Największa w Europie pływająca farma PV podłączona do sieci

Na terenie dawnych żwirowni we Francji powstał park solarny składający się z ponad 135 tys. modułów fotowoltaicznych. Elektrownia wykonana w technologii floating PV jest największą tego typu instalacją w Europie.
Pływająca farma fotowoltaiczna (floating PV) to projekt o nazwie Les Ilots Blandin. Powstała w gminie Perthes w regionie Górna Marna (Haute-Marne) we Francji. Niedawno jej działalność zainaugurowały spółki Q Energy i Velto Renewables.
Park solarny umieszczony na wodzie znajduje się na terenie dawnych żwirowni i zajmuje powierzchnię 127 ha. Składa się z ponad 135 tys. modułów fotowoltaicznych zainstalowanych na pływających platformach opracowanych we Francji. Łączna moc farmy PV wynosi 74,3 MWp. Deweloper wylicza, że będzie ona produkować energię odnawialną wystarczającą do zasilania 37 tys. osób rocznie.
Q Energy inwestuje w OZE w Górnej Marnie
Projekt Les Ilots Blandin w 2019 r. zainicjowała firma Q Energy. Celem było ponowne wykorzystanie nieużywanych basenów przemysłowych z korzyścią dla środowiska i gospodarki. Żwirownie powstałe w wyniku działalności kamieniołomów uznano za idealne miejsce do ulokowania pływających elektrowni PV. Deweloper stwierdził, że jest to obszar o dużym potencjale słonecznym i minimalnym wpływie na użytkowanie gruntów.
Budowa instalacji floating PV ruszyła we wrześniu 2023 r. po kilku latach planowania. Pełne uruchomienie pływającej farmy PV nastąpiło w zeszłym tygodniu.
Inicjatywa ta jest elementem długoletniej obecności Q Energy w departamencie Górna Marna. W 2010 r. firma uruchomiła tam pierwsze farmy wiatrowe. Od tego czasu rozwinęła 274 MW mocy odnawialnej w regionie.
– Nasze długoletnie relacje z lokalnymi urzędnikami, agencjami rządowymi i podmiotami gospodarczymi miały kluczowe znaczenie dla powodzenia tego projektu. Zrozumienie lokalnej dynamiki pozwoliło nam przygotować projekt, który jest zarówno technicznie solidny, jak i zintegrowany z regionem – podkreślił Corentin Sivy, dyrektor ds. rozwoju i zastępca dyrektora zarządzającego Q Energy France.
Integracja z naziemnym systemem PV
Deweloper OZE wskazuje, że pływające instalacje słoneczne są technologią wschodzącą we Francji, zwłaszcza w regionach północnych, gdzie mają znaczny niewykorzystany potencjał. Pomimo swoich zalet projekty takie muszą jednak mierzyć się z barierami ekonomicznymi. Koszt ich budowy i utrzymania jest wyższy w porównaniu z instalacjami naziemnymi, tymczasem obie technologie konkurują ze sobą w tym samym procesie aukcyjnym.
Dla zapewnienia rentowności inwestycji Les Ilots Blandin Q Energy zdecydowało się na konfigurację obejmującą również system naziemny o mocy 2 MW zintegrowany z pływającą farmą PV. Celem takiego modelu jest optymalizacja całkowitej wydajności energetycznej i ekonomicznej obiektu.
W realizacji projektu uczestniczyło kilka firm, których działania koordynowało Q Energy. Firma inżynieryjna Ciel & Terre dostarczyła i zainstalowała konstrukcje pływające, moduły i falowniki. Spółka Perpetum nadzorowała zakup infrastruktury elektrycznej i budowę instalacji naziemnej. Z kolei za okablowanie, podłączenie do sieci i ogólne uruchomienie elektrowni odpowiadała firma Solutions30.
Połowa udziałów w projekcie dla Hiszpanów
Q Energy podaje, że finansowanie pływającej instalacji PV zostało zamknięte we wrześniu 2024 r. Spółka uzyskała ponad 50 mln euro finansowania od Crédit Agricole Transitions & Energies oraz Bpifrance.
Na początku 2025 r. hiszpańska firma Velto Renewables, wspierana przez kanadyjskiego inwestora instytucjonalnego La Caisse, nabyła 50% udziałów w projekcie i będzie długoterminowym właścicielem aktywów.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.