Qair oficjalnie uruchomił swoją eksperymentalną farmę fotowoltaiczną

W gminie Rokietnica, na terenie należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, uruchomiona została nowa elektrownia fotowoltaiczna. Inwestorem projektu jest niezależna firma energetyczna Qair, specjalizująca się w odnawialnych źródłach energii.
Deweloper już pod koniec ubiegłego roku informował o uruchomieniu farmy, teraz natomiast nastąpiła oficjalna inauguracja działalności instalacji PV, która ma nie tylko produkować energię, ale też dostarczać danych badawczych.
Elektrownia o mocy 30 MW zajmuje ponad 33 ha i składa się z 54 tys. paneli słonecznych. Zdolność produkcyjna instalacji odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną około 7,5 tys. gospodarstw domowych.
Współpraca z nauką
Projekt wyróżnia się zastosowaniem w części instalacji systemu nadążnego Optimum Tracker, który pozwala panelom obracać się ze wschodu na zachód – zgodnie z ruchem słońca. Zwiększa to efektywność i wydłuża czas dziennej produkcji energii w porównaniu do tradycyjnych instalacji stacjonarnych. To pierwsze zastosowanie tej technologii przez Qair w Polsce.
Farma fotowoltaiczna powstała na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda, które należy do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nowatorska instalacja ma być wykorzystywana nie tylko do wytwarzania energii elektrycznej, ale też do prowadzenia analiz naukowych. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, szczególnie kierunków takich jak ekoenergetyka, inżynieria ochrony klimatu czy inżynieria rolnicza, w ramach zajęć będą mogli prowadzić badania, aby porównać możliwości typowych paneli PV zainstalowanych stacjonarnie oraz paneli osadzonych na trackerach. Projekt ma wspierać rozwój naukowy w zakresie odnawialnych źródeł energii i bioróżnorodności.
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. Krzysztof Szoszkiewicz, podkreślił, że realizacja projektu na terenie gospodarstwa doświadczalnego uczelni wzmacnia pozycję placówki w środowisku naukowym i gospodarczym oraz przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.
Energia sprzedawana w ramach PPA
Produkcja energii w Rokietnicy została zakontraktowana w modelu cPPA (corporate Power Purchase Agreement), czyli długoterminowej umowy zakupu energii przez odbiorcę korporacyjnego. Jak podkreśla Qair, spółka jest liderem tego typu rozwiązań na polskim rynku.
Aktywność spółki Qair Polska na rynku PPA została nagrodzona rok temu wyróżnieniem przyznawanym podczas konferencji Re-Source Poland „Zielona Energia dla Biznesu”. W 2023 r. firma zakontraktowała sprzedaż ponad 4TWh zielonej energii w takiej formule, dzięki czemu uzyskała tytuł cPPA Leader in Poland 2023. Wśród największych zawartych wówczas umów na długoterminowe dostawy energii był m.in. kontrakt z siecią Żabka.
Plany rozwoju Qair
Qair to międzynarodowa firma zajmująca się rozwojem, finansowaniem, budową i eksploatacją instalacji produkujących energię ze źródeł odnawialnych, w tym energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, a także energii z odpadów i wodoru. Grupa działa w 20 krajach, rozwijając globalne portfolio o mocy 34 GW.
W naszym kraju celem Qair Polska jest osiągnięcie 1 GW mocy zainstalowanej do 2027 r. oraz 3 GW do końca 2030 r. Elektrownia o mocy 30 MW w Rokietnicy jest trzecim co do wielkości projektem fotowoltaicznym spółki w Polsce. Łączna moc zainstalowana w farmach słonecznych i wiatrowych w portfelu operacyjnym Qair Polska wynosi 530 MW.
Niedawno firma informowała o otwarciu swojej największej jak dotąd w Polsce farmy PV. To instalacja o mocy 80 MW w Golczewie w województwie zachodniopomorskim. Więcej na ten temat w artykule: Qair uruchomił ogromną farmę PV. Jedną z największych w Polsce.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.