REKLAMA
 
REKLAMA

Centra agrofotowoltaiczne w dawnych bazach wojskowych

Centra agrofotowoltaiczne w dawnych bazach wojskowych
fot. BayWa r.e.

Na francuskich terenach powojskowych powstało pięć farm fotowoltaicznych zajmujących obszar 151 hektarów. To kolejny krok w strategii przekształcania nieużytków we Francji w centra produkcji energii z OZE.

Za projekt odpowiada wywodząca się z Niemiec firma BayWa r.e. Niedawno zakończyła ona budowę dwóch klastrów fotowoltaicznych na terenach byłych baz wojskowych w środkowej i południowo-zachodniej Francji. Ich historia sięga pierwszej połowy XX w. – w jednej mieściła się szkoła pilotów, a później stacjonował pułk myśliwców, w drugiej w latach 60. i 70. przebywały wojska NATO.

Instalacje fotowoltaiczne zbudowane na terenach powojskowych przez BayWa składają się łącznie z ponad 300 tys. paneli fotowoltaicznych. Ich sumaryczna moc wynosi 136 MWp.

REKLAMA

Deweloper zaznacza, że jest to kolejny kamień milowy w procesie wykorzystania nieużywanych gruntów we Francji na cele energetyczne i rolnicze. BayWa r.e. bowiem specjalizuje się m.in. w budowie farm agrofotowoltaicznych (agroPV), które produkują energię elektryczną i jednocześnie umożliwiają prowadzenie upraw bądź hodowlę zwierząt na tym samym obszarze. Właśnie taką koncepcję firma wdrożyła na terenach powojskowych we Francji.

Energia z PV i hodowla owiec

Oba klastry fotowoltaiczne, których budowę ukończył niemiecki deweloper, zostały zaprojektowane również do hodowli owiec.

Pierwszy klaster znajduje się w centralnej Francji na terenie byłej bazy wojskowej La Martinerie w pobliżu Châteauroux. Obejmuje dwie farmy PV o łącznej mocy 70 MWp. Mają one wytwarzać 82 GWh energii rocznie. Niedawno BayWa uruchomiła w La Martinerie farmę fotowoltaiczną Greenberry o mocy 40 MWp. Pierwsza – Blueberry o mocy 30 MWp – została oddana do użytku w 2021 r.

REKLAMA

Z kolei drugi klaster fotowoltaiczny znajduje się w południowo-zachodniej Francji na terenie byłej bazy wojskowej Fontenet w Charente-Maritime. W jego skład wchodzą trzy farmy PV: Fontenet I, II i III o łącznej mocy 66 MWp. Wolumen produkcji energii z tych instalacji sięgnąć ma 82 GWh rocznie. Ostatnio deweloper ukończył budowę Fontenet III (Fontenet I ukończono w 2014 r., a Fontenet II – w 2022 r.).

W obu lokalizacjach firma zawarła umowy dzierżawy z rolnikami, dzięki czemu ogranicza potrzebę wykonywania prac w celu utrzymania farm i zachowania lokalnej bioróżnorodności. Na farmach Greenberry i Blueberry wdrożyła dodatkowe środki w celu ochrony storczyków i wspierania populacji gadów. W Fontenet z kolei firma wsparła lokalną społeczność, instalując panele słoneczne na dachu budynku komunalnego.

Przekształcenie tych terenów przynosi potrójną korzyść: ekologiczną – dzięki przekształceniu byłych terenów wojskowych w pastwiska; energetyczną – oferując 136 Mwp łącznej mocy zainstalowanej w panelach słonecznych; klimatyczną – dzięki produkcji zielonej energii oszczędzającej ponad 58 tys. ton CO2 – powiedział Benoît Roux, dyrektor zarządzający BayWa r.e. France.

Firma zapewnia, że ze względu na hodowlę zwierząt przekształcane grunty powojskowe zostały dokładnie oczyszczone. Konieczne było sprawdzenie ich pod kątem pirotechnicznym. W Fontenet zabezpieczono i usunięto kilka pocisków, a w La Martinerie w 2023 r. odkopano 250-kilogramową bombę.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady