To może być największa farma PV w Polsce. Powstanie na Dolnym Śląsku

VSB planuje budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej, znacznie przekraczającej parametrami największą obecnie instalację PV w Polsce. Spółka uzyskała kontrakt różnicowy dla projektu w ramach ostatniej aukcji OZE.
Na Dolnym Śląsku ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 303 MWp. Projekt uzyskał już pełne pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie budowy planowane jest na październik 2025 r.
Potężną farmę PV, która ma powstać w województwie dolnośląskim, zbuduje Grupa VSB. Jest to największy projekt fotowoltaiczny w jej historii.
Docelowo hybrydowa elektrownia OZE
Projekt fotowoltaiczny obejmie obszar 260 ha na północny wschód od Wrocławia (VSB podaje, że na obecnym etapie inwestycji nie może wskazać dokładnej lokalizacji). Deweloper wylicza, że farma PV będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 117 tys. gospodarstw domowych.
Przyłączenie ogromnej farmy fotowoltaicznej do sieci planowane jest na drugi kwartał 2027 r. Deweloper zapowiada możliwość rozbudowy projektu również o farmę wiatrową i magazyn energii.
Dzięki temu projektowi wyznaczamy nowy standard w energetyce słonecznej w Polsce. W ciągu zaledwie kilku lat ma on szansę przekształcić się w jeden z największych hybrydowych projektów energetycznych w Europie, łącząc fotowoltaikę, energię wiatrową i magazyny energii. Jego sukces będzie zależał od warunków ekonomicznych i przyszłych ram regulacyjnych – mówi Hubert Kowalski, dyrektor zarządzający VSB Polska.
Wielkoskalowe projekty VSB w Polsce
Farma PV o mocy 303 MWp to drugi przełomowy projekt dla VSB Polska i całej Grupy VSB. Pierwszym było rozpoczęcie budowy największego obecnie projektu wiatrowego w Polsce – o mocy 190,8 MW. Farma wiatrowa zlokalizowana jest w Miejskiej Górce w województwie wielkopolskim. VSB realizuje ten projekt na rzecz firmy Tauron Zielona Energia.
Niedawno deweloper informował w mediach społecznościowych, że budowa farmy wiatrowej Miejska Górka ruszyła zgodnie z harmonogramem. Obecnie przygotowywana jest instalacja 53 turbin wiatrowych dostarczonych przez Nordex. Oddanie farmy do użytku planowane jest na lato 2026 r.
Inwestycja fotowoltaiczna VSB na Dolnym Śląsku należy do największych w Polsce farm PV pod względem mocy zainstalowanej. Obecnie największą działającą instalacją jest PV Przykona, która od 2024 r. należy do Orlenu, a jej moc po rozbudowie wynosi 239,99 MW.
– Jesteśmy dumni, że dzięki realizacji tego flagowego projektu fotowoltaicznego możemy aktywnie przyczynić się do transformacji energetycznej. Inwestycja ta, będąca jedną z największych tego typu w Polsce, jednocześnie odzwierciedla skalę i ambicje niezbędne do wprowadzenia znaczących zmian, a także buduje bezpieczeństwo energetyczne, zarówno w Polsce jak i całej Europie – komentuje dr Felix Grolman, prezes zarządu Grupy VSB.
Kontrakt różnicowy
Grupa VSB w ramach ostatniej aukcji energii odnawialnej zorganizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) uzyskała dla farmy PV na Dolnym Śląsku 15-letni kontrakt różnicowy (CfD). Aukcje OZE przeprowadzone zostały w dniach 1-9 lipca.
W aukcji dla instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych powyżej 1 MW zakontraktowano około 49% zaplanowanego wolumenu energii (około 15,8 TWh) w ramach 76 ofert zgłoszonych przez 57 wytwórców. W konsekwencji mogą powstać instalacje PV o łącznej mocy nieco ponad 1623 MW i lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 82,7 MW. Więcej na ten temat w artykule: Poznaliśmy wyniki aukcji OZE. Oferty za energię z wiatru od 100 zł/MWh.
[Artykuł edytowany]
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czyli 260ha gruntu rolnego zamiast na produkcję żywności, zostanie przeznaczona na produkcję energii elektrycznej. Jeśli moduły będą montowane tak nisko jak na zdjęciu to teren pod nimi nawet na pastwisko dla owiec i kóz się nie będzie nadawać.
Fotowoltaika powinna pojawiać się przede wszystkim na dachach i zadaszeniach parkingów.
Czy lokalizacja to tajemnica, że podano tylko „na północny wschód od Wrocławia”.
@Grzechu, a skąd wiesz, że to grunt rolny? A może to teren po jakimś wysypisku, albo po jakiej kopalni granitu, albo …
@Grzechu przez te lat 25+, gleba pod panelami ulegnie w jakimś stopniu rekultywacji + będzie absorbować więcej wody niż jej z gleby wyparuje. Zatem może warto zwrócić uwagę na plusy a nie eksploatować każdy metr kwadratowy ziemi, ponad granicę możliwości ?
Czyli kolejna potężna moc pojawi się w sieci wtedy kiedy jej nikt nie potrzebuje, tak mówią skoro prosumentom płacą coraz mniej…
Czy dla stanu polskiej energetyki nie byłoby wskazane aby farmy miały obowiązek budowania wraz z panelami także magazynów energii lub innego sposobu na gromadzenie energii np. cieplnej, produkcji wodoru, itp. ?
Bardzo dobrze, ze więcej energii bedzie z OZE. Tak się zastanawiam, ze może powinny zacząć powstawać projekty agrofotowoltaiczne?
@Grzechu: a czy w Polsce brakuje żywności żeś się tymi 260 hektarami tak przejął? ;o)
CENY UJEMNE WYŁĄCZENIA A ONI JESZCZE BUDUJĄ 🤦🏻🤦🏻🤦🏻
@karol: Pokaż mi na mapie jakąś kopalnię lub duże wysypisko w tamtym rejonie. Na 99% będzie to działka rolna. Oczywiście jestem jak najbardziej za, żeby rekultywować w ten sposób tereny pogórnicze czy po wysypiskach, ale w tamtym rejonie nic takiego nie ma.
@SPS: Zwróć uwagę, jak w ostatnich kilkunastu latach przybyło wszędzie upraw rzepaku i kukurydzy. Wiesz dlaczego? Bo olej rzepakowy jest komponentem do biodiesla a z kukurydzy robi się bioetanol do jako dodatek do benzyny. W każdym litrze ON już w tej chwili jest 7% oleju rzepakowego a w przypadku benzyny to 10%. Na stacjach paliw dostępne są też paliwa w 100% wykonane z biokomponentów. Z roku na rok przybywa upraw na cele energetyczne a nie żywieniowe. Jeśli uprawy pod paliwa będą konkurować o ziemię z żywnością to przełoży się to na wyższe ceny samej żywności.