem ewentualnych nadwyżek. Sama energia „transportowana” jest przez publiczne sieci energetyczne, tak jak energia pochodząca z innych źródeł wytwórczych. Rozliczanie za dystrybucję odbywa się pomiędzy klientem a właściwym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD). Rozliczenie za bilansowanie pozostaje w gestii POB i klienta.

Kto wybudował farmy fotowoltaiczne na potrzeby współpracy z Ghelamco i kto będzie nimi zarządzać?

Stroną umowy jest ESCOlight i to my odpowiadamy za utrzymanie oraz eksploatację wszystkich farm, natomiast wykonawcą inwestycji jest firma Revolt Energy.

REKLAMA

Jakie gwarancje sprzedaży energii były podstawą do uzyskania finansowania na budowę tych farm fotowoltaicznych?

Finansowanie ESCO nie jest związane z gwarancjami sprzedaży energii. Może uzyskać je każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność w Polsce, pod warunkiem że ocena scoringowa (sytuacja finansowa) organizacji jest stabilna. Za każdym razem indywidualnie podchodzimy do klienta i projektu inwestycyjnego. W przypadku projektu dla Ghelamco gwarancje sprzedaży energii nie są istotne, ponieważ instalacje produkują energię, która jest wykorzystywana w ramach autokonsumpcji przez klienta.

Jakie jeszcze usługi z zakresu dostaw zielonej energii i efektywności energetycznej oferuje ESCOlight?

ESCOlight jest na rynku od 2019 r. i ma na swoim koncie kilka projektów inwestycyjnych zrealizowanych z pełnym finansowaniem ESCO. Naszą pierwszą realizacją była modernizacja oświetlenia na Autostradzie Wielkopolskiej, obejmująca wymianę ponad 4200 opraw oraz instalację inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem Urban firmy BIOT – pierwszego tak zaawansowanego technologicznie rozwiązania w całej Europie. Mamy również na koncie kilka tradycyjnych realizacji, czyli tzw. on-site, dla klientów przemysłowych w obszarze farm fotowoltaicznych czy LED.

Wśród naszych klientów są głównie firmy produkcyjne, które chcą ograniczyć zużycie konwencjonalnej energii elektrycznej i podążać ścieżką zrównoważonego rozwoju. Projekt realizowany dla Ghelamco otwiera również nowy segment klientów – takich, którzy zużywają dużo energii, ale ich lokalizacja nie pozwala na instalację źródła wytwórczego na dachu lub na przyległej działce. Model ESCO jest alternatywą dla umów cPPA. Nasza oferta umożliwia dobór odpowiedniej technologii wraz z pełnym finansowaniem i kompleksową realizacją projektu. Dodatkowo przez okres trwania umowy abonamentowej świadczymy usługę utrzymania instalacji. Odpowiadamy również za gwarancję i ubezpieczenie.

Mówię tu o narzędziach transformacji energetycznej takich jak: oświetlenie LED, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii, odzysk ciepła, kogeneracja czy trigeneracja. Jesteśmy w stanie każdą z tych technologii dostarczyć do klienta bez wkładu własnego i ryzyka operacyjnego z jego strony. Realnie dostarczona technologia sprawa, że nasze inwestycje bronią się przed zarzutami o greenwashing. Dodatkowo w ramach usługi proponujemy klientom proaktywne działania z innych obszarów ESG wykraczających poza środowisko.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.