REKLAMA
 
REKLAMA

Niemiecki start-up zbuduje nietypową elektrownię PV na wodzie

Niemiecki start-up zbuduje nietypową elektrownię PV na wodzie
fot. Sinn Power

Sinn Power to start-up, który opracował nietypowy system fotowoltaiczny. Instalacja charakteryzuje się tym, że panele ustawione są pionowo względem podłoża. Firma otrzymała zlecenie na zamontowanie takiej elektrowni PV – pierwszej tego typu konstrukcji w skali globalnej – na zbiorniku wodnym w Bawarii. 

W tym tygodniu Sinn Power ogłosił, że w ramach przełomowego projektu zbuduje pierwszą na świecie pływającą elektrownię fotowoltaiczną z ustawionymi pionowo modułami fotowoltaicznymi. Powstanie ona na stawie żwirowym w Gilching w Bawarii. Pierwszy etap projektu zakłada budowę elektrowni o mocy 1,8 MWp.

Jak podaje niemiecki start-up, projekt uzyskał wsparcie władz lokalnych. Do jego realizacji znacząco przyczyniła się regionalna agencja gwt Starnberg – Towarzystwo Rozwoju Gospodarczego i Turystyki w powiecie Starnberg.

REKLAMA

Na niemieckie przepisy – technologia Sinn Power

Sinn Power wykorzysta opatentowane systemy montażowe Floating-SKipp do rozmieszczenia prawie 2,5 tys. modułów fotowoltaicznych w odległości 3,9 m między rzędami. Moduły staną w orientacji wschód-zachód.

Jak wskazuje firma, opracowany system może być odpowiedzią na duże ograniczenia wprowadzone w niemieckich przepisach w odniesieniu do technologii floating-PV (pływającej fotowoltaiki). Dopuszczają one pokrycie maksymalnie 15 proc. powierzchni zbiorników wodnych panelami PV. Dzięki pionowej konstrukcji modułów elektrownia fotowoltaiczna Sinn Power będzie miała istotnie mniejszą powierzchnię, co umożliwi zainstalowanie większej liczby modułów bez przekroczenia limitu 15 proc.

REKLAMA

 

pionowy panel PV
Pionowy panel fotowoltaiczny. Źródło: Sinn Power

Budowa pilotażowej pływającej elektrowni PV w Gilching ma się rozpocząć latem tego roku. Na początku obejmie prace przygotowawcze na jeziorze – w tym prace kotwiczące. Sam system PV ma być instalowany od września br. Większość produkowanej energii zostanie wykorzystana bezpośrednio w żwirowni Gilching, a ewentualne nadwyżki trafią do sieci.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA