Oxford University: od lat 80. panele PV tanieją o 10 proc. rocznie

Oxford University: od lat 80. panele PV tanieją o 10 proc. rocznie
Foto. Martifer Solar

Naukowcy z Oxfordu szacują bazując na notowanym dotychczas spadku cen technologii fotowoltaicznych, że około 2027 r. energia z elektrowni solarnych może zaspokajać około 20 proc. globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Według badania wykonanego na uniwersytecie w Oxfordzie i wspieranego przez Komisję Europejską oraz amerykański US Department of Solar Energy Technologies Office, od początku lat 80. koszt paneli fotowoltaicznych malał średnio o 10 proc., a jeśli ten trend w najbliższych latach będzie kontynuowany, wówczas za 10 lat energetyka słoneczna może zaspokajać ok. 1/5 światowego zapotrzebowania na prąd.

Wydaje się, że na utrzymanie dalszego spadku kosztów energii słonecznej jest szansa tym bardziej, że o rozwoju technologii służących produkcji energii ze słońca możemy mówić w zasadzie dopiero od kilku lat.

REKLAMA

Tymczasem, jak zauważa The Guardian, Międzynarodowa Agencja Energii (International EnergyAgency – IEA) szacuje w najbardziej optymistycznym dla źródeł odnawialnych scenariuszu, że elektrownie słoneczne będą zaspokajać 16 proc. globalnego zapotrzebowania na energię i to dopiero w roku 2050. Jednak w ostatnich latach IEA w swoich prognozach notorycznie niedoszacowywała rozwoju OZE.

REKLAMA

Naukowcy z Oxford University zauważają, że jeśli notowany w okresie ostatnich 25 lat trend spadku cen energii z fotowoltaiki utrzyma się także w kolejnych latach, wówczas energia słoneczna może być znacznie tańsza niż energia z planowanej elektrowni jądrowej Hinkley Point C, której budowę planuje się w roku 2023. Gwarantowana przez brytyjski rząd na 30 lat cena za sprzedaż energii z Hinkley Point C ma wynieść 92,5 funtów/MWh. 

Prognoza spadku kosztów technologii fotowoltaicznych w porównaniu do kosztów produkcji energii z elektrowni jądrowych w USA oraz planowanej elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii (źródło: Oxford University) 

gramwzielone.pl