REKLAMA
 
REKLAMA

Wioska olimpijska w Paryżu wyposażona w hybrydową instalację OZE

Wioska olimpijska w Paryżu wyposażona w hybrydową instalację OZE
EDF ENR / Youtube

Po zakończeniu trwających igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich przedmieścia Paryża zyskają system energetyczny wykorzystujący OZE. Poza instalacjami fotowoltaicznymi w jego skład wchodzi magazyn energii i punkty ładowania elektryków. 

Jak przypomina PV Magazine, obiekty w wiosce olimpijskiej w Paryżu wyposażone zostały w 15 elektrowni fotowoltaicznych, które zainstalowała spółka EDF ENR. Informowała ona o tym kilka miesięcy temu po oficjalnej prezentacji wioski olimpijskiej.

Firma EDF ENR wygrała przetarg na budowę systemów fotowoltaicznych w części wioski olimpijskiej, ogłoszony przez Solideo – publicznej organizacji odpowiedzialnej za przygotowanie infrastruktury dla uczestników olimpiady.

REKLAMA

Dzielnica zrównoważona energetycznie

Miejsce, w której mieszkają olimpijczycy, leży m.in. w dzielnicy Belvédères, za północnymi przedmieściami Paryża Saint-Ouen i Saint-Denis. Zasilające ją elektrownie fotowoltaiczne mają łączną moc 450 kWp. Produkują one energię elektryczną w ilości pokrywającej 20 proc. zapotrzebowania dzielnicy.

Jak podaje PV Magazine, w konstrukcji wykorzystano panele fotowoltaiczne francuskiej firmy Photowatt, spółki zależnej EDF ENR. Zostały one ułożone w różnych konfiguracjach, m.in. jako konstrukcje zacieniające i na betonowych tarasach.

Na jednym z obiektów, w którym znajdują się baseny olimpijskie, zainstalowano system fotowoltaiczny o mocy 800 kW złożony z 2,25 tys. paneli, które zajmują powierzchnię 4,6 tys. m2 dachu. Fotowoltaika zaspokoi około 20 proc. zapotrzebowania na energię ogromnego obiektu, który od przyszłego roku zostanie udostępniony mieszkańcom Paryża.

 

 

REKLAMA

Na innym z budynków w wiosce olimpijskiej znalazła się instalacja fotowoltaiczna o mocy 130 kWp, w której zastosowano innowacyjny system „flow-cast”. Ma on umożliwiać ograniczenie szczytowego zużycia energii przez budynek dzięki wykorzystaniu energii z PV magazynowanej w akumulatorze o mocy 70 kWp oraz w siedmiu punktach ładowania pojazdów elektrycznych. Zmagazynowana energia elektryczna jest uwalniana w momencie zwiększonego zapotrzebowania budynku.

W systemie OZE wykorzystano algorytm opracowany przez EDF ENR optymalizujący zużycie energii elektrycznej.

Dzięki tej innowacji pokazujemy, że połączenie mobilności elektrycznej i fotowoltaiki umożliwia poradzenie sobie ze szczytami zużycia na dużą skalę. Dzięki temu sposobowi magazynowania na miejscu została rozwiązana kwestia braku ciągłej produkcji energii słonecznej – stwierdził cytowany przez PV Magazine Franck Chauveau, dyrektor EDF ENR ds. rozwoju dużych projektów w regionie Île-de-France.

PV Magazine zwraca uwagę, że po wyjeździe sportowców obiekty przygotowane na olimpiadę zostaną udostępnione mieszkańcom dzielnicy, umożliwiając im osiągnięcie częściowej samowystarczalności energetycznej.

 

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady