Farma fotowoltaiczna – o czym warto wiedzieć, będąc właścicielem lub inwestorem?

Farma fotowoltaiczna - o czym warto wiedzieć, będąc właścicielem lub inwestorem?
Łukasz Jankowski, Head of Origination, Respect Energy
Dlaczego warto produkować własną energię z odnawialnych źródeł? Czym jest umowa PPA? Co zrobić, aby farma fotowoltaiczna była rentowna? Na te i inne pytania odpowiada Łukasz Jankowski, Head of Origination, Respect Energy.

Dlaczego warto w Polsce produkować i sprzedawać energię elektryczną z odnawialnych źródeł?

Łukasz Jankowski: Przede wszystkim zyskiem z farm fotowoltaicznych i innych OZE jest czysta i bezpieczna energia, która wspiera niezależność energetyczną i zrównoważony rozwój. Rozwój OZE obniża koszty energii i emisję CO2. W kontekście finansowym gwarantuje właścicielowi stały i stabilny przychód przez cały cykl funkcjonowania jego instalacji. Respect Energy oferuje kontrakty z ceną stałą na okres aż do 15 lat. Oznacza to, że już dziś wytwórcy mogą zagwarantować sobie przychód aż do 2040 roku!

Miejmy na uwadze, że Polska nie ma innego wyjścia i musi odejść od węgla. Wynika to z licznych regulacji prawnych wprowadzanych na szczeblu zarówno krajowym, jak i unijnym. Do 2050 roku musimy wybudować w Polsce 19 razy więcej OZE niż dotychczas, żeby być zeroemisyjni. Każda z tych instalacji będzie generowała energię elektryczną, która oznacza czyjś potencjalny przychód i zysk.

W związku z tym przejście na energię z OZE jest rozwiązaniem zarówno koniecznym pod względem politycznym, jak i opłacalnym, pod względem ekonomicznym. Współpraca z Respect Energy pozwala inwestorom na gwarantowany i stabilny kontrakt z wiarygodnym partnerem prywatnym.

Jakie czynniki wpływają na przychody i rentowność farmy fotowoltaicznej?

Technologia stale się rozwija, a farmy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej efektywne. Oczywiście istotną rolę odgrywa też lokalizacja, ustawienie czy coraz bardziej popularne trackery. Są to ruchome elementy systemów fotowoltaicznych, dzięki którym panele mogą ustawiać się w optymalnym kierunku względem promieni słońca. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost przychodów może być także cable pooling, czyli podłączenie przynajmniej dwóch źródeł odnawialnych do tego samego przyłącza.

W Respect Energy wierzymy również w magazyny energii. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one na gromadzenie wyprodukowanej energii. Energię tę można następnie przez jakiś czas przechować i sprzedać w momencie, w którym cena będzie bardziej korzystna. Dzięki magazynom można również zniwelować wahania wynikające z naturalnych różnic nasłonecznienia o różnych porach dnia, tym samym stabilizując dochód farmy fotowoltaicznej.

Instalacje wyposażone w magazyny energii będą odgrywały kluczową rolę w transformacji energetycznej. Portfolio Respect Energy obejmować będzie już niebawem sprzedaż magazynów energii zarówno do gospodarstw domowych, jak i biznesu oraz budowę wielkoskalowych magazynów bateryjnych. Dodatkowo, jako agregator odnawialnych źródeł energii, oferujemy także usługi zarządzania magazynami budowanymi przez inne podmioty.

Co to jest umowa PPA? Na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę na odkup energii?

Power Purchase Agreement to po prostu umowa odkupu energii elektrycznej. W polskim prawie nie ma wielu szczególnych regulacji, które jej dotyczą. Od strony prawniczej jest umową uregulowaną w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.

Od strony biznesowej zwracałbym uwagę przede wszystkim na jej trwałość i zasady rozwiązania. Rynek zna przypadki, w których przedsiębiorstwa energetyczne próbowały się wycofywać z umów PPA, które okazywały się dla nich niekorzystne po zawarciu. Spotykana jest też praktyka wiązania klientów dłuższymi okresami wypowiedzenia w umowach na dostawę energii na potrzeby własne.
Najlepiej trzymać się reguły, że zasady zapisane w umowie mają być jasne i przejrzyste, symetryczne dla stron i dokładnie takie, na jakie strony się umówiły.

Jak można zwiększyć rentowność farmy fotowoltaicznej czy elektrowni wiatrowej?

Jeśli zależy nam na zwiększaniu rentowności naszej elektrowni, powinniśmy zoptymalizować ilość wytwarzanej energii. Aby to zrobić, należy przede wszystkim na bieżąco monitorować i odpowiednio reagować na zmieniające się warunki, zarówno pogodowe, jak i cenowe. Istnieją na rynku systemy oprogramowania, które mogą w tym pomóc. Przykładem takiego systemu jest RE Poweric.

RE Poweric to kompleksowe rozwiązanie mające na celu podniesienie wydajności, obniżenie kosztów oraz zapewnienie wszechstronnej kontroli nad zasobami energii odnawialnej. Zawarty w nim system Smart Schedule pozwala na optymalizację produkcji energii względem warunków pogodowych oraz rynkowych cen energii. Dodatkowo, oprogramowanie RE Poweric posiada również szereg systemów do zarządzania magazynowaniem energii, a także pozwala na zarządzanie wieloma źródłami wytwórczymi. Jest to kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu każdy wytwórca może znacząco podnieść rentowność swojej farmy fotowoltaicznej, czy dowolnego innego typu elektrowni OZE.

Kiedy trzeba podpisać umowę na odkup energii? Kiedy negocjować nowe warunki?

Umowę można podpisać zawsze. Nawet dziś można podpisać umowę, która wystartuje np. w 2028 roku. Jeśli uznajemy, że cena energii elektrycznej będzie rosła – podpiszmy umowę z ceną zmienną opartą o któryś z indeksów TGE. Jeśli naszym zdaniem cena będzie spadała – podpiszmy umowę z ceną stałą na jak najdłuższy okres.

Dlaczego warto podpisać umowę sprzedaży i odkupu energii elektrycznej z jedną firmą?

To akurat jest wymóg prawny. Dzięki temu energia zużyta i wyprodukowana przez instalację jest bilansowana. Oznacza to, że wytwórca rozlicza się z jedną spółką obrotu energią z różnicy pomiędzy ilością energii pobranej, a wprowadzonej do sieci.

Jakie są zalety ze współpracy z Respect Energy? Dlaczego wytwórcom opłaca się podpisać umowę na odkup energii właśnie z Wami?

Jesteśmy firmą prywatną i przede wszystkim stabilnym partnerem.

Mamy za sobą 10 lat doświadczenia na rynku. Jesteśmy jednym z największych niezależnych podmiotów na rynku energii elektrycznej w Polsce. W naszej ofercie znajduje się wyłącznie energia pochodząca z odnawialnych źródeł.

Współpracujemy z grupą ponad tysiącem wytwórców energii elektrycznej w Polsce. Jesteśmy zawsze blisko klienta i naszych wytwórców traktujemy jak partnerów. Oferujemy stabilne umowy na okres do 15 lat, na których można oprzeć finansowanie.

Respect Energy inwestuje także we własną infrastrukturę służącą do wytwarzania zielonej energii, głównie w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także rozwija projekty energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR. Działamy obecnie na 24 rynkach zagranicznych.

 

 

Respect Energy – materiał sponsorowany