REKLAMA
 
REKLAMA

Czas na sprawozdanie wytwórców energii w małej instalacji. Obowiązuje nowy wzór

Czas na sprawozdanie wytwórców energii w małej instalacji. Obowiązuje nowy wzór
Fot. Gramwzielone.pl

Wytwórcy energii elektrycznej wykonujący działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji OZE mają obowiązek złożyć do URE półroczne sprawozdanie. Za niezłożenie sprawozdania grozi kara pieniężna.

Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii wytwórcy energii elektrycznej wykonujący działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji OZE mają obowiązek złożyć do URE półroczne sprawozdanie zawierające informacje wymienione w art. 9 ust. 1 pkt 5 ustawy.

Sprawozdanie należy przesłać do URE do końca lipca 2024. Regulator podkreśla, że od stycznia obowiązuje nowy wzór tego dokumentu.

REKLAMA

W sprawozdaniu muszą się znaleźć informacje dotyczące łącznej ilości:

REKLAMA

  • energii elektrycznej wytworzonej z OZE w małej instalacji,
  • energii elektrycznej sprzedanej sprzedawcy, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, która została wytworzona z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji i wprowadzona do sieci dystrybucyjnej,
  • zużytych paliw do wytwarzania energii elektrycznej w małej instalacji oraz rodzaju tych paliw,
  • energii elektrycznej sprzedanej odbiorcom końcowym.

Sprawozdanie półroczne musi złożyć każdy wytwórca, który został wpisany do prowadzonego przez Prezesa URE rejestru wytwórców energii w małej instalacji, niezależnie od tego, czy w półroczu, w którym został wpisany do rejestru, wytworzył energię elektryczną, czy nie.

Za niezłożenie sprawozdania w terminie albo podanie w nim nieprawdziwych informacji grozi kara pieniężna, którą wymierza Prezes URE. Jej wysokość zarówno w przypadku niezłożenia sprawozdania w terminie, jak i w przypadku podania w nim nieprawdziwych informacji wynosi 1000 zł.

Nowy wzór sprawozdania, który obowiązuje od 1 stycznia 2024 r., dostępny jest tutaj>>>.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA