REKLAMA
 
REKLAMA

Szwedzi coraz bardziej doceniają fotowoltaikę

Szwedzi coraz bardziej doceniają fotowoltaikę
fot. Ferhat Deniz Fors/Unsplash

W 2023 r. Szwedzi zainstalowali w fotowoltaice dwa razy więcej mocy niż rok wcześniej. Ponad połowa elektrowni PV w Szwecji to mikroinstalacje. 

Szwedzka Agencja Energetyczna (Energimyndigheten) przedstawiła statystyki dotyczące fotowoltaiki w tym kraju. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Szwecji na koniec 2023 r. osiągnęła prawie 4 GW. W samym ubiegłym roku przybyło 1,607 GW mocy zainstalowanej w PV, podczas gdy w 2022 r. było to 794 MW (a w 2021 – 489 MW).

Wyniki dla fotowoltaiki w Szwecji podaje – za Energimyndigheten – portal TaiyangNews. Według Szwedzkiej Agencji Energetycznej fotowoltaika w tym kraju produkuje obecnie prawie tyle energii elektrycznej, ile zużywa się w całym hrabstwie Uppsala w ciągu roku – około 3 TWh. Według prognoz urzędu w 2027 r. produkcja energii słonecznej wzrośnie do 9 TWh.

REKLAMA

Najwięcej mikroinstalacji

Jako jedną z przyczyn rosnącego zainteresowania fotowoltaiką w Szwecji wskazuje się malejące koszty paneli fotowoltaicznych. Łącznie na koniec 2023 r. w Szwecji działało 252 tys. instalacji fotowoltaicznych podłączonych do sieci, o łącznej mocy prawie 4 GW. Z tego za 60 proc. (2,4 GW) odpowiadają systemy fotowoltaiczne o jednostkowej mocy poniżej 20 kW. Jak podaje stowarzyszenie Svensk Solenergi, ten segment fotowoltaiki w Szwecji w 2023 r. odnotował wyraźny wzrost – łącznie w takich instalacjach przybyło w ubiegłym roku 1,05 GW nowych mocy.

REKLAMA

Znaczący wzrost Szwecja zanotowała także w zakresie systemów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy od 20 kW do 1 MW. W 2023 r. zainstalowano w nich 420 MW mocy, co oznaczało wzrost o 94 proc. względem roku wcześniejszego.

Jeszcze większy przyrost nastąpił w obszarze instalacji fotowoltaicznych o mocy ponad 1 MW. Tu Svensk Solenergi podaje 500-proc. poprawę wskaźnika. W 2023 r. uruchomiono 36 nowych elektrowni PV o łącznej mocy 130 MW. Jednak segment ten wciąż stanowi tylko 7 proc. łącznej mocy zainstalowanej w szwedzkiej fotowoltaice.

Niedawno szwedzki sąd apelacyjny sprzeciwił się wydaniu pozwolenia na budowę dla farmy fotowoltaicznej o mocy 128,5 MW. Svedberga Solar Project miała być największą farmą PV w tym kraju, a zamierzał ją zbudować European Energy. Wywodzący się z Danii deweloper w odpowiedzi na tę decyzję wezwał szwedzki rząd do zmian legislacyjnych wspierających wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA