REKLAMA
 
REKLAMA

Sieć Żabka coraz mocniej zasilana z OZE. Jest kolejny kontrakt cPPA

Sieć Żabka coraz mocniej zasilana z OZE. Jest kolejny kontrakt cPPA
fot. Quair

Deweloper odnawialnych źródeł energii Qair Polska podpisał ze spółką Żabka Polska umowę na sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej w instalacjach OZE. Łącznie zakontraktowano sprzedaż prawie 1,7 TWh energii.

Umowa cPPA (corporate Power Purchase Agreement) między Qair a Żabką zawarta została na 15 lat (2023-2038). Przewiduje ona finansowe rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej i zakup gwarancji pochodzenia z należących do Qair elektrowni wiatrowej i wielkoskalowej elektrowni PV (firma nie ujawnia, które to konkretnie inwestycje).

Jak informuje Qair Polska, w trakcie trwania kontraktu dostarczy ona Żabce blisko 1,7 TWh energii odnawialnej.

REKLAMA

Współpraca z Grupą Żabka jest najlepszym dowodem na to, iż firmy coraz częściej poszukują rozwiązań stabilizujących otoczenie biznesu i postrzegają kontrakty cPPA jako zdrowy grunt dla rozwoju. Negocjujemy kolejne kontrakty i wierzę, że jeszcze w tym roku pozytywnie zaskoczymy rynek nowymi umowami, bo na energię z naszych farm nie trzeba czekać kilka lat. Wyścig po zieloną energię trwa – mówi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Miks energetyczny dopasowany do potrzeb

Spółka Qair zamierza być przedsiębiorstwem energetycznym zarządzającym aktywami produkującymi wyłącznie zieloną energię. Chce wspierać duże przedsiębiorstwa w dążeniu do bezpieczeństwa energetycznego poprzez długoterminowe kontrakty cPPA. Według założeń mają one zabezpieczać dostęp do zielonej energii z miksu technologicznego dopasowanego do potrzeb odbiorcy.

W ostatnim półroczu Qair podpisał kontrakty cPPA obejmujące sprzedaż blisko 4 TWh zielonej energii na okres od 2023 do 2038 roku. W przyszłym roku roku ilość energii sprzedanej przez spółkę w ramach umów cPPA przekroczy 300 GWh.

REKLAMA

Ekologiczna Żabka

Kontrakt cPPA z Qair jest kolejną tego typu umową zawartą w ostatnim czasie przez spółkę Żabka Polska. W ten sposób realizuje ona swój plan dekarbonizacji działalności. W przyjętej strategii założyła m.in. obniżenie emisyjności sklepów o 70 proc. do końca 2025 roku.

Ostatnie miesiące charakteryzowały się znaczną zmiennością kosztów energii elektrycznej. W Grupie Żabka, bazując na gruntownych analizach przeprowadzonych w latach ubiegłych, określiliśmy i wdrożyliśmy kilka projektów mających na celu zmniejszenie jej zużycia – wyjaśnia Marta Wrochna-Łastowska, członkini zarządu w Obszarze Strategii Finansowej w Grupie Żabka. – Podpisanie 15-letniej umowy z Qair Polska na zakup energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej to kolejny krok mający na celu poprawę efektywności całej sieci Żabka oraz zmniejszenie intensywności naszych emisji.

Niespełna miesiąc temu informowaliśmy, że Żabka Polska podpisała umowę PPA na 10 lat na zakup około 50 GWh energii z fotowoltaiki. To ilość stanowiąca 9 proc. rocznego zużycia energii przez sieć sklepów.

Kolejny rok z rzędu 100 proc. energii elektrycznej zużytej przez nas w operacjach własnych pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Stosowane podejście rozszerzamy również na ponad 9500 sklepów Żabka w całej Polsce, prowadzonych przez współpracujących z nami franczyzobiorców. Ponad 57 proc. zużywanej w nich energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, to znaczy jest wytwarzana przez własne instalacje fotowoltaiczne lub objęta gwarancjami pochodzenia – mówi Adam Manikowski, wiceprezes zarządu Grupy Żabka, dyrektor zarządzający Żabka Polska.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA