Dawna kopalnia odkrywkowa hubem farm PV. Powstaje kolejna

RWE rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej na terenie kopalni Hambach. To kolejna inwestycja OZE w reńskim obszarze górniczym.
Niemiecki koncern RWE obsługuje już dwie farmy PV oraz magazyn energii na terenie dawnej kopalni odkrywkowej Hambach. Ostatnio ruszył z budową kolejnej instalacji fotowoltaicznej w tym regionie.
Planowana farma PV ma osiągnąć moc szczytową 13,9 MW. Produkować będzie energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 4,5 tys. niemieckich gospodarstw domowych. Na instalację złoży się ponad 22 tys. modułów PV.
Nowe życie terenów pogórniczych
Nowa farma fotowoltaiczna RWE powstanie w pobliżu gminy Niederzier w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zajmie obszar 12 hektarów na zachodnim skraju kopalni odkrywkowej Hambach – powyżej przyszłego brzegu planowanego jeziora Hambach. Deweloper przy swoich projektach OZE prowadzonych na tym terenie współpracuje ze spółką międzygminną Neuland Hambach.
Uruchomienie farmy PV planowane jest na wrzesień 2025 r.
– Dla gminy Niederzier rozwój odnawialnych źródeł energii jest jednym z filarów zmian strukturalnych. Ważne jest, aby inwestować w rozwój gospodarczy regionu tuż za naszymi drzwiami w erze postgórniczej – skomentował Frank Rombey, burmistrz Niederzier.
Przedstawicielka RWE podkreśla, że w miarę postępów w rozwoju OZE w pobliżu Niederzier dla firmy ważne jest zaangażowanie mieszkańców regionu. – Przykładem jest nasza współpraca z organizacją Neuland Hambach. Region zyskuje na dwa sposoby: elektrownie słoneczne dostarczają zieloną energię elektryczną i generują przychody – mówi Katja Wünschel, CEO RWE Renewables Europe & Australia.
Hybryda solar+storage w kopalni
Na terenie byłej kopalni odkrywkowej Hambach działają już dwie duże farmy fotowoltaiczne. Jedna z fam PV jest połączona z bateryjnym magazynem energii. Łączna moc szczytowa obu farm PV wynosi 47,2 MW, magazyn energii natomiast ma pojemność 8 MWh.
RWE obsługuje te instalacje wspólnie z Neuland Hambach, która reprezentuje interesy sześciu gmin położonych obok kopalni odkrywkowej: Elsdorf, Jülich, Kerpen, Merzenich, Niederzier i Titz. Po zakończeniu budowy gminy zyskają też możliwość objęcia udziałów w nowej farmie fotowoltaicznej w Niederzier.
– Farmy słoneczne to doskonały sposób na wykorzystanie terenu kopalni odkrywkowej przez dziesięciolecia, aż do całkowitego wypełnienia wodą jeziora Hambach. Jednocześnie stwarzają one nowe perspektywy dla pracowników RWE Power, którzy już teraz pomagają w budowie i obsłudze farm solarnych, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie – powiedział Lars Kulik, CTO Lignite w RWE Power.
RWE zarządza łącznie ośmioma lądowymi farmami wiatrowymi i siedmioma farma fotowoltaicznymi w reńskim obszarze górniczym. Cztery z tych instalacji są zintegrowane z magazynami energii.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.