Aukcja dla fotowoltaiki z magazynami energii w Niemczech. Jakie ceny uzyskali inwestorzy?

Aukcja dla fotowoltaiki z magazynami energii w Niemczech. Jakie ceny uzyskali inwestorzy?
Gramwzielone.pl (C) 2025 / wygenerowano za pomocą Google Gemini

Niemiecki regulator rynku energetycznego przeprowadził aukcję przeznaczoną dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych ze zintegrowanymi z nimi magazynami energii. Poznaliśmy ceny energii, które zaoferowali inwestorzy.

Federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur prowadzi aukcje dedykowane inwestorom planującym budowę elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych czy biomasowych. Od kilku lat Bundesnetzagentur organizuje także aukcje przeznaczone dla innowacyjnych projektów – na przykład łączących generację z farm fotowoltaicznych z magazynowaniem energii.

Wspieranie takich projektów staje się kluczowe z uwagi na konieczność stabilizowania dostaw do sieci energii produkowanej przez fotowoltaikę. Magazyny mogą przechować nadwyżki energii i wprowadzić je do sieci, gdy będzie ona bardziej potrzebna systemowi elektroenergetycznemu. Dodatkowo magazyny mogą zapewnić inwestorowi większe zyski z wprowadzania energii do sieci w obliczu coraz większych spadków cen energii w okresach dobrego nasłonecznienia i wzmożonej pracy PV.

REKLAMA

Duże zainteresowanie aukcją

W najnowszej niemieckiej aukcji dla projektów łączących fotowoltaikę i magazyny energii przewidziano wsparcie dla inwestycji o łącznej mocy do 486 MW. Złożono 158 ofert sprzedaży energii z projektów o łącznej mocy 2,02 GW.

Ostatecznie wsparciem zostanie objętych 29 projektów o łącznej mocy 488 MW. Najwięcej projektów jest zlokalizowanych w Bawarii i landzie Saksonia-Anhalt – ich moc wyniesie odpowiednio 137 MW i 124 MW.

 Jakie ceny zgłosili inwestorzy?

Maksymalna cena, którą można było zaoferować w aukcji, została ustalona przez Bundesnetzagentur na 90 euro/MWh (ok. 383 zł/MWh). Tymczasem oferenci, którzy wygrali aukcję, zaproponowali ceny energii wynoszące od 50 euro/MWh (213 zł/MWh) do 63,9 euro/MWh (272 zł/MWh). Średnia wyniosła 61,5 euro/MWh (262 zł/MWh) w porównaniu do 70,9 euro/MWh (302 zł/MWh) we wcześniejszej aukcji.

Kolejna aukcja dla innowacyjnych projektów zostanie uruchomiona przez niemieckiego regulatora rynku energii już we wrześniu br.

Jak działa niemiecki system aukcyjny?

Niemiecki system aukcji dla inwestorów planujących inwestycje w odnawialne źródła energii zakłada przyznawanie im gwarantowanego przychodu za sprzedaż energii, który jest zgodny z ceną zaoferowaną w aukcji.

REKLAMA

W przypadku, gdy rynkowa cena energii jest niższa od ceny zagwarantowanej w aukcji, producent energii objęty systemem aukcyjnym ma prawo do uzyskania dopłaty różnicy. Jeśli natomiast cena energii uzyskana na rynku jest wyższa, wówczas wytwórca nie otrzymuje żadnej dopłaty.

Niemiecki system aukcyjny przewiduje obecnie brak wypłaty wsparcia, gdy rynkowa cena energii spada poniżej zera. Wytwórca ma jednak prawo do wydłużenia wynoszącego standardowo 20 lat okresu wsparcia o okresy z ujemnymi cenami energii.

Pierwszy polski projekt w niemieckim systemie aukcyjnym

W kwietniu Bundesnetzagentur informował o rozstrzygnięciu ostatniej aukcji, która była przeznaczona wyłącznie dla farm fotowoltaicznych. Średnia ważona wolumenem energii cena zgłoszona przez oferentów wyniosła 46,6 euro/MWh (198 zł/MWh). Najniższa z zakwalifikowanych ofert opiewała na 39,9 euro/MWh (171 zł/MWh), a najwyższa – na 48,8 euro/MWh (208 zł/MWh).

W tamtej aukcji skuteczne ofertę na sprzedaż energii zgłosił jeden z polskich deweloperów farm fotowoltaicznych: Polski deweloper wygrywa w niemieckiej aukcji dla fotowoltaiki.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.