Polska fotowoltaika pobiła kolejny rekord

Polska fotowoltaika pobiła kolejny rekord
Unsplash

Elektrownie fotowoltaiczne po raz pierwszy pracowały wczoraj i przedwczoraj (8 i 9 maja) z mocą ponad 11 GW, zaspokajając chwilowo nawet ponad połowę zapotrzebowania na energię w Polsce. Jeśli w weekend utrzyma się słoneczna pogoda, kolejne polecenia redukcji elektrowni PV wydają się przesądzone.

Fotowoltaika staje się coraz ważniejszym komponentem krajowego miksu wytwarzania energii elektrycznej. Zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosi obecnie już ponad 18 GW. Podczas słonecznych dni przekłada się to na coraz większy udział w strukturze wytwarzania energii w Polsce.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) odnotowały teraz kolejny rekord chwilowej generacji energii z fotowoltaiki. W godzinach południowych w środę i czwartek (8 i 9 maja) moc, z jaką pracowały elektrownie fotowoltaiczne w kraju, po raz pierwszy przekroczyła 11 GW. Poprzedni rekord został ustanowiony w południe 9 kwietnia i wynosił ponad 10,5 GW.

REKLAMA

– Odnotowaliśmy rekord generacji PV – 8 maja 2024 instalacje PV o godz. 12.30 pracowały z mocą 11 057 MW, a w godz. 12-13 wyprodukowały 10 874 MWh energii – poinformowało PSE.

Jak wyjaśnił operator, podana rekordowa moc, z jaką pracowały elektrownie PV, uwzględnia nie tylko energię przekazaną do sieci, ale także szacunkową wartość energii wyprodukowanej z fotowoltaiki przez prosumentów i zużytej od razu „za licznikiem”.

Kolejne redukcje w weekend?

Rekordowy poziom produkcji energii z fotowoltaiki odnotowany przez PSE w południe w środę 8 maja – przy zapotrzebowaniu na moc w Polsce wynoszącym niewiele ponad 20 GW – sprawił, że PV było wówczas największym źródłem energii w Polsce.

Tym razem, mimo nowego rekordu produkcji energii z PV, obyło się bez przymusowych redukcji fotowoltaiki, które w ostatnich dniach stały się normą. W czasie długiego weekendu majowego operator krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE) codziennie zlecał redukcję pracy elektrowni PV przyłączonych do sieci średniego i wysokiego napięcia. W godzinach największej generacji ograniczenie sięgało nawet ponad 4 GW (w tym czasie redukcjom, ale znacznie mniejszym, podlegały również farmy wiatrowe).

W środę 8 maja odpowiednio wysokie zapotrzebowanie na prąd, charakterystyczne dla dnia roboczego, sprawiło, że PSE było w stanie zbilansować system elektroenergetyczny bez konieczności uruchamiania kolejnych redukcji źródeł OZE.

REKLAMA

Inaczej było w czwartek 9 maja, gdy w czasie rekordowej produkcji energii z PV operator KSE zdecydował się na wdrożenie redukcji – jednak stosunkowo niewielkiej w porównaniu do ostatnich redukcji stosowanych w dniach wolnych. Wczoraj PSE przeprowadziło tzw. nierynkowe redysponowanie jednostek wytwórczych PV przez dwie godziny, kiedy zredukowano odpowiednio:

  • 957 MW w godz. 12.01-13.00,
  • 965 MW w godz. 13.01-14.00.

Podobnie może być w weekend, gdy zapotrzebowanie na energię w Polsce w ciągu dnia powinno spaść maksymalnie do kilkunastu GW. Jeśli w kraju utrzyma się słoneczna pogoda, PSE zapewne po raz kolejny sięgnie po redukcje fotowoltaiki, a ich skala może być znacznie wyższa niż 9 maja.

Coraz więcej fotowoltaiki w miksie energetycznym Polski

Według danych z serwisu Energy-charts.info, zbieranych przez instytut Fraunhofer ISE na podstawie informacji od operatorów systemów przesyłowych, w całym 2023 r. elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wytworzyły 13,2 TWh energii elektrycznej – w stosunku do 9,3 TWh w 2022 r., 4,6 TWh w 2021 r. oraz 1,8 TWh w 2020 r.

Dzięki wyższej produkcji energii udział fotowoltaiki w polskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł z 5,8 proc. w 2022 r. do 8,7 proc. w 2023 r. Ten rok powinien okazać się pod tym względem jeszcze lepszy. Wyłącznie w pierwszym kwartale 2024 r. instalacje PV w Polsce wytworzyły w sumie 2,15 TWh energii – wyraźnie więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku (1,55 TWh).

Natomiast wyłącznie w zeszłym miesiącu odnotowana przez operatorów sieci generacja z PV w kraju wyniosła 1,71 TWh i była wyraźnie wyższa niż w kwietniu zeszłego roku (1,22 TWh) – mimo redukcji zlecanych w zeszłym miesiącu przez PSE.

Taki poziom produkcji energii sprawił, że w zeszłym miesiącu udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł już 13,9 proc.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.