Szwajcarzy zbudowali instalacje solarne z nieużywanych anten satelitarnych

CKW, szwajcarski dostawca zintegrowanych rozwiązań energetycznych i technologii budowlanych, przekształcił nieużywane anteny satelitarne w nowoczesne instalacje solarne. W projekcie brała udział globalna firma SolarEdge.
Wykorzystane anteny satelitarne znajdują się w mieście Leuk w Szwajcarii na terenie Leuk TDC, szwajcarskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych. Inwestorzy wskazują, że kluczem do pokonania złożonego wyzwania, jakim jest instalacja modułów PV na antenach satelitarnych, był falownik fotowoltaiczny zoptymalizowany pod kątem prądu stałego.
Energia odnawialna dla centrum danych
Inicjatorem projektu była firma Leuk TDC, która wpadła na pomysł wykorzystania starych anten satelitarnych – zbudowanych w 1972 r. – jako podstawy nowej elektrowni słonecznej. Została ona zaprojektowana w celu zrównoważenia zapotrzebowania na energię energochłonnego centrum danych należącego do Leuk TDC.
Elektrownia słoneczna składa się z dwóch anten satelitarnych z 307 modułami fotowoltaicznymi na każdej z nich. Obie anteny rocznie generują po około 110 MWh energii. Ponadto Leuk TDC zainstalował system fotowoltaiczny na dachu głównego budynku swojego centrum obliczeniowego i centrum danych. Panele dachowe produkują kolejne 555 MWh energii w skali roku.
Oprócz energii słonecznej centrum danych jest zasilane też energią z elektrowni wodnych. W efekcie uruchomienia systemu PV całe zapotrzebowanie obiektu jest pokrywane w 100% z energii odnawialnej.
Innowacyjny falownik PV
Innowacyjny projekt został opracowany we współpracy z wywodząca się z Izraela firmą SolarEdge. Wyzwaniem były złożona orientacja i nachylenie modułów PV na antenach satelitarnych – cienie i różne nachylenia groziły bowiem zmniejszeniem wydajności systemu fotowoltaicznego.
SolarEdge wyjaśnia, że tradycyjne falowniki łańcuchowe zmniejszają ogólną wydajność układu solarnego, by dopasować go do najsłabszego modułu w łańcuchu. To oznacza, że jeden zacieniony moduł może znacznie zmniejszyć uzysk energii. Dlatego też w szwajcarskim projekcie zastosowano innowacyjny falownik zoptymalizowany pod kątem prądu stałego z optymalizatorami mocy przymocowanymi do spodu każdej pary modułów PV. To umożliwia systemowi słonecznemu złagodzenie wpływu niedopasowania modułów na anteny satelitarne i w efekcie maksymalizację produkcji energii dla Leuk TDC.
Przedstawiciel CKW podkreśla, że elastyczność projektowa przy instalacji PV to ogromna korzyść dla instalatorów.
– W złożonych przypadkach, takich jak te z nierównymi powierzchniami, bez użycia optymalizatorów mocy po prostu nie bylibyśmy w stanie osiągnąć poziomu energii, który jest obecnie produkowany. Zalecam, aby inni planujący podobne instalacje fotowoltaiczne przeznaczyli wystarczająco dużo czasu na planowanie i współpracę z zaufanym personelem w celu przezwyciężenia wszelkich wyzwań technicznych – mówi Manuel Jossi, zastępca kierownika ds. technologii solarnej na Szwajcarię Środkową w CKW.
Modelowa rewitalizacja infrastruktury
Pomysłodawca projektu wskazuje, że zrealizowana inwestycja jest doskonałym przykładem innowacyjnego podejścia do energii odnawialnej w celu ponownego wykorzystania potencjału istniejącej infrastruktury. Centrum danych Leuk TDC z roku na rok potrzebuje coraz więcej energii, dlatego firma postanowiła wykorzystywać energię słoneczną i wodną do zaspokajania jego potrzeb energetycznych w 100% ze źródeł odnawialnych.
– Konstrukcja anten, która umożliwia ich ustawienie zarówno w poziomie, jak i w pionie, okazała się idealna do instalacji modułów fotowoltaicznych. Podążając za słońcem przez cały dzień, anteny te optymalizują absorpcję promieniowania słonecznego. Po ich zainstalowaniu uzyskujemy znacznie więcej godzin energii elektrycznej niż w przypadku konwencjonalnego systemu łańcuchowego, a optymalizatory mocy dodatkowo zwiększają produkcję energii elektrycznej – podkreśla John Harris, dyrektor generalny Leuk TDC.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.