Szwedzi opracowali przewodzące tusze dla fotowoltaiki

Szwedzka firma N-ink opracowała przyjazny dla środowiska atrament do zastosowań przy produkcji materiałów fotowoltaicznych. Obecnie trwają badania z partnerami z branży PV nad zastosowaniem produktu.
N-ink to szwedzki start-up założony w 2020 r. przez naukowców z Laboratorium Elektroniki Organicznej Uniwersytetu w Linköping. Specjalizuje się w produkcji opatentowanych, przewodzących tuszów polimerowych typu N, które są przyjazne dla środowiska i mają zastosowanie w elektronice drukowanej, Internecie Rzeczy (IoT) oraz bioelektronice.
N-4100
To przewodzący atrament, który może być stosowany przy produkcji organicznych ogniw słonecznych oraz ogniw wykonanych na bazie perowskitów. Obecnie fotowoltaiczny tusz ma być dostępny w trzech odmianach oferujących wysoką przewodność elektronową od 0,01 S/cm do 3000 S/cm, gdzie S to jednostka przewodności elektrycznej (Siemens). To oznacza, że tusz może być stosowany zarówno w niskoprzewodzących warstwach np. elektroniki organicznej, jak i w zastosowaniach wymagających wyższej przewodności, np. rozwiązaniach bazujących na perowskitach.
W testach wytrzymałościowych tusz N-ink pozostawał stabilny w temperaturze 200 st. C przez 1 godz., a także w temperaturze 350 st. C przez 1 godz. w atmosferze azotu.
Kompatybilność z ekologicznymi rozpuszczalnikami
Jedna zaleta produktu stawia go w gronie rozwiązań bardziej przyjaznych dla środowiska. Mianowicie tusz N-ink jest kompatybilny z rozpuszczalnikami takimi jak woda i alkohol, co – jak twierdzi N-ink – nie jest standardem. Podobne produkty często bowiem wymagają toksycznych lub trudno degradowalnych substancji organicznych, takich jak chlorek metylenu czy toluen.
Dodatkowo tusz jest bezhalogenowy, co oznacza, że nie zawiera związków chemicznych, w składzie których znajdują się fluor, brom, chlor czy jod. Halogeny, choć mogą wykazywać skuteczność w poprawie wydajności wielu materiałów elektronicznych, często stanowią zagrożenie środowiskowe i zdrowotne, np. w przypadku pożaru mogą tworzyć toksyczne gazy.
Milion euro na rozwój fotowoltaicznego tuszu
Warto dodać, że N-ink ogłoszono zwycięzcą konkursu naukowego organizowanego przez Voima Ventures, inwestora z siedzibą w Helsinkach i Sztokholmie, angażującego się w projekty będące we wczesnej fazie rozwoju. Konkurs ten był skierowany do nordyckich i bałtyckich start-upów oraz zespołów badawczych we wczesnej fazie rozwoju, które wdrażają potencjalnie przełomowe innowacje.
Dzięki wygranej szwedzka firma zabezpieczyła kapitał w wysokości 1 mln euro w formie zamiennej pożyczki od Voima Ventures. Inwestycja umożliwi N-ink przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych oraz skalowanie produkcji swoich unikalnych tuszów przewodzących. Wsparcie to jest kluczowe dla dalszego rozwoju firmy i wdrożenia jej technologii na szerszą skalę, co może znacząco wpłynąć na przyszłość zrównoważonej elektroniki drukowanej.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.